Τα πάντα ξεκίνησαν στο 12ο λεπτό, όταν ο Ρίισε άνοιξε το σκορ για τον ΑΠΟΕΛ στο μεγάλο ντέρμπι με την ΑΕΛ στο «Τσίρειο». Οι οπαδοί των πρωταθλητών Κύπρου πέταξαν στον αγωνιστικό χώρο δεκάδες καπνογόνα που περιόρισαν την ορατότητα στο γήπεδο, ενώ κάποιοι εξ’ αυτών μπήκαν μέσα στο γήπεδο. Λίγα λεπτά μετά, κι ενώ το παιχνίδι ξανάρχισε αυτοί που εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο ήταν οι οπαδοί της ΑΕΛ, με τους παίκτες να καταβάλλουν υπεράνθρωπες προσπάθειες για να τους πείσουν να αποχωρήσουν. Ο παίκτης των γηπεδούχων Βαλεντίνος Σιέλης τραυματίστηκε από κροτίδα, ο διαιτητής Δημήτρης Μασιάς διέκοψε το παιχνίδι για περίπου 20 λεπτά, όμως τελικά έδωσε την συγκατάθεση του να συνεχιστεί η αναμέτρηση.

Για την ιστορία, έγινε και παιχνίδι. Σε ένα ντέρμπι… νροπής όπως το χαρακτήρισαν τα κυπριακά Μ.Μ.Ε, η ΑΕΛ γύρισε το ματς μετά την διακοπή και με δύο γκολ από τον Μάρκο Ταγξμπαζουμί (66’ πεν., 72) κέρδισε με 2-1 και δίνει πια την ευκαιρία στον συμπολίτη Απόλλωνα Λεμεσού να περάσει στην κορυφή σε περίπτωση που αύριο Δευτέρα δεν χάσει από τον Οθέλλο Αθηένου.