Ο Παναθηναϊκός στη σημερινή ισοπαλία με τον Αστέρα Τρίπολης στη Λεωφόρο έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, αλλά και πάλι έχασε ευκαιρίες και έτσι γι άλλο ένα φιλικό δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη.

Πέραν αυτού γι΄ άλλο ένα ματς δέχτηκε γκολ από στημένη φάση και ενώ γενικότερα δεν είχε επιτρέψει στον αντίπαλο να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του.

Η γενικότερη εικόνα της ομάδας ήταν καλή, αλλά σίγουρα προβληματίζει το γεγονός ότι το τριφύλλι δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη γι΄ άλλο ένα φιλικό. Επιπρόσθετα, χαμόγελα έφερε τόσο το ντεμπούτο του Λούντκβιστ, ο οποίος  αγωνίστηκε ως δεκάρι, αλλά και η επιστροφή του Κουρμπέλη μετά σχεδόν 9 μήνες.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε και στη σημερινή αναμέτρηση με το αγαπημένο 4-2-3-1 του Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Κάτω από την εστί ήταν ο Σωκράτης Διούδης, στην άμυνα από τα αριστερά προς τα δεξιά έπαιξαν οι Χουάνκαρ, Σάρλια, Βέλεθ και Κώτσιρας. Στο κέντρο αγωνιζόντουσαν οι Μαουρίσιο και Πέρεθ ενώ την τριπλέτα πίσω από τον Ιωαννίδη αποτέλεσαν οι Ενγκμπακοτό, Μπουζούκης και Καρλίτος.

Πανέμορφο γκολ και κυριαρχία

Σα πρώτα λεπτά του αγώνα οι πράσινοι είχαν την κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να μπορούν να πλησιάσουν στην περιοχή του Αστέρα Τρίπολης. Στην πρώτη φάση του αγώνα ωστόσο το τριφύλλι άνοιξε το σκορ στο 18΄.

Ο Καρλίτος άλλαξε την μπάλα ωραία με τον Ιωαννίδη και με ιδανικό πλασέ σκόραρε και έδωσε προβάδισμα στους πράσινους. Το τριφύλλι συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, κυκλοφορούσε ωραία την μπάλα και δεν επέτρεπε στον Αστέρα να απειλήσει.

Στο 34ο λεπτό του αγώνα οι πράσινοι έχασαν μία σημαντική ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Ο Μπουζούκης εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον ολομόναχο Μαουρίσιο, αλλά το σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Αστέρα Τρίπολης.

Αδράνεια σε στημένη φάση και 1-1

Το τριφύλλι παρά το γεγονός ότι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήλεγχε τον αγώνα ισοφαρίστηκε από μία στημένη φάση. Ο Ρεγκίς εκτέλεσε το φάουλ, με την άμυνα του Παναθηναϊκού να μην αντιδράει σωστά και τον Ασιέρ να κάνει το 1-1 στο 40ο λεπτό.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το τριφύλλι είχε μια καλή στιγμή, με τον Κώτσιρα να κάνει τη σέντρα, τον Ιωαννίδη να παίρνει την κεφαλιά, αλλά την μπάλα να σταματάει στην αγκαλιά του Τσιφτσή.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έκανε τέσσερις αλλαγές (Ξενόπουλος αντί Διούδη, Αλεξανδρόπουλος αντί Μαουρίσιο, Σάντσες αντί Κώτσιρα και Μακέντα αντί Ιωαννίδη).

Οι πράσινοι συνέχιζαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν μπορούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία των φιλοξενούμενων. Η πρώτη σημαντική φάση του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε στο 68ο λεπτό. Ο Καρλίτος από δεξιά πέρασε την μπάλα κάθετα στον Σάντσες, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, ντρίμπλαρε τον Άλβαρες και σέντραρε στη μικρή περιοχή, όπου ο Λούντκβιστ δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και στη συνέχεια δεν πρόλαβε ο Μακέντα.

Ντεμπούτο Λούντκβιστ ως δεκάρι, επιστροφή Κουρμπέλη μετά από σχεδόν 9 μήνες

Ο νεοαποκτηθείς Σουηδός έκανε το ντεμπούτο αγωνιζόμενος ως δεκάρι και αγωνίστηκε για περίπου 25 λεπτά.

Στο 74ο λεπτό του αγώνα ο Παναθηναϊκός έχασε νέα ευκαιρία. Ο Μακέντα έκλεψε την μπάλα, πάσαρε στον Καμπετσή, ο οποίος έχασε την ευκαιρία όντας πιεσμένος από τον Ατιένθα.

Πέρα από το ντεμπούτο του Λούντκβιστ, πολύ ευχάριστο ήταν και το γεγονός ότι ο Δημήτρης Κουρμπέλης επέστρεψε στους αγωνιστικούς χώρους για πρώτη φορά μετά από σχεδόν 9 μήνες και έπαιξε για περίπου 12 λεπτά.

Το τριφύλλι γι΄ άλλο ένα φιλικό δεν πήρε τη νίκη, κάτι που συνέβη και στα προηγούμενα επτά φιλικά.

Παναθηναϊκός: Διούδης (46’ Ξενόπουλος), Κώτσιρας (46’ Σάντσες), Χουάνκαρ, Βέλεθ (65’ Πούγγουρας), Σάρλια, Ρούμπεν (79’ Κουρμπέλης), Μαουρίσιο (46’ Αλεξανδρόπουλος), Μπουζούκης (63’ Λούντκβιστ), Ενγκμπακοτό (58’ Καμπετσής), Καρλίτος (76’ Χατζηθεοδωρίδης), Ιωαννίδης (46’ Μακέντα).

Αστέρας Τρίπολης: Τσιφτσής (46’ Παπαδόπουλος), Καρμόνα, Τασουλής (46’ Άλβαρες), Αντζουλάς (46’ Καστάνιο), Χριστόπουλος (46’ Ατιένθα), Ιγκλέσιας (46’ Βαλιέντε), Σανταφέ (46’ Μουνάφο), Κανελλόπουλος (46’ Ριέρα), Ρέγκις, Τιλίκα (46’ Καπίγια), Ασιέρ Μπενίτο (46’ Μπαράλες).

Παναθηναϊκός - Αστέρας Τρίπολης 1-1