Καλλιθέα – Κηφισιά 1-0

Επιστροφή στις νίκες για την Καλλιθέα, που πέτυχε την ένατη εντός έδρας νίκη της αποτέλεσμα που την φέρνει στο -3 από την πρώτη θέση. Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά του ματς, χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει την μεγάλη φάση.

Με το πέρας της ώρας η Κηφισιά πήρε μέτρα στο γήπεδο, αλλά και την κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να έχει καταφέρει να απειλήσει την εστία του Στρέζου. Στο 37΄ η Καλλιθέα είχε την πρώτη φάση στο ματς, με τον Μουνιέ ο οποίος αν και αμαρκάριστος έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο αυτή δεν είχε την κατάληξη που ο ίδιος θα ήθελε. Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάτι που είχε σαν συνέπεια να μην υπάρξουν καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με το 0-0 να μένει ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο β΄ ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς, με στόχο να φτάσουν στο γκολ το οποίο θα τις έβαζε μπροστά στο σκορ. Αυτό θα μπορούσε να είχε επιτευχτεί στο 54΄ για την ομάδα των νοτίων προαστίων, το σουτ όμως του Μπουλούλη, δεν είχε την κατάληξη που αυτός επιθυμούσε… Με το πέρας της ώρας η Καλλιθέα ήταν αυτή, η οποία ενέτεινε την πίεση της, προκειμένου να φτάσει στο πολυπόθητο γκολ. Αυτό θα μπορούσε να είχε επιτευχτεί στην προσπάθεια που είχε ο Κονέ, αντί όμως για τα δίχτυα του Αναγνωστόπουλου σταμάτησε το κάθετο δοκάρι της εστίας του. Την λύση τελικά έδωσε στο 85΄ ο Μάλτσι, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Μανθάτης, Βασιλούδης, Κύργιας, Ευαγγέλου, Μπουλούλης, Τσιντώνης (67' Ρέντζας), Σαντάνα (79' Νάτσης), Μουνιέ (67' Κονέ), Ντεμέτριους (79' Μάλτσι), Κυνηγόπουλος (88' Χατζηδίμπας).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Παυλάκης, Γκότοβος, Αρτυματάς, Παπασάββας, Παλασέφσκι (60' Ντοριβάλ), Βαζ (78' Σωτηράκος), Καλλέργης (78' Φερέιρα), Οικονομίδης (68' Κουιρουκίδης), Τετέι.

Ζάκυνθος - Καλαμάτα 1-1

Ιδανική αυτόχειρας αποδείχτηκε η Καλαμάτα, η οποία δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας Ζάκυνθο… Η ομάδα του Αριάν Μπελά ήταν αυτή, η οποία μπήκε καλύτερα στο ματς από τους νησιώτες και μόλις στο 1΄ έφτασε κοντά στο 0-1, το σουτ όμως του Μπόρχες δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε.

Έπειτα από το πρώτο δεκάλεπτο, οι νησιώτες κατάφεραν κάπως να ισορροπήσουν το ματς, χωρίς όμως να έχουν μπορέσει να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στα καρέ του Ταϊρη. Όλα αυτά μέχρι το 28΄όταν ο Καράμι έκανε την κεφαλιά, από πλεονεκτική θέση, ωστόσο αυτή δεν είχε την κατάληξη που ο παίκτης των γηπεδούχων θα ήθελε. Ότι δεν κατάφερε σε εκείνο το χρονικό σημείο η Ζάκυνθος, το πέτυχε η Καλαμάτα στο 32΄, όταν ,μετά από σέντρα του Κωνσταντινόπουλου  ο Λουκίνας με κεφαλιά, δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Ζάκυνθος ανέβασε την απόδοσή της, προκειμένου να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Αυτό θα μπορούσε να είχε επιτευχτεί στο 46΄, όταν ο Εσόνο έπιασε δυνατό σουτ, ο Ταϊρης όμως απέκρουσε ενστικτωδώς και να κράτησε το 0-1. Η απάντηση από την «Μαύρη Θύελλα» ήρθε στο 62΄ με τους Λουκίνα, Χέρμπερτ και Τσαγκαλίδη να μην μπορούν να νικήσουν τον Μέντεζ για το 0-2…. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε με 0-1, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 93΄ σε ανατροπή του Ρουκούα από τον Αναστασόπουλο, με τον  Τσιμέλι να ευστοχεί στο 94΄ και να κάνει το 1-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Δημήτρης Νόλης): Μέντεζ, Καράμι, Κούνια (46′ Ζε Εσόνο), Άργκους (74′ λ.τρ. Κάρδαρης), Καλλιβωκάς, Κιτόκο, Νικολακόπουλος, Οντόνε, Μπαζάν (70′ Ρουκουά), Τσιμέλι, Σούρμπης (46′ Λάμπογλου).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Αριάν Μπελά): Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος, Λουπάνο, Αναστασόπουλος, Μαβινγκά (86′ Καρούτης), Παπατόλιος, Τσαγκαλίδης (75’ λ.τρ. Κόκκορης), Παυλίδης, Χέρμπερτ, Μπόρχες (58’ λ.τρ. Σκεντεράι), Λουκίνας.

17. Ζάκυνθος 16

*Η 1η θέση οδηγεί σε διπλό μπαράζ με τον 1ο του άλλου ομίλου και ο νικητής του θα προβιβαστεί στην πρώτη κατηγορία, ενώ ο χαμένος θα δώσει νέο διπλό μπαράζ με τον 13ο της Super League 1 και θα διεκδικήσει μέσω αυτού τον προβιβασμό του.

*Οι Β' ομάδες δεν προβιβάζονται και δεν υποβιβάζονται. Εάν βρεθούν σε αντίστοιχες θέσεις θα αντικατασταθούν από την αμέσως παρακάτω ή παραπάνω ομάδα.

Νότιος όμιλος: Πήρε το ντέρμπι η Καλλιθέα, στο -3 από την πρώτη θέση