0 1
Ελλάδα
ΕΛΛΑΔΑ
  • 36' Τάσος Μπακασέτας

Εθνικάρα έτοιμη για... ωραία πράγματα! Μετά το «διπλό» στη Βόρειο Ιρλανδία, η Ελλάδα έκανε το «2 στα 2» στο ξεκίνημά της στον 2ο όμιλο νικώντας με το ίδιο σκορ (0-1) και το Κόσοβο στην Πρίστινα, για την 2η αγωνιστική της 3ης κατηγορίας του Nations League. Πλέον, με έξι βαθμούς είναι το απόλυτο φαβορί για την 1η θέση του γκρουπ και τον προβιβασμό στην 2η κατηγορία της διοργάνωσης. «Χρυσός» σκόρερ της «γαλανόλευκης» και σε αυτή τη νίκη ο αρχηγός της ομάδας, Τάσος Μπακασέτας. Ακόμη καλύτερη η εμφάνιση του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στο δεύτερο επίσημο ματς της εποχής Πογιέτ, πήρε γρήγορα τον έλεγχο του αγώνα, σκόραρε στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία, έχασε ακόμη περισσότερες για μεγαλύτερο σκορ παίζοντας σωστό, στρωτό ποδόσφαιρο και γενικά έδειξε να βρίσκεται στο σωστό δρόμο σε αγωνιστικό επίπεδο. Με 9 παίκτες ολοκλήρωσε το ματς το Κόσοβο, μετά τις αποβολές στο δεύτερο ημίχρονο των Αλίτι (σ.σ. 2η κίτρινη) και του τερματοφύλακα Μούριτς (σ.σ. απευθείας κόκκινη).

Ξεκίνημα με τρεις αλλαγές

Σε σχέση με την πρεμιέρα στο Μπέλφαστ, αυτή τη φορά ο Γκουστάβο Πογιέτ έκανε τρεις αλλαγές στο αρχικό σχήμα της ομάδας μας. Ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικό τον Μπάλντοκ αντί του Ρότα δεξιά στην άμυνα, τον Κουρμπέλη αντί του Σιώπη ως κεντρικό στην τριάδα των χαφ σε αυτό το 4-3-3 που σπανίως θα αλλάζει επί των ημερών του Ουρουγουανού τεχνικού και τέλος, ξεκίνησε και τον Μασούρα αντί του Μπουχαλάκη, με τον Μάνταλο να οπισθοχωρεί αντίστοιχα στα χαφ.

Πρώτη φάση για το Κόσοβο και μετά... μόνο Ελλάδα

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να εκμεταλλευτούν την έδρα τους, έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας, κάτι για το οποίο είναι άλλωστε γνωστοί. Πάτησαν περιοχή σε 2-3 περιπτώσεις και σε μια εξ αυτών, στο 5ο λεπτό, βρήκαν την πρώτη αλλά και μοναδική για πάρα πολλή ώρα ευκαιρία τους. Μετά από καλή ομαδική συνεργασία, ο Ζένελι έκανε το πλασέ από πλάγια θέση και ο Βλαχοδήμος ήταν αυτός που απέκρουσε σε κόρνερ. Από εκεί και πέρα, η Εθνική μας αμύνθηκε αποτελεσματικά όποτε χρειάστηκε και απομάκρυνε, εύκολα ή δύσκολα, όλους τους κινδύνους. Μετά το πρώτο τέταρτο μάλιστα, η Ελλάδα πήρε και την κατοχή της μπάλας, έστω και χωρίς να έχει καλή ανάπτυξη αρχικά.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά όμως βελτιωνόταν και αυτή αισθητά και πλησίαζε την μεγάλη περιοχή του Κοσόβου. Μάλιστα κατάφερε να σκοράρει και στην πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία! Ήταν η φάση του 36ου λεπτού όταν ο Τσιμίκας βρήκε από αριστερά τον Μάνταλο, αυτός κατάφερε να περάσει τη μπάλα στον Μπακασέτα παρά το τάκλιν που δέχθηκε και ο αρχηγός μετά από κοντρόλ και τρομερό αριστερό σουτ στη γωνία, έκανε το 1-0. Τρία λεπτά μετά, είχε και ένα ακόμη καλό σουτ το οποίο πέρασε άουτ, με το 0-1 να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ακόμη καλύτερη στο δεύτερο

Στην επανάληψη πλέον, η Εθνική μας κυριάρχησε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο, έφτιαξε φάσεις και αντίστοιχα αμύνθηκε σε υψηλό επίπεδο. Στο 49' ο Γιακουμάκης βρήκε αέρα εξ επαφής σε σέντρα του Λημνιού και έχασε την ευκαιρία για το 0-2, ενώ στο 53', μια σέντρα του Μασούρα βρήκε στο δοκάρι και απομακρύνθηκε. Δέκα ακόμη λεπτά αργότερα, στο 63', ο Μπάλντοκ έχασε μεγάλη ευκαιρία αφού νικήθηκε από τον Μούριτς στο τετ-α-τετ που τον έβγαλε ο -ίσως κορυφαίος της ομάδας σε αυτό το ματς- Δημήτρης Λημνιός, ενώ το ματς ουσιαστικά... ολοκληρώθηκε στο 72'.

Σε αυτό το λεπτό, το Κόσοβο έμεινε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Αλίτι με δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Λημνιό (σ.σ. αυτός είχε κερδίσει και την πρώτη) και πλέον το μόνο που είχε να κάνει η ομάδα μας ήταν να διαχειριστεί με ψυχραιμία όσα συνέβαιναν στον αγωνιστικό χώρο. Είχε ακόμη 2-3 τελικές ως το φινάλε, οι Κοσοβάροι είχαν μια φάση στο 83' με κεφαλιά του Ραχμάνι που απέκρουσε ο Βλαχοδήμος και στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι χρεώθηκαν και με δεύτερη αποβολή, όταν ο τερματοφύλακας Μούριτς απέκρουσε με το χέρι εκτός περιοχής προσπάθεια του Παυλίδη που... ετοιμαζόταν για το 0-2. Κάπως έτσι, ολοκληρώθηκε το ματς, με την Ελλάδα να κάνει όλα όσα έπρεπε να κάνει για να περάσει νικηφόρα και από την Πρίστινα, αφήνοντας υποσχέσεις για ένα λαμπρό μέλλον στην εποχή Πογιέτ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Κόσοβο (Αλέν Ζιρές): Μούριτς, Καστράτι, Ραχμάνι, Κριέζλου, Αλίτι, Λοσάι (75' Μπερίσα), Φαζίλι (75' Ντρέσεβιτς), Ζεγκρόβα (93' Ουικάνι), Ρασίτσα (57' Μπιτίκι), Ζενέλι (57' Κολόλι), Μουρίκι.
Ελλάδα (Γκουστάβο Πογιέτ): Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Μπάλντοκ, Μάνταλος (86' Μπουχαλάκης), Κουρμπέλης (56' Σιώπης), Μπακασέτας, Μασούρας (78' Δουβίκας), Λημνιός, Γιακουμάκης (57' Παυλίδης).
Διαιτητής: Τζον Μπίτον (Σκωτία)
Βοηθοί: Ντάνιελ ΜακΦάρλαν (Σκωτία), Ντάγκλας Πότερ (Σκωτία)
Τέταρτος: Στίβεν ΜακΛιν (Σκωτία)
VAR: Γιοκέμ Κάμπουις (Ολλανδία)
AVAR: Μάρτιν Πέρες (Ολλανδία)