Σε επίπεδο Πρέμιερ Λιγκ οι τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις, με τη Γουότφορντ να καταγράφει ένα μίνι αήττητο σερί τριών αγώνων και στις δύο έδρες (2-1-0).

Με απαιτητικά ματς ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους η Γουέστ Μπρομ του Στιβ Μπρους και η Γουότφορντ του Ρομπ Έντουαρτς. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο ισοφαρίζοντας 1-1 στην ποιοτική Μίντλεσμπρο, ενώ οι φιλοξενούμενοι κατέβαλαν την εξίσου φιλόδοξη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 1-0 στο γήπεδό τους. Ανάμεσα στα πρώτα φαβορί για άνοδο ήταν και πέρσι η Γουέστ Μπρομ, αλλά δεν κατάφερε να μπει ούτε στα πλέι οφ. Η Γουότφορντ έπεσε αμαχητί από την Πρέμιερ Λιγκ, στην οποία θέλει να επιστρέψει άμεσα. Την περασμένη -τραγική- σεζόν τα πήγε κάπως καλύτερα στις αναμετρήσεις μακριά από την έδρα της. Επιθετικά, αμφότερες έχουν πολύ ταλέντο, είναι πλήρεις για σήμερα και οι αποδόσεις του αουτσάιντερ goal προσφέρουν ευκαιρία για παιχνίδι με καλύψεις.

Από το 2015 έως το 2017, Καέν και Μετς κοντράρονταν σε επίπεδο Σαμπιονά με τους γηπεδούχους να μετρούν 2-1-0 χωρίς μάλιστα να δεχθούν γκολ. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με διπλό στη Νιμ, ένα αποτέλεσμα για το οποίο πίεζαν μέχρι το τέλος και κατάφεραν να το πετύχουν στις καθυστερήσεις. Η Μετς ήταν κυνικά εύστοχη, καθώς 3/4 σουτ στον στόχο κατέληξαν και στα δίχτυα της Αμιάν. Το 3-0 δεν αντικατοπτρίζεται στην στατιστική εικόνα του αγώνα - 47-53% κατοχή μπάλας, 4-4 σουτ στον στόχο και 6-8 κόρνερ. Στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα βρίσκεται ο Λάζλο Μπόλονι, με τον έμπειρο Ρουμάνο τεχνικό να έχει αναρρώσει από τον κορωνοϊό. Η Μετς φιλοδοξεί να επιστρέψει άμεσα στη μεγάλη κατηγορία, στην οποία «στάθηκε» για δύο σεζόν.

Θετικές οι πρώτες εντυπώσεις για την άμυνα της Καέν, αλλά το γκολ παραμένει δύσκολη υπόθεση. Ματς για χαμηλό σκορ που αν «ξεκολλήσει» από την ισοπαλία θα πάει προς την έδρα.