0 0
ΟΦΗ
ΟΦΗ

«Αυτή την εβδομάδα πριν από ένα χρόνο…»

Εσάς τι σας θύμισε σήμερα το κινητό σας; Ή το Facebook. Ή το instagram. Ή, τέλος πάντων, οποιαδήποτε εφαρμογή αποφασίζει με το έτσι θέλω να σας στοιχειώσει με το παρελθόν, αδιαφορώντας για το πού βρίσκεστε στο παρόν. Εκεί, με το ζόρι… Κάπως έτσι ξύπνησαν και οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Όσοι ήταν και πέρυσι στο ίδιο γήπεδο, με τις ίδιες φανέλες για να παίξουν εκείνον τον ίδιο αγώνα. Αυτή την εβδομάδα πριν από ένα χρόνο (σ.σ. 23/11/2020), ο ΟΦΗ ήταν εντυπωσιακός και κέρδισε με 4-1 τον Βόλο μέσα στο Πανθεσσαλικό. Το ίδιο θα έκανε και το 2021…

Ένα ημίχρονο με μια ομάδα στον αγωνιστικό χώρο. Ο ΟΦΗ ήταν καταιγιστικός. Χωρίς χρονοτριβή, χωρίς να περιμένει καν να παιχτούν τα λεγόμενα αναγνωριστικά λεπτά, όρισε το ρυθμό και τα δεδομένα στο παιχνίδι. Πριν δαγκώσει, προειδοποίησε. Και τι προειδοποίηση! Διπλό δοκάρι στο όγδοο λεπτό, όμως ο Βόλος δεν ξύπνησε. Και όσο οι γηπεδούχοι δεν αντιδρούσαν, τόσο οι φιλοξενούμενοι έπαιρναν μέτρα, αυτοπεποίθηση και πίστη στο αποτέλεσμα. Άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Τοράλ να φτάνει σχεδόν ανενόχλητος σε σημείο βολής και με ωραίο σουτ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Κλέιμαν.

Το γκολ ήταν το πρώτο κομμάτι του ματς. Είχε προηγηθεί διπλό δοκάρι, ακολούθησε τέσσερα λεπτά μετά το γκολ η απίστευτη ευκαιρία του Καμάου, ακολούθησε και νέο δοκάρι και το 0-1 του ημιχρόνου άφηνε ανοικτούς τους λογαριασμούς για τις δύο ομάδες. Αδίκως για την εμφάνιση που έκαναν οι Κρητικοί στο πρώτο 45λεπτο, τιμητικά για τους γηπεδούχους που ίσως δεν άξιζαν να μείνουν «ζωντανοί» για να διεκδικήσουν την ισοπαλία ή ακόμα και τη νίκη στην επανάληψη. Και δεν την διεκδίκησαν… Γιατί ο ΟΦΗ μπήκε ακριβώς με την ίδια διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο και αυτή τη φορά δεν λάθεψε.

Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου, εκείνος που θέλει την ομάδα που χάνει τις ευκαιρίες να δέχεται γκολ, παραμένει άγραφος για ένα λόγο: Δεν είναι νόμος! Εξ ου και το δεύτερο «δάγκωμα» με τον ίδιο πρωταγωνιστή. Μόλις πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιον Τοράλ με πανέμορφο σουτ βρήκε και πάλι δίχτυα και το 0-2 ήταν πολύ πιο αντιπροσωπευτικό για την εικόνα του αγώνα και για τη διαφορά δυναμικότητας/απόδοσης που είχαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Το δεύτερο γκολ ήταν πια καμπανάκι… Ο Βόλος έπρεπε να αντιδράσει γρήγορα για να μπορέσει να επιστρέψει στο ματς, ωστόσο δεν έπαιζε μόνος του. H κεφαλιά του Μπαρτόλο στο 57’ βρήκε αντίσταση στον Βάτερμαν, η γρήγορη μείωση στο σκορ δεν ήρθε, η κεφαλιά του Φαν Βέερτ στο 76’ σταμάτησε στο δοκάρι και ο ΟΦΗ χρειαζόταν απλώς να παίξει έξυπνα στο τελευταίο δεκάλεπτο για να κρατήσει τη νίκη.

Με τη σπουδαία τους νίκη στον Βόλο, οι Κρητικοί μπήκαν εξάδα, συνέχισαν την εντυπωσιακή τους αήττητη πορεία εκτός έδρας και σαφώς είναι μέχρι τώρα η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος. Ειδικά, σε σχέση με πέρυσι. Ο ΟΦΗ έμεινε για πέμπτο ματς χωρίς ήττα εκτός έδρας, έχει χάσει έπειτα από δέκα αγωνιστικές μόνο από τον ΠΑΟΚ, ενώ μακριά από το Ηράκλειο έχει την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος. Μαζεμένα τα παράσημα για τον Νίκο Νιόπλια και την ομάδα του!

ΒΟΛΟΣ (Αμπασκάλ – 4-3-3): Κλέιμαν, Ρομέρο, Γκιουλέν (87’ Τερεζίου), Ρίνερ, Φεράρι, Τσοκάνης, Νίνης (46’ Φερνάντεζ), Ρεγκατέν, Ορός (80’ Ροσέρο), Μπαρτόλο, Φαν Φέερτ.

ΟΦΗ (Νιόπλιας – 4-3-3-): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Πασαλίδης (72’ Διαμαντής), Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Γκαγιέγος, Τοράλ (78’ Σελίμοβιτς), Καμάου (65’ Γρίβας), Λάμπρου (78’ Στάικος), Φαν Ντάινεν (78’ Καστάνιος).

Λεφτά στην Τράπεζα (Μετακίνηση 3): Ο Μιγκέλ Μεγιάδο έκανε ό,τι κάθε προπονητής ονειρεύεται από το κεντρικό του χαφ. Είχε συμμετοχή άμεση ή έμμεση στα γκολ. Είχε συμμετοχή στην επιθετική ανάπτυξη του παιχνιδιού, είχε σωστές τοποθετήσεις αμυντικά, έκανε από κανένα ως ελάχιστα λάθη και κινούμενος στον κεντρικό άξονα έλυνε και έδενε το παιχνίδι του ΟΦΗ. Είχε και την ευκαιρία να σκοράρει, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι. Ε, ας μην τα θέλουμε όλα δικά μας.

Γίνε Πρόεδρος: Έχασε τα πέντε πρώτα ματς της σεζόν, έπαιξε στα επόμενα τέσσερα, έχει παίξει μόλις ένα 90λεπτο μέχρι σήμερα, αλλά για ένα 24ωρο μπορεί να νιώθει πρόεδρος στο Ηράκλειο. Ο Γιον Τοράλ σκόραρε για πρώτη φορά στη Super League, σκόραρε και για δεύτερη φορά στη Super League, είχε δύο δοκάρια και ήταν ασταμάτητος στο Πανθεσσαλικό. Ο Ισπανός επιτελικός μέσος είχε μία από τις ημέρες που απλά ό,τι έκανε του άνηκε, ό,τι έκανε το έκανε με αυτοπεποίθηση και ήταν η αρχή και το τέλος στη νίκη του ΟΦΗ στον Βόλο.

Lockdown: Κανονικά θα έπρεπε να δώσει εντολή ο δήμαρχος να μπει όλη του η ομάδα σε περιορισμό. Κατ’ οίκον ή με απαγόρευση κυκλοφορίας. Κάκιστη απόδοση από τον Βόλο που βρίσκεται σε καθοδική πορεία, αλλά επειδή το ποδόσφαιρο είναι στιγμές θα «κλείσουμε» μέσα τον Μπρους Καμάου. Δεν είναι απλώς ότι χάνει την ευκαιρία στο 16ο λεπτό – την ευκαιρία της χρονιάς, όπως γράφτηκε παντού και δικαίως. Είναι ότι στην ευκαιρία που χάνει έχει όλο τον χρόνο και το χώρο να κάνει εκείνο που φαίνεται απλούστατο στο ποδόσφαιρο, δηλαδή, να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα και αστοχεί απελπιστικά.

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5): Εξαιρετική ήταν η διαιτησία στο Πανθεσσαλικό και βοήθησε ώστε να παιχτεί όμορφο ποδόσφαιρο χωρίς πολλές και περιττές διακοπές. Ο Ευάγγελος Μανούχος είχε και σωστή συνεργασία με το VAR

Πόση αλήθεια αντέχεις; Δεν είναι ώρα για δάκρυα και αφορισμούς, ωστόσο κάτι δεν πάει καλά εδώ και καιρό στον Βόλο. Η ομάδα της Μαγνησίας μετά τη σπουδαία ανατροπή στην Τούμπα και την ισοπαλία που απέσπασε απέναντι στον ΠΑΟΚ, δείχνει να μην μπορεί να σταθεί στο επίπεδο που έπαιζε μέχρι εκείνη την αγωνιστική. Έχει χάσει τρία συνεχόμενα ματς στο Πανθεσσαλικό (ΑΕΚ, Άρης, ΟΦΗ), πανηγύρισε την τελευταία του νίκη στις 2 Οκτωβρίου και συνεχίζει να πάσχει αμυντικά. Με το σημερινό, μετράει εννέα στα δέκα παιχνίδια που έχει δεχτεί γκολ, ενώ για πρώτη φορά φέτος δεν σκόραρε!

Μια εικόνα - χίλιες λέξεις: Πλασέ με το αριστερό, και η ιστορία στον Βόλο άρχισε να γράφεται...