ARSENAL F.C.
3 0
FK BATE Borisov
FK BATE BORISOV

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι «έπνιξε» την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ στο Emirates (22-4 οι τελικές) και με το ξεκούραστο 3-0 πέρασε στους «16» του Europa League.

Η αναμέτρηση για την Άρσεναλ άρχισε με τον καλύτερο τρόπο καθώς μόλις στο 4ο λεπτό, η ομάδα του Ουνάι Έμερι ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα με αυτογκόλ του Ζάκαρ Βολκόφ στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα.

Αντίθετα η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ δεν κατάφερε να κάνει κάποια φάση και πριν το ημίχρονο στο 39' συγκεκριμένα δέχτηκε και δεύτερο τέρμα, με δυνατή κεφαλιά του Μουστάφι μετά από κόρνερ του Τζάκα για το 2-0, που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Άρσεναλ συνέχισε στο ίδιο τέμπο, έχοντας αρκετές ευκαιρίες και στο 60' ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος μόλις τέσσερα λεπτά αφότου μπήκε στο παιχνίδι, μετά από νέο κόρνερ του Τζάκα νίκησε την άμυνα της ΜΠΑΤΕ και με κεφαλιά έκανε το 3-0, «σφραγίζοντας» την πρόκριση της ομάδας του Βόρειου Λονδίνου στην επόμενη φάση του θεσμού.