Μετά την άνετη νίκη κόντρα στον Μίλωνα, ο Παναθηναϊκός πήρε ακόμη μία άνετη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ (28-26, 25-23, 25-19) σε ένα ματς όπου τα δύο από τα τρία σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση παίρνοντας γρήγορα τέσσερις πόντους (0-4), αποκτώντας από νωρίς προβάδισμα κόντρα στον Παναθηναϊκό. Το +4 διατηρήθηκε από τους Θεσσαλονικείς, όμως στα μέσα του σετ, οι «πράσινοι» έφεραν το σετ στα ίσα (12-12) με τον Ερνάντες σε θέση σερβίς. Η διαφορά των τεσσάρων πόντων ανακτήθηκε από τους φιλοξενούμενους (16-20), με το... έργο να επαναλαμβάνεται και τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 20-20. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα, φτάνοντας σε διπλό set ball (22-24), με τους γηπεδούχους να μηδενίζουν ξανά την απόσταση στο σκορ και να στέλνουν το σετ στην παράταση. Με το σκορ στο 26-26, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έκανε το απαραίτητο σερί (28-26) για να κλείσει το σετ.

Με πολύ καλό ρυθμό από την κατάκτηση του πρώτου σετ, ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι στο σκορ στο δεύτερο σετ, προηγούμενος με τέσσερις πόντους (9-5). Στα μέσα του σετ, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους δύο (15-13), ισοφαρίζοντας στη συνέχεια (15-15) με το σετ να πηγαίνει πόντο - πόντο. Οι γηπεδούχοι παρέμεναν μπροστά στο σκορ, φτάνοντας σε θέση set ball (24-23), την οποία εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο διπλασιάζοντας τα σετ του με σκορ 25-23.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός είχε πολύ καλό μομέντουμ, αποκτώντας διαφορά τεσσάρων πόντων (11-7), την οποία διεύρυνε στη συνέχεια (21-13). Ο ΠΑΟΚ μείωσε, όμως δεν κατάφερε να σταματήσει τους «πράσινους», οι οποίοι πήραν το σετ με 25-19 παίρνοντας παράλληλα το... τρίποντο με τελικό σκορ 3-0.

Τα σετ: 3-0 (28-26, 25-23, 25-19) σε 84'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 10 (9/14 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. - 62% άριστες, Ιερεζουέλο 1 (1/1 επ.), Ρανγκέλ 7 (7/9 επ.), Ερνάντεζ 17 (15/25 επ., 2 άσσοι), Βουλκίδης 11 (7/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 41% άριστες) / Ζήσης (λ, 75% υπ. - 50% άριστες), Πετρέας 1 (1/1 επ.), Μάρκου 1 (1 άσσος).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Παπαλεξίου 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Βαν Γκάρντενεν 10 (8/18 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 5% άριστες), Γαλιώτος 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τρούχτσεφ 6 (6/17 επ., 53% υπ. - 6% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 11 (10/22 επ., 1 μπλοκ), Λινάρδος 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 60% υπ. - 33% άριστες), Μούχλιας, Σαλταφερίδης, Γάτσης 1 (1/1 επ.), Τακουρίδης.

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-0