Παρότι είδε την Καναδή (Νο.34) να έχει τέσσερα σετ πόιντ στο πρώτο σετ και παρότι έμεινε πίσω με 1-3 στο δεύτερο, η 28χρονη Ελληνίδα (Νο.8) λύγισε την αντίπαλό της με 7-6(2), 6-3 και «έγραψε» το 2-0 για την ομάδα της.

Έτσι, η Ελλάδα περνάει για δεύτερη σερί χρονιά στην οκτάδα της διοργάνωσης και εκεί θα βρει την Παρασκευή το πρωί (5/1) την καλύτερη δεύτερη του Σίδνεϊ, δηλαδή τη Γερμανία των Σάσα Ζβέρεφ και Αντζελίκ Κέρμπερ.

Ήταν ένα πολύ γερό τεστ για τη Μαρία, καθώς είχε απέναντί της μια εξαιρετική τενίστρια, που το 2021 είχε φτάσει ως τον τελικό του US Open. Και οι δύο τενίστριες, πάντως, πέταξαν πολλές ευκαιρίες, καθώς η Σάκκαρη είχε 3/11 μπρέικ πόιντ και η Λέιλα 2/12!

Το πρώτο σετ ήταν άκρως δραματικό, με τη Μαρία να μένει νωρίς πίσω στο σκορ (0-2), να ανακάμπτει και να χάνει δύο ευκαιρίες να περάσει μπροστά, αλλά και με τη Φερνάντες να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί τα τέσσερα σετ πόιντ της στο 4-5.

Τα πάντα, λοιπόν, κρίθηκαν στο τάι μπρέικ, όπου η Μαρία ήταν φανταστική και κατάφερε να κλείσει το πρώτο σετ μετά από 85 ολόκληρα λεπτά!

Η Φερνάντες, ωστόσο, δεν το έβαλε κάτω, παρά την απογοητευτική εξέλιξη του αγώνα. Πίεσε άμεσα για το μπρέικ, πήρε προβάδισμα με 1-2 και 1-3, αλλά ακολούθησε η μεγάλη αντεπίθεση της Μαρίας, που έσωσε δύο ακόμα μπρέικ πόιντ στο 3-3 και με πέντε σερί γκέιμ καθάρισε τη νίκη. Στο φινάλε έδειξε γιατί είναι τρία χρόνια στο Top 10!

Το μεικτό διπλό, λοιπόν, δεν έχει καμία σημασία και θα είναι ευκαιρία να παίξουν και άλλη μέλη της ελληνικής αποστολής. Αντί των Τσιτσιπά-Σάκκαρη, στο court θα μπουν Πέτρος και Δέσποινα Παπαμιχαήλ για να προσπαθήσουν να «σκουπίσουν» τον Καναδά.

Να σημειώσουμε, βέβαια, ότι καθοριστικό ρόλο στην πρόκριση της Ελλάδας έπαιξε το σετ που πήρε χθες από τον Νίκο Τζάρι ο Στέφανος Σακελλαρίδης, αλλά και η «καθαρή» νίκη του Στέφανου επί του Στιβ Ντίεζ. Ελλάδα, Καναδάς και Χιλή ολοκλήρωσαν το round robin με μία νίκη και στο τέλος έπαιξαν ρόλο τα σετ.

Έστειλε την Ελλάδα στα προημιτελικά η Σάκκαρη! (vids)