Οι «ερυθρόλευκοι» με την ήττα από τη ουγγρική Φερεντσβάρος βλέπουν το Final-8 του Βελιγραδίου ν' απομαρκύνεται, καθώς πλέον η υπόθεση πρόκριση δεν είναι στα χέρια του.

Ο αγώνας εξ' αρχής είχε χαρακτήρα «τελικού», πράγμα το οποίο επιβεβαιώθηκε και στην πισίνα με τις δύο ομάδες να είναι πολύ ανταγωνιστικές. Η Φερεντσβάρος ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα, με τον Μόλναρ, ωστόσο ο Ολυμπιακός βρήκε απάντηση με τον Γιάννη Φουντούλη κάνοντας το 1-1, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου.

Η εικόνα στη δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού ήταν ανάλογη, με τις επιθέσεις να είναι πιο αποτελεσματικές, αλλά το σκορ να παραμένει ισόπαλο (4-4).

Στην επανάληψη οι Ούγγροι μπήκαν... φουριόζοι με τους Βίκβαρι, Μόλναρ να σκοράρουν κατά ριπάς και να δίνουν προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα τους με 9-6, στο τέλος της τρίτης περιόδου. Σ' αυτό το προβάδισμα έβγαλαν αντίδραση οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι με καλή άμυνα κράτησαν στο «μηδέν» τη Φερεντβάρος για τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου.

Εκεί με τους Κολόμβο και Φιλίποβιτς κατάφεραν να φτάσουν σε απόσταση αναπνοής από τη Φερεντσβάρος, ωστόσο 28 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Μόλναρ με γκολ έβαλε... ταφόπλακα στις ελπίδες του Ολυμπιακού για κάτι θετικό, διαμορφώνοντας το τελικό 10-8.

Σημειώνεται πως, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ήταν αρκετά κακή στον παίκτη παραπάνω (6/16) σε αντίθεση με την αντίπαλο της, η οποία έχασε μόλις τέσσερις επιθέσεις σε παίκτη παραπάνω (7/11).

Ολυμπιακός - Φερεντσβάρος 8-10

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 3-3, 2-5, 2-1

Ολυμπιακός: Μπίγιατς, Γραμματικός, Γκίλλας 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης, Φιλίποβιτς 3, Χρυσοσπάθης, Κολόμβος 1, Ζερδεβάς

Φερεντσβάρος: Ζάκονι, Γκαμπόρ, Μόλναρ 2, Μερκούλοβ, Βάμος 1, Ούμποβιτς 1, Φέκετε, Βικβάρι 3, Νέμεθ 1, Βάργκα 2, Γιάνσικ, Νταμόντε, Βόγκελ