Σε ένα ματς που είχε εκπληκτικό ρυθμό σχεδόν σε όλη του τη διάρκεια, η Λάτσιο έμεινε στο 2’ με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του τερματοφύλακά της, Λουίς Μασιμιλιάνο. Στη συνέχεια η Μπολόνια πίεσε και στο 38’ βρήκε το γκολ με το πέναλτι του Αρναοπύτοβιτς, όμως στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έχασε το αριθμητικό πλεονέκτημα εξαιτίας της 2ης κίτρινης που είδε ο Σουμαορό. Και στην επανάληψη, η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι έκανε την ανατροπή.

Στο 68’ ο Ντε Σιλβέστρι έβαλε αυτογκόλ έπειτα από προσπάθεια του Λάτσαρι και απόκρουση του Σκορούπσκι και στο 79’ ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς πέρασε στον Ιμόμπιλε και εκείνος δεν έχασε το τετ-α-τετ διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Στο άλλο ματς που έγινε την ίδια ώρα, η Φιορεντίνα προηγήθηκε δύο φορές με Μποναβεντούρα και Γιόβιτς, όμως η νεοφώτιστη, Κρεμονέζε, παρότι έπαιξε από το 43’ με δέκα ποδοσφαιριστές, κρατούσε το 2-2 στο Artemio Franchi. Το ματς κρίθηκε στο 94’ όταν ο πορτιέρε των φιλοξενούμενων, Ράντου, έκανε κακή εκτίμηση της σέντρας του Μαντραγκόρα και έπεσε με την μπάλα μέσα στα δίχτυα του (3-2).

Λάτσιο - Μπολόνια 2-1