Οποια ομάδα έβγαινε νικήτρια από τον τελικό, θα κατακτούσε τον πρώτο τίτλο της ιστορίας της. Η Φράιμπουργκ έπαιξε σε έναν τέτοιο για πρώτη φορά και παρότι είχε τις βάσεις για να τον κατακτήσει, η Λειψία με τεράστια ψυχή κατάφερε να πανηγυρίσει στο φινάλε κάνοντας δικό της το 79ο Κύπελλο Γερμανίας.

Η Φράιμπουργκ άνοιξε το σκορ στο 19’ με καταπληκτικό φαλτσαριστό σουτ του Εγκεσταϊν στη γωνία και το 1-0 παρέμεινε για το πρώτο μέρος αφού ο Σλότερμπεκ έκοψε πάνω στη φραμμή στο 24’. Στην επανάληψη και το 57’ η Λειψία έμεινε με 10 παίκτες μετά την απευθείας κόκκινη που είδε ο Χάλστενμπεργκ για την ανατροπή του Χέλερ που έφευγε μόνος, όμως στο 76’ ο κορυφαίος παίκτης της στη σεζόν, Κρίστοφερ Ν’ Κουνκού ισοφάρισε από κοντά μετά την κεφαλιά του Ορμπαν.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και αφού το 1-1 δεν άλλαξε ούτε εκεί, η Λειψιά ήταν πιο ψύχραιμη στα πέναλτι και κατέκτησε το πρώτο Κύπελλο, που είναι και ο πρώτος τίτλος της ιστορίας της.

Φράιμπουργκ - Λειψία 2-4 πεν. (κ.α., παρ. 1-1)