AC Sparta Praha
AC SPARTA PRAHA
SS Lazio
SS LAZIO

Προβάδισμα πρόκρισης στην προημιτελική φάση του Europa League πήρε η Λάτσιο μετά το 1-1 που απέσπασε από τη Σπάρτα Πράγας στην «Generali Arena». Η ομάδα του πρώην τεχνικού του Παναθηναϊκού, Ζντένεκ Σκάζνι ξεκίνησε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε στο 13' με ένα πολύ όμορφο γκολ του Μάρτιν Φρίντεκ, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την επί 11 πλέον ματς αήττητη στη διοργάνωση Σπάρτα. Για την ακρίβεια, το υπόλοιπο ματς ήταν κομμένο και ραμμένο σε... ιταλικά μέτρα. Αργός ρυθμός και λίγες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με τη Λάτσιο να φτάνει στην ισοφάριση πριν το ημίχρονο και να απειλεί με σκορ πρόκρισης στη συνέχεια, με τις λίγες μεν, αλλά σε κάθε περίπτωση περισσότερες από τον αντίπαλο, ευκαιρίες της.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από το 38ο λεπτό, όταν ο Μάρκο Παρόλο βρέθηκε στη σωστή θέση μετά από εκτέλεση κόρνερ και έσπρωξε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα του Μπίτσικ. Πέραν του γκολ και άλλων 2-3 καλών στιγμών στο δεύτερο ημίχρονο, μεγαλύτερη φάση για τους Ιταλούς να φύγουν με τη νίκη από την Πράγα ήταν το δοκάρι του Καντρέβα στο 57'. Μετά από αυτό το 1-1, οι δύο ομάδες παρέμειναν αήττητες στη φετινή διοργάνωση, ωστόσο οι «λατσιάλι» έχουν πλέον το προβάδισμα για την πρόκριση στους «8».

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Σπάρτα Πράγας: Μπίτσικ, Μπράμπετς, Βάτσχα, Ντοτσκάλ (59' Φατάι), Μάρετσεκ, Φρίντεκ, Ζάχουτσελ, Λαφάτα (62' Γιούλις), Κρεΐτσι, Χόλεκ, Κόστα

Λάτσιο: Μαρκέτι, Χεντ, Μπίσεβατς, Κεϊτά, Παρόλο, Μάτρι (55' Λούλιτς), Μπίλια, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Ραντού, Κονκό (46' Μπάστα-66' Μαουρίτσιο), Καντρέβα