Μετά από έναν ψυχοβγαλτικό αγώνα διάρκειας 3 ωρών και 36 λεπτών, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας λύγισε τον Τζόρνταν Τόμπσον (Νο.47) με 4-6, 7-6(6), 6-2, 7-6(4) και πήρε το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο του αγαπημένου του Grand Slam. Εκεί θα βρει τον 19χρονο Γάλλο Λούκα Βαν Ας, που απέκλεισε με 6-3, 3-6, 6-7(5), 6-3, 6-0 τον Λορέντζο Μουζέτι.

Παρότι ξεκίνησε (όπως και στον πρώτο γύρο) νωχελικά τον αγώνα, ο Στεφ ανέβασε την απόδοσή του μετά την απώλεια του πρώτου σετ και έδειχνε πολύ ανώτερος από τον αντίπαλό του. Φάνηκε, λοιπόν, ότι θα καθάριζε τον αγώνα στα τέσσερα σετ, όμως έπαθε ένα μικρό... μπλακ άουτ όταν σέρβιρε για τη νίκη και παραλίγο να μπει σε περιπέτειες!

Τέλος καλό όλα καλά, όμως, και την Παρασκευή (19/1) θα επιστρέψει στο court για να προσπαθήσει να κλείσει θέση στη φάση των «16» της σπουδαίας διοργάνωσης.

Η αλήθεια είναι ότι έχει παίξει με τη φωτιά, όμως ταυτόχρονα έχει αντιδράσει εξαιρετικά όποτε έχει βρεθεί υπό πίεση και δείχνει ότι μπορεί για άλλη μια φορά να πάει μακριά στη διοργάνωση... Αρκεί, ωστόσο, να βελτιώσει λίγο και το πρώτο σερβίς του, που τον πρόδωσε σε μερικά κρίσιμα σημεία του αγώνα...

Και, φυσικά, να μπαίνει από την αρχή στον ρυθμό του αγώνα, καθώς ούτε σήμερα ξεκίνησε δυνατά και έδωσε... θάρρος στον αντίπαλό του, που απείλησε άμεσα με μπρέικ και τελικά το σημείωσε στην έκτη ευκαιρία του, στο έβδομο γκέιμ του αγώνα.

Από εκεί και πέρα κράτησε το σερβίς και έβαλε τον Τσιτσιπά σε μπελάδες, οι οποίοι συνεχίστηκαν και στο δεύτερο σετ, αφού ο 25χρονος τενίστας φαινόταν πολύ μακριά από το μπρέικ, αλλά και από το μπρέικ πόιντ!

Οι διαφορές, λοιπόν, λύθηκαν σε τάι μπρέικ και όπου ο Τσιτσιπάς πήρε μεγάλο προβάδισμα με 3-0 και παρότι έχασε το ένα μίνι μπρέικ, βρέθηκε με τρία σετ πόιντ στο 6-3. Τα έχασε, ωστόσο, και τα τρία και χρειάστηκε ένα ακόμα μίνι μπρέικ με μια πολύ καλή επιστροφή για να φέρει το ματς στα ίσα.

H κατάκτηση του δεύτερου σετ τού έδωσε ώθηση για το τρίτο, όπου «εκτέλεσε» τον αντίπαλό του με το forehand του και δεν δυσκολεύτηκε να φέρει τούμπα το ματς, περνώντας μπροστά με 2-1.

Όταν, βέβαια, σημείωσε πρώτος μπρέικ και στο τρίτο (3-2), όλα έδειχναν να έχουν ξεκαθαρίσει οριστικά, αλλά όταν ο Στεφ πήρε τις μπάλες στα χέρια του στο 5-4 είχε τάσεις «αυτοκτονίας». Έκανε δύο συνεχόμενα λάθη στα δύο ματς πόιντ του (έστειλε ένα βολέ στο φιλέ και στη συνέχεια αστόχησε μετά από εξαιρετική επιστροφή του Τόμπσον) και δέχτηκε μπρέικ από τον αντίπαλό του, το οποίο ξεσήκωσε τη Margaret Court Arena.

Με την αυτοπεποίθηση στα ύψη, ο 29χρονος Αυστραλός καθάρισε το service game του και πίεσε αφόρητα τον Στεφ στο 5-6, όπου είχε τέσσερα σετ πόιντ σε ένα γκέιμ 13 λεπτών. Παρά το γεγονός ότι είχε χάσει το πρώτο σερβίς του, ο Νο.7 τενίστας στον κόσμο κατάφερε να μείνει όρθιος και στο τάι μπρέικ έδειξε ξανά την κλάση του. Πέτυχε το καθοριστικό μίνι μπρέικ στο 2-1 και μέσα σε εκρηκτική ατμόσφαιρα έκλεισε τον αγώνα στο τρίτο του ματς πόιντ στο 6-4.

Είναι πλέον μία νίκη μακριά από τη δεύτερη εβδομάδα της διοργάνωσης και μετά όλα γίνονται...

Στους «32» με νέα ανατροπή ο αλύγιστος Τσιτσιπάς! (vids)