Το πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής πανηγύρισε η Δόξα Δράμας… Το συγκρότημα του Σπύρου Φιλίππου μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στον αγώνα και μόλις στο 7΄ ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη σε πλασέ του Χατζηκυριάκου.

Οι «μαυραετοί», μετά το γρήγορο αυτό γκολ που πέτυχαν κυριάρχησαν πλήρως στο ματς και στο 18΄ κατάφεραν να κάνουν το 2-0, χάρη σε ψύχραιμο πλασέ του Στάικου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, όντας πλέον πίσω στο σκορ με δύο γκολ πίεσε προκειμένου να φτάσει στην επίτευξη ενός γκολ… Αυτό θα μπορούσε να είχε επιτευχθεί στο 29΄, η εκτέλεση φάουλ του Διαμαντίδη αποκρούστηκε αρχικά από τον Κολιοφούκα, ενώ στην συνέχεια της φάσης το σουτ του Αναστασιάδη έφυγε λίγο άουτ.

Στο 45΄ οι φιλοξενούμενοι έχασαν την μεγαλύτερη τους ευκαιρία για να σκοράρουν, όταν μετά από συνδυασμό των Διαμαντίδη και Μαυρομάτη, η κεφαλιά που έκανε ο Κυριακίδης έφυγε λίγο άουτ από την εστία του Κολοφούκα… Στην επανάληψη και για την ακρίβεια στο 50΄ η Δόξα έκανε το 3-0, με σκόρερ αυτή τη φορά τον Κόντο.

Οι φιλοξενούμενοι παρά το εις βάρος τους σκορ δεν παράτησαν το ματς και στο διάστημα 58΄-74΄ κατάφεραν να μπουν πάλι σε αυτό. Στο 58΄ο Πουρνάρας ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Μαυρομάτης από τον Κολιοφούκα και μείωσε σε 3-1, ενώ στο 74΄ ο Βενιζέλος με κεφαλιά μείωσε σε 3-2.  Η απάντηση της ομάδας της Δράμας ήρθε στο 84΄και στο 90΄ με τον Ονεγκερούμπου με κεφαλιά και τον Κόντο με το δεύτερο προσωπικό του γκολ να κάνουν το 5-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Νίκη - αντροπή για τον Άρη Αβάτου, δύο στα δύο για Πλαγιά και Πανδραμαϊκό

Από τα υπόλοιπα αποτελέσματα του 1ου ομίλου ξεχωρίζει η εκτός έδρας νίκη του Άρη Αβάτου. Η ομάδα της Ξάνθης αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 από τον Εθνικό Σοχού κατάφερε στην επανάληψη να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να πάρει τη νίκη με 2-1. Το δύο στα δύο έκανε η Αναγέννηση Πλαγιάς, η οποία κέρδισε με 3-1 τον Νέστο Χρυσούπολης, αλλά και ο Πανδραμαϊκός που κέρδισε με 2-0 στις Σέρρες τον Απόλλωνα Παραλιμνίου.