Εμφατική επιστροφή στις νίκες πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός, με νίκη κόντρα στην Θέτιδα Βούλας με σκορ 3-0 σετ (25-22, 26-24, 25-18) σε ένα ματς που το «τριφύλλι» είχε σε πολύ καλή ημέρα την Καρκάσες.

Στο πρώτο σετ η Θέτιδα πήρε το προβάδισμα στους πρώτους πόντους, με τον Παναθηναϊκό ν' ανατρέπει το σκορ και να παίρνει απόσταση δύο πόντων (14-12). Οι φιλοξενούμενες πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ (16-17), όμως και πάλι οι γηπεδούχες προσπέρασαν φτάνοντας σε τρία set balls (24-21). H Θέτιδα σε εκείνο το σημείο... έσβησε το ένα set ball του Παναθηναϊκό, χάνοντας στη συνέχει το σετ με 25-22.

Παρόμοια έκβαση είχε το σκορ στο δεύτερο σετ. Η Θέτιδα έφτασε να προηγείται έως και τρεις πόντους (5-8), με τις παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη να επιστρέφουν και να παίρνουν διαφορά δύο πόντων στη συνέχεια (12-10). Το προβάδισμα του Παναθηναϊκού διευρύνθηκε στους τέσσερις πόντους (21-17), με το «τριφύλλι» να φτάνει στο ξανά σε τρία set balls (24-21). Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν (24-24) με τον Παναθηναϊκό να κάνει το απαραίτητο σερί (26-24) για το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τις γηπεδούχες, οι οποίες όταν πήραν το προβάδισμα έβλεπαν τη διαφορά μόνο να μεγαλώνει. Οι «πράσινες» έφτασαν να προηγούνται με 20-16 στην τελική ευθεία του σετ και σερί 5-2 κατέκτησε το τρίτο σετ (25-18) παίρνοντας τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-22, 26-24, 25-18

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Καρκάσες 16 (14/34 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. – 30% άριστες), Άτκινσον 12 (9/30 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρότους 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Παπαφωτίου 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Σάμανταν 5 (3/8 επ., 2 άσσοι), Μεταξά 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 53% υπ. – 26% άριστες), Χατζηευστρατιάδου, Φουμάκη, Κελεσίδη.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Όλσον 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Χέιντεν 8 (7/24 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 0% άριστες), Οκάρο 7 (7/29 επ.), Σιρίνινα 10 (7/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μερτέκη 8 (6/21 επ., 2΄ασσοι, 54% υπ. – 29% άριστες), Παπαγεωργίου 8 (4/12 επ., 4 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 60% υπ. – 33% άριστες), Γαροφαλάκη, Σπανάκη.

Παναθηναϊκός - Θέτις 3-0