Ωραίος ο Μασούρας, μοιραίοι οι Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος και Βλαχοδήμος.

Ο άσος του Ολυμπιακού ήταν μία διαρκής απειλή για την εστία της Σουηδίας στο πρώτο 45λεπτο έχοντας δοκάρι και τη σέντρα στην κεφαλιά με την ίδια κατάληξη του Παυλίδη. Στην επανάληψη οι αξιόπιστοι του πρώτου 45λεπτου Μαυροπάνος και Χατζηδιάκος έκαναν δύο λάθη που στοίχισαν στην Εθνική με τον Βλαχοδήμο να έχει το δικό του μερίδιο ευθύνης στο 2-0.

Αναλυτικά, η κριτική των Ελλήνων διεθνών στην ήττα με 2-0 από τη Σουηδία:

Βλαχοδήμος 3: Θεατής στο α΄ημίχρονο. Δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου από τους Σουηδούς. Στο β' κράτησε όρθια την Εθνική στο 56' σε σουτ του Κουέισον και νικήθηκε δύο λεπτά αργότερα από το σημείο του πέναλτι. Στο 2-0 φέρει ευθύνη για τη λανθασμένη συνεννόηση με τον Χατζηδιάκο και βέβαια για την κακή έξοδο.

Χατζηδιάκος 3: «Διπρόσωπος». Σταθερός στις αμυντικές του επεμβάσεις στο πρώτο 45λεπτο. Έκλεινε τις «τρύπες» στην πτέρυγα. Στην επανάληψη φέρει ξεκάθαρα ευθύνη στο 2-0. Δεν συνεννοήθηκε σωστά με τον Βλαχοδήμο, ο οποίος έκανε και καθυστερημένη έξοδο με αποτέλεσμα ο Ισάκ να κάνει το 2-0. Για να δέσει το... γλυκό με την αποβολή του στο τέλος.

Μαυροπάνος 3: Πραγματικός «βράχος» στο πρώτο 45λεπτο. Όποτε χρειαζόταν έβγαινε στις πτέρυγες όταν οι Σουηδοί δημιουργούσαν υπεραρθμία και «έκοβε» μπάλες. Ενέπνεε σιγουριά. Στην επανάληψη, όμως, έκανε το πρώτο σοβαρό λάθος δίνοντας το δικαίωμα στη Σουηδία να προηγηθεί. Βγήκε εντελώς άτσαλα πάνω στον Ίσακ, τον έκοψε... στα δύο και δίνοντας το πέναλτι στη Σουηδία. Εν συνεχεία ήταν ξεκάθαρο πως ήταν ψυχολογικά down.

Τσιμίκας 4: Ως 3ος στόπερ ήταν λίγο έξω από τα... νερά του. Ωστόσο, με την κάλυψη από τον Γιαννούλη έπαιξε αρκετά καλά τον ρόλο του κεντρικού αμυντικού στο α' ημίχρονο. Στο β' μέρος κινήθηκε σε ρηχά νερά, όπως ολόκληρη η άμυνα της Εθνικής.

Ανδρούτσος 4: Στο α' ημίχρονο είχε κάποια «θέματα» από την πλευρά του, με δεδομένο πως ο Μπακασέτας δεν κατέβαινε όταν γινόταν το ντουμπλάρισμα με τον αντίπαλο μπακ. Αρκετές φορές βρέθηκε στη μέση ανάμεσα σε δύο, ακόμη και τρεις Σουηδούς, αλλά τον βοηθούσαν πότε ο Μαυροπάνος πότε ο Χατζηδιάκος, προκειμένου να αποφύγουμε τα χειρότερα. Στο β' δεν είχε τόσα πολλά προβλήματα αμυντικά, είχε κάποια ανεβάσματα για να βοηθήσει δημιουργικά, όμως τίποτε το σπουδαίο.

Γιαννούλης 5: Καλός στο πρώτο 45λεπτο ανασταλτικά, πήρε πρωτοβουλίες και στο τρανζίσιον. Στο β' φάνηκε κουρασμένος ειδικά μετά το 60' και δεν μπόρεσε να βοηθήσει.

Μπουχαλάκης 4: Στο α' ημίχρονο έτρεξε πολύ. Κάλυψε χώρους, κράτησε μπάλα για να ηρεμήσει το παιχνίδι και να δημιουργήσει προϋποθέσεις καλών επιθέσεων. Στο β' ημίχρονο ήταν εντελώς... άλλος παίκτης. Δεν κράτησε μπάλα, δεν βοήθησε ανασταλτικά, ενώ δεν μπόρεσε να να κρατήσει μπάλα. Στο 56' είχε και το λάθος που λίγο έλειψε να στοιχίσει στην Εθνική πριν έρθει το 1-0 δύο λεπτά αργότερα.

Σιώπης 4: Στο πρώτο 45λεπτο έτρεξε ασταμάτητα. Έκλεινε χώρους, έβγαλε «τσαμπουκά» και ελληνική ψυχή, αλλά δεν βοήθησε δημιουργικά. Στην επανάληψη δεν φάνηκε στο γήπεδο με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί στο 71' από τον Δημήτρη Πέλκα και ενώ το σκορ ήταν στο 2-0.

Μπακασέτας 4: Στο α' ημίχρονο ανέβηκε μετά το 20'. Πιστώνεται την ασίστ στο δοκάρι του Μασούρα, ενώ είχε και ένα σουτ-κεραυνό μετά την κεφαλιά του Παυλίδη στο δοκάρι. Μετά το 1-0 του 58' θα περίμενε κανείς να πάρει πρωτοβουλίες, αλλά δεν το έκανε. Γενικώς δεν ήταν ένα από τα καλά του βραδιά.

Μασούρας 7: Στο α' ημίχρονο ήταν ο «νούμερο ένα» κίνδυνος για την εστία των γηπεδούχων. Είχε το γκολ-οφσάιντ στο 4', αλλά και το δοκάρι στο 21'. Σέρβιρε ωραία την μπάλα και στην κεφαλιά του Παυλίδη στο «αλουμίνιο» στο 39'. Στο β' κλείστηκε καλά, ταυτόχρονα δεν τροφοδοτήθηκε και από τους χαφ με αποτέλεσμα να μην φανεί και αντικαταστηθεί στο 71' από τον Τζόλη. Πάντως, δίχως αμφιβολία ήταν ο καλύτερος παίκτης της Εθνικής.

Παυλίδης 5: Πρέσαρε, πάλεψε, είχε κεφαλιά στο δοκάρι στο 39'. Τι άλλο να κάνει στο α' ημίχρονο; Στην επανάληψη τον πήρε το... ποτάμι. Δεν φάνηκε καθόλου με συνέπεια στο 75' να αντικατασταθεί από τον Δουβίκα.

Πέλκας 4: Μπήκε σε σημείο, όπου τα πάντα είχαν κριθεί. Η Σουηδία ήταν 2-0 μπροστά στο σκορ, με την Εθνική μας να έχει και πρόβλημα ψυχολογίας. Επομένως δεν μπορούμε να πούμε πολλά...

Τζόλης 5: Ανήκει στην κατηγορία Πέλκα... Στο 75', πάντως, κατέγραψε μία τελική με την μπάλα σε σουτ του να περνά λίγο άουτ.

Δουβίκας -: Αντικατέστησε στο 75' τον Παυλίδη και στα λεπτά που αγωνίστηκε, δεν φάνηκε.

Λημνιός-: Δεν μπορεί να κριθεί για την εικόνα του στο ματς. Μπήκε στο 84' στη θέση του Γιαννούλη και μ' αυτά τα λεπτά συμμετοχής δεν μπορεί να αξιολογηθεί.

Η κριτική της Εθνικής: Κορυφαίος ο Μασούρας, μοιραίοι Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος και Βλαχοδήμος