Οι μεγάλες ομάδες ξέρουν να ξεπερνάνε τις ήττες, βγάζοντας θυμό στο γήπεδο, μετά από κάθε στραβοπάτημα. Η Γιουβέντους χάνει σπάνια στην Ιταλία, μα ακόμα πιο σπάνια γκελάρει και στο επόμενο της παιχνίδι. Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι δεν είχε όρεξη για αστεία μετά την ήττα από την Μίλαν και επέβαλλε από νωρίς τον νόμο της απέναντι στην Σαμπντόρια. Από το πρώτο δεκάλεπτο είχε καθαρίσει το ματς με δύο γκολ από Μάντζουκιτς (4’) και Κιελίνι (9’), με τους Πιάνιτς και Κιελίνι (ξανά) να βάζουν την τελευταία πινελιά στο εύκολο 4-1 επί των Γενοβέζων.

Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο αντιδρούν και οι μεγάλοι παίκτες. Και τέτοιος είναι ο Μάουρο Ικάρντι. Ο Αργεντινός επιθετικός της Ίντερ απάντησε στο γήπεδο στους επικριτές του και με δύο γκολ (35’, 88’) έδωσε την νίκη στην Ίντερ επί της Τορίνο με 2-1 ( πρώτη μετά από 4 παιχνίδια), που διατηρεί τον Φρανκ Ντε Μπουρ στο πόστο του.

Η πιο παραγωγική και καυτή ομάδα της Σέριε Α είναι αυτή τη στιγμή η Ρόμα, που με τον Έντιν Τζέκο να φτάνει τα 10 γκολ γύρισε το ματς με την Σασουόλο (1-3) και παραμένει σε απόσταση δύο βαθμών από την κορυφή, ενώ η Νάπολι χωρίς να εντυπωσιάσει βρήκε τον τρόπο να κερδίσει την Έμπολι με 2-0 (51’ Μέρτενς, 81’ Κίρικες).

Διακοπή για τρία λεπτά είχαμε στο ματς της Πεσκάρα με την Αταλάντα λόγω του μεγάλου σεισμού που έπληξε γειτονική περιοχή, ενώ άλλα στοιχεία της φύσης (βροχή) στάθηκε αιτία για να διακοπεί για πάνω από μισή ώρα η αναμέτρηση της Φιορεντίνα με την Κροτότνε

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 10ης αγωνιστικής στην Σέριε Α.

Κιέβο Βερόνα - Μπολόνια 1-1