• 86΄ Καμαρά
  • 93΄ Σούντγκρεν
  • 87΄ Πέρεθ
  • 93΄ Χουάνκαρ

Το παρθενικό γκολ του Καμαρά στο πρωτάθλημα, μόλις στο 10ο λεπτό, έφτανε και περίσσευε στον Αρη για να κάνει σεφτέ στις νίκες του τη φετινή σεζόν και να επικρατήσει με 1-0 του Παναθηναϊκού, που γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του και μάλιστα με το ίδιο σκορ και πανομοιότυπο τρόπο με τα Γιάννινα.

Δεχόμενος γκολ στην πρώτη υποψία ευκαιρίας του αντιπάλου του, δηλαδή, και μη μπορώντας να βγάλει ουσιαστική αντίδραση στο υπόλοιπο διάστημα και μη δημιουργώντας κραυγαλέες ευκαιρίες παρά μόνο την κατοχή της μπάλας.

Το ματς ξεκίνησε με τον Αρη να εκμεταλλεύεται την πρώτη συγκυρία που του παρουσιάστηκε, όταν μετά από βολέ του Διούδη ο Καμαρά εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες και με κεφαλιά τροφοδότησε τον Μπερτόλιο, ο οποίος του σέρβιρε το γκολ στο… πιάτο. Ο επιθετικός των γηπεδούχων δεν αστόχησε σε κενή εστία και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ στο 10’ (1-0).

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο αντέδρασε και ήταν η ομάδα που δημιούργησε περισσότερες απειλητικές καταστάσεις στο υπόλοιπο διάστημα μέχρι την ανάπαυλα των ημιχρόνων, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Ιωαννίδη που δεν κατάφερε να σκοράρει σε ισάριθμες κεφαλιές (23’ και 25’).

Οι πράσινοι είχαν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας από το 20’ λεπτό και μετά, δίχως ωστόσο να τη μετουσιώσουν σε κάποιο τέρμα, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν οριακά περισσότερες τελικές (τρεις έναντι δύο) και την κατοχή της μπάλας (49%-51%), αλλά με το σκορ να παραμένει 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μάντζιος έβαλε τον Εντιαγέ αντί του Μπερτόλιο για να ενισχύσει ανασταλτικά τον άξονά του και οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά μετά το γκολ του Καμαρά με το πανέμορφο σουτ του Μαντσίνι που «έγλυψε» το αριστερό δοκάρι του Διούδη.

Ο Αρης πίεσε πιο ψηλά και πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας ακόμα μία καλή ευκαιρία στο 59’ από στατική φάση και κεφαλιά του Εντιαγέ εκτός εστίας.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ιωαννίδη στο 69’ και ο ίδιος παίκτης έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 76’ με κεφαλιά, αλλά και πάλι ο Κουέστα του είπε όχι.

Το τριφύλλι πήρε μέτρα μετά τις αλλαγές του Γιοβάνοβιτς αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει την κραυγαλέα ευκαιρία και έτσι ο Αρης έφτασε στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και πήρε πολύτιμο οξυγόνο ενόψει της συνέχειας, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του με το ίδιο σκορ.

• 47

Ο προπονητής του Αρη επιβεβαίωσε τις εκτιμήσεις που τον ήθελαν να προχωρά σε αλλαγές στο βασικό σχήμα, καθώς επέλεξε τέσσερα νέα πρόσωπα, τους Κουέστα, Γκανέα, Τζέγκο και Μπρούνο Γκάμα. Το 4-2-3-1 διατηρήθηκε, ενώ από τακτικής πλευράς βοήθησε την ομάδα του η είσοδος του Εντιαγέ στο δεύτερο ημίχρονο.

• 7

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού άλλαξε σχεδόν τη μισή ενδεκάδα, μια και πραγματοποίησε πέντε αλλαγές προσώπων σε σχέση με τις δύο πρώτες αγωνιστικές (Πούγγουρα, Αλεξανδρόπουλο, Χατζηγιοβάνη, Βιγιαφάνιες και Ιωαννίδη), δίχως να τροποποιήσει το σχηματισμό της ομάδας του (4-2-3-1). Οι διορθωτικές κινήσεις του δεν έφεραν το προσδοκώμενο αποτέλεσμα, παρότι στο τελευταίο εικοσάλεπτο η ομάδα του έγινε πιο απειλητική.

10'

Δεν θα μπορούσε να είναι άλλη από τη φάση που έκρινε τον αποψινό αγώνα. Ο Καμαρά υποδέχεται την πάσα... πάρε βάλε του Μπερτόλιο και στέλνει τη μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία του Παναθηναϊκού διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

• 10’

ΓΚΟΛ! Από βολέ του Διούδη, ο Καμαρά παίρνει την κεφαλιά-πάσα προς τον Μπερτόλιο που μπαίνει στην περιοχή από αριστερά και σερβίρει το γκολ στο πιάτο στον Καμαρά που δεν αστοχεί σε κενή εστία και ανοίγει το σκορ (1-0).

• 23’

Ωραία προσπάθεια και σέντρα του Βιγιαφάνιες από δεξιά, ο Ιωαννίδης πλασάρει από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά η μπάλα περνάει πάνω από τα δοκάρια του Κουέστα.

• 25’

Εκτέλεση φάουλ του Χατζηγιοβάνη από δεξιά, ο Ιωαννίδης παίρνει την κεφαλιά από τον Φαμπιάνο και αναγκάζει τον Κουέστα να εκτιναχθεί και να αποκρούσει σε κόρνερ.

• 44’

Ο Κούεστα απομακρύνει τη μπάλα προς του Χατζηγιοβάνη κι αυτή φτάνει στον Βιτάλ που προσπαθεί να τον κρεμάσει, αλλά ο τερματοφύλακας του Αρη δεν αιφνιδιάζεται και μπλοκάρει.

• 50’

Φαλτσαριστό σουτ του Μαντσίνι έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει λίγα εκατοστά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Διούδη.

• 59’

Εκτέλεση φάουλ του Γκάμα, ο Εντιαγέ πιάνει την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή αλλά η μπάλα περνάει εκτός εστίας.

• 69’

Βαθιά μπαλιά του Βέλεθ προς τον Ιωαννίδη που προλαβαίνει τον Μπράμπετς και πλασάρει, αλλά ο Κουέστα αποκρούει με το δεξί πόδι και σώζει την εστία του.

• 76’

Εκτέλεση κόρνερ του Βιτάλ από δεξιά, ο Ιωαννίδης πιάνει την κεφαλιά, όμως ο Κουέστα μπλοκάρει τη μπάλα.

• 1

Ο Αρης έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο και οι παίκτες του έδειξαν απόλυτα συνειδητοποιημένοι, κάνοντας κατάθεση ψυχής στο γήπεδο. Αντιθέτως, οι πράσινοι ήταν περισσότερο... soft απ' όσο απαιτούσαν οι περιστάσεις.

• 2

Η παρουσία του Κουέστα κάτω από τα δοκάρια μπορεί να προκάλεσε μία μίνι έκπληξη από την πλευρά του Μάντζιου, ωστόσο, ο Ισπανός τερματοφύλακας τον δικαίωσε με την απόδοσή του έχοντας στο ενεργητικό του τρεις σωτήριες επεμβάσεις.

• 3

Η ανικανότητα του Παναθηναϊκού να βγάλει κυνισμό στο παιχνίδι του και η ευκολία με την οποία προκύπτουν στιγμές αδράνειας και αβίαστα λάθη, σε ανύποπτες χρονικές στιγμές.

Η πρώτη νίκη του Αρη στο φετινό πρωτάθλημα λειτούργησε σαν οξυγόνο ενόψει της συνέχειας και στο τέλος του αγώνα με τον Παναθηναϊκό ήταν λογικό να υπάρξουν στιγμές αποθέωσης προς τους παίκτες του Ακη Μάντζιου.

47
Αμπουμπακάρ Καμαρά
Ο Καμάρα ήταν ο MVP της νίκης του Άρη επί του Παναθηναϊκού. Το πιο ακριβό μεταγραφικό απόκτημα στην ιστορία του Άρη έβαλε το γκολ της νίκης, το οποίο ξεκίνησε από τον ίδιο. Αποτέλεσε μόνιμη απειλή για τους πράσινους.

4
Φραν Βέλεθ
Ο Παναθηναϊκός είχε πολλούς ποδοσφαιριστές σε πολύ κακή βραδιά. Ο Βέλεθ ωστόσο δεν κατάφερε να ηγηθεί της άμυνας του τριφυλλιού και δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει σε κρίσιμες στιγμές.

23
Χουλιάν Κουέστα
Ο Κουέστα ήταν ο άνθρωπος, που όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί για τον Άρη. Όσες φορές έφτασε η μπάλα στην εστία του, αυτός κατάφερε να ανταποκριθεί με επιτυχία.

Οι αποφάσεις του δεν επηρέασαν την έκβαση του αγώνα και κατάφερε να διαχειριστεί ένα δύσκολο ματς, με υψηλή ένταση, κάνοντας λάθη στο όριο του επιτρεπτού. Χωρίς προβλήματα έβγαλαν το ματς και οι βοηθοί του.

ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΑ

AEKτζού έριξε χυλόπιτα σε Παναθηναϊκό στο «First Dates» (vid)

0
ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΑ

ΑΕΚ: H πρώτη… παραγγελιά εν όψει του καλοκαιρινού παζαριού

0

Αστέρας Τρίπολης: Με Παπαδόπουλο, Μουνάφο και Αγγελάκη η αποστολή για το ματς με τον ΟΦΗ