Σοβαρός για άλλη μια φορά ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, ξεπέρασε το εμπόδιο του 24χρονου Καναδού (Νο.28) με 6-3, 6-2 σε 77 λεπτά και συνεχίζει την πορεία προς τον πρώτο του φετινό τίτλο. Ο επόμενος αντίπαλός του είναι ο Αυστραλός Άλεξ Ντε Μινόρ (Νο.19), κόντρα στον οποίο έχει οκτώ νίκες σε ισάριθμους αγώνες!

«Καθάρισε» άνετα έναν επικίνδυνο αντίπαλο ο Στεφ, όμως η αλήθεια είναι ότι η μεγαλύτερη βοήθεια ήρθε από τον... Σαποβάλοφ. Ο αριστερόχειρας τενίστας, βλέπετε, έκανε συνολικά 27 αβίαστα λάθη, 12 από τα οποία ήταν double faults σε κρίσιμα σημεία του ματς! Ο Στέφανος, από την άλλη, είχε μόλις 8.

Το μόνο που χρειαζόταν να κάνει ο Τσιτσιπάς ήταν να είναι σταθερός στο δικό του σερβίς και πραγματικά ήταν εξαιρετικός όταν είχε τις μπάλες στα χέρια, με εξαίρεση το έβδομο γκέιμ του δεύτερου σετ, όταν μάλλον χαλάρωσε λιγάκι!

Ο Στεφ σημείωσε το πρώτο του μπρέικ μόλις στο τρίτο γκέιμ, όπου ο Σαποβάλοφ υπέπεσε στα πρώτα του τέσσερα διπλά λάθη στον αγώνα. Από εκεί και πέρα ο 24χρονος Έλληνας δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το σερβίς του και να κλείσει τελικά το σετ στο ένατο γκέιμ, όταν εκμεταλλεύτηκε το δεύτερο σετ πόιντ του με (τι άλλο;) το διπλό λάθος του Καναδού.

Στο δεύτερο σετ ο Σαποβάλοφ άντεξε μέχρι το έκτο γκέιμ, αλλά σε εκείνο το σημείο δεν απέφυγε τα αβίαστα λάθη και «χάρισε» ένα ακόμα μπρέικ στον Τσιτσιπά. Ο 24χρονος τενίστας έκανε την ύστατη προσπάθεια να μείνει όρθιος στο επόμενο γκέιμ, όπου απείλησε δύο φορές με μπρέικ τον επιπόλαιο Στέφανο, όμως ο Νο.5 τενίστας στον κόσμο βρήκε τρόπο να ξεφύγει και αυξήσει ακόμα περισσότερο την πίεση στον αντίπαλό του.

Ο Σαποβάλοφ, λοιπόν, σέρβιρε στη συνέχεια για να μείνει στο ματς και με δύο συνεχόμενα λάθη μετά το 30-30 ολοκλήρωσε άδοξα την πορεία του στην πρωτεύουσα της Καταλονίας. Ο Στεφ πλέον έχει δύο νίκες σε πέντε αγώνες με τον Καναδό.

Ο αγώνας με τον Ντε Μινόρ θα γίνει αύριο (21/4) και ο νικητής θα παίξει με έναν εκ των Σίνερ-Νόρι/Μουζέτι στα ημιτελικά του Σαββάτου. Να σημειωθεί ότι ο Τσιτσιπάς θα έχει διπλή αποστολή αύριο, καθώς παίζει και στα προημιτελικά του διπλού με παρτενέρ τον Νικολά Μαού και αντιπάλους τους Κούλχοφ/Σκάπσκι, Νο.1 του ταμπλό.

Με την ευκαιρία, να πούμε ότι ο Γιάνικ Σίνερ χρειάστηκε τρία σετ για να λυγίσει τον Γιοσιχίτο Νισιόκα και να πάρει τη νίκη με 6-1, 4-6, 6-3. Σίγουρα ο 21χρονος Ιταλός είναι από τους πιο μεγάλους αντιπάλους του Τσιτσιπά στον δρόμο για το τρόπαιο...