Η ημέρα που οι «ερυθρόλευκοι» στόπερ ανοίγουν το σκορ στα ματς των Εθνικών τους είναι το Σάββατο! Μετά τον Γιασίν Μεριά ο οποίος πέτυχε το μοναδικό γκολ της Τυνησίας στη νίκη (1-0) επί του Νίγηρα για τον 10ο προκριματικό όμιλο του Κόπα Άφρικα 2019, λίγη ώρα αργότερα, ο συμπαίκτης του στον Ολυμπιακό, Πάπε Αμπού Σισέ, ακολούθησε το παράδειγμά του.

Ο 23χρονος μπακ πραγματοποιεί ένα ντεμπούτο-όνειρο -και μάλιστα ως βασικός- με την Εθνική Αντρών της Σενεγάλης στο ματς απέναντι στο Σουδάν για τον 1ο όμιλο, ανοίγοντας το σκορ στο ίδιο ακριβώς λεπτό με τον Μεριά (17') και μάλιστα με τον ίδιο τρόπο, με κοντινή προβολή! Η Σενεγάλη ένα λεπτό μετά διπλασίασε τα τέρματά της με τον Γκουεγιέ και πέντε λεπτά μετά το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έφτασε στο 3-0 με τον Νιάνγκ. Με νίκη, τα «λιοντάρια» του Αλιού Σισέ φτάνουν τους 7 βαθμούς στον όμιλο και πιάνουν τη Μαδαγασκάρη, ξεφεύγοντας από Ισημερινή Γουϊνέα και Σουδάν.

Δείτε το γκολ του Σισέ, ο οποίος έτρεξε αμέσως να το πανηγυρίσει με τον προπονητή του.

Έπαθε... Μεριά ο Σισέ, ντεμπούτο-όνειρο με τη Σενεγάλη! (vid)