• 37΄ Σονί
  • 47΄ Μουνάφο
Κοκκινες καρτες
  • 74΄ Μουνάφο

Ενα τραγικό λάθος του Φακούντο Σάντσες στο 84’ που έδωσε την ευκαιρία στον Μπαράλες να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα, αποδείχθηκε καταδικαστικό για τον Παναθηναϊκό στο σημερινό ματς με τον Αστέρα Τρίπολης (0-1).

Ηταν η πρώτη ήττα του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο μετά από έξι αγώνες και η πρώτη νίκη στην ιστορία του Αστέρα Τρίπολης στην έδρα των πράσινων, με τους Αρκάδες να αγνοούν την ήττα από την 1η Δεκεμβρίου του 2019!

Το τριφύλλι πλήρωσε ακριβά το λάθος του Αργεντινού πλάγιου αμυντικού, την απουσία του Βιγιαφάνιες αλλά και την μετ’ εμποδίων προετοιμασία του (μόλις δύο προπονήσεις) εξαιτίας της κακοκαιρίας και έφερε ένα αποτέλεσμα πισωγύρισμα, έχοντας τραγική εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο στο ρυθμό του αγώνα απ’ το πρώτο λεπτό, έχοντας την κατοχή της μπάλας απέναντι σε έναν Αστέρα που έριξε βάρος στην αμυντική του συνοχή με άμυνα χώρου, προσπαθώντας να φανεί απειλητικός σε καταστάσεις τρανζίσιον, με άξονα τον Σονί που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Οι Αρκάδες ήταν μεν ακίνδυνοι, αλλά αμύνονταν οργανωμένα πίσω από τη μπάλα. Για το τριφύλλι ήταν κάτι περισσότερο από εμφανής η απουσία του Βιγιαφάνιες, με συνέπεια να υπάρχει δυσκολία στη δημιουργία υποσχόμενων ευκαιριών μπροστά από την εστία του Τσιφτσή.

Ουσιαστικά οι καλές στιγμές του Παναθηναϊκού ήταν τρεις. Στο 18’ ο Καρλίτος πήρε τη μπάλα από τον Παλάσιος αλλά το γύρισμά του έδιωξε ο τερματοφύλακας του Αστέρα και στο 24’ το σουτ του Αργεντινού κόντραρε, άγγιξε το δοκάρι και βγήκε κόρνερ.

Στο 38’ ο Αϊτόρ μπήκε στην περιοχή από πλάγια δεξιά, έπιασε φαλτσαριστό διαγώνιο σουτ, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα απ’ το δεξί δοκάρι.

Οι Αρκάδες απείλησαν μία φορά, με μακρινό σουτ του Μουνάφο στο 45+1’ που δυσκόλεψε τον Μπρινιόλι, ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής Σιδηρόπουλος σφύριξε τη λήξη ενώ ο Παναθηναϊκός βρίσκονταν σε φάση ολοκλήρωσης υποσχόμενης επίθεσης, προκαλώντας τις αντιδράσεις των πράσινων και της εξέδρας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αισθητά και ο Γιοβάνοβιτς έριξε στο ματς τον Βιτάλ αντί του Αλεξανδρόπουλου στο 65’, περνώντας τον Αϊτόρ κεντρικά και εννέα λεπτά (74’) αργότερα ο Μουνάφο αποβλήθηκε σωστά με 2η κίτρινη κάρτα.

Στο 82’, ωστόσο, σε μία ανύποπτη στιγμή, ο Σάντσες αντί να διώξει τη μπάλα βρήκε τον Ριέρα και ο Σιδηρόπουλος κλήθηκε από το VAR και έδωσε πέναλτι. Ο Μπαράλες ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 0-1 στο 84’.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Αϊτόρ στο 90’ αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο Ισπανός εξτρέμ ήταν σε θέση οφ σάιντ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (46’ Σάντσες), Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Μαουρίσιο (87’ Λούντκβιστ), Αλεξανδρόπουλος (65’ Βιτάλ), Αϊτόρ, Καρλίτος, Παλάσιος (76’ Ιωαννίδης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς / 4-2-3-1): Τσιφτσής, Καρμόνα, Χριστόπουλος, Ατιένζα, Τασουλής (73’ Αλβαρες), Βαλιέντε, Μουνάφο, Κρέσπι, Καπίγια (66’ Ριέρα), Τιλίκα (89’ Ιγκλέσιας), Σονί (73’ Μπαράλες).

Λεφτά στην Τράπεζα (Μετακίνηση 3): Μπαράλες.
Δεν είχε την επιρροή άλλων αγώνων, άλλωστε μπήκε στο γήπεδο στο 73’, πλην όμως ήταν αυτός που διαμόρφωσε το αποτέλεσμα με την εύστοχη εκτέλεση του πέναλτι. Η εμπειρία και η ικανότητά του στο ψηλό παιχνίδι και στο κράτημα της μπάλας υπήρξε αυτό ακριβώς που ήθελαν οι Αρκάδες στο συγκεκριμένο σημείο.

Γίνε Πρόεδρος: Ριέρα.
Μπήκε στο ματς ως αλλαγή στο 66’ κι όχι μόνο κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του, αλλά να είναι και από τους πλέον επιδραστικούς παίκτες στο ματς. Ηταν αυτός που πήρε το πέναλτι από τον Σάντσες και δεν ήταν λίγες οι φορές που δημιούργησε προβλήματα στους πράσινους.

Lockdown: Σάντσες.
Είναι τα λάθη που κερδίζουν… βατόμουρο. Μία εύκολη φάση στην οποία ήθελε προσπάθεια για να κάνεις τόσο χοντρό λάθος, να μην βρεις τη μπάλα αλλά τον αντίπαλο στο όριο της μεγάλης περιοχής και πολύ πλάγια. Για μία ακόμη φορά ένα προσωπικό τραγικό λάθος στοιχίζει ακριβά στο τριφύλλι.

Ενα βίντεο - χίλιες λέξεις

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5):
Τραγική η διαιτησία του Σιδηρόπουλου ο οποίος ειδικά στο πρώτο ημίχρονο εφάρμοσε με δύο μέτρα και δύο σταθμά τον πειθαρχικό έλεγχο και κατάφερε να εκνευρίσει και να αποσυντονίσει τους πράσινους. Το κόψιμο της επίθεσης του Παναθηναϊκού στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με το σφύριγμα της λήξης ήταν το κερασάκι.

Πόση αλήθεια αντέχεις;
Ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικός στο δεύτερο ημίχρονο και έφερε ένα αποτέλεσμα πισωγύρισμα απέναντι στον Αστέρα που πάλεψε με σθένος και βρήκε την πρώτη νίκη της ιστορίας του στην έδρα του τριφυλλιού μετά το «δώρο» του Σάντσες. Το κενό του Βιγιαφάνιες δεν καλύφθηκε ποτέ, η έλλειψη ενέργειας ήταν εμφανής στο δεύτερο ημίχρονο και τα πλέι οφ πήραν φωτιά.

Παναθηναϊκός - Αστέρας Τρίπολης 0-1