Euro 2020 Χορηγός ΟΠΑΠ Α.Ε

Όλα τα νέα από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίου Euro 2020 - 2021 παίζουν μπάλα στο SDNA.gr. Ειδήσεις και αναλυτικό ρεπορτάζ σχετικά με προκριματικά, τους αγώνες, την βαθμολογία και τα αποτελέσματα από τις ομάδες. Δείτε το πρόγραμμα για το Euro και ποιοι όμιλοι έχουν σχηματιστεί. Ρεπορτάζ για την Εθνική Ελλάδας και τις υπόλοιπες ομάδες. Η ομάδα του SDNA σας προσφέρει όλες τις πληροφορίες. Μείνετε συντονισμένοι.

Οι Ουκρανοί είχαν στο γήπεδο ένα πανό που έλεγε ότι οι Ολλανδοί θα αποτελέσουν το… πρωινό τους στον όμιλο του Euro, όμως αυτό δεν πήγε πολύ καλά. Η ομάδα του Φρανκ Ντε Μπουρ ήταν ανώτερη από την αρχή της αναμέτρησης, είχε καθαρές ευκαιρίες και παρότι δεν σκόραρε στο πρώτο μέρος, κυρίως λόγω του αντίπαλου keeper, Μπουσάν, έκανε τη δουλειά στη επανάληψη αν και αγχώθηκε πολύ στο φινάλε.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλες ευκαιρίες όμως δεν βρήκαν το γκολ, ενώ από την άλλη, η Ουκρανία έδειξε στοιχεία ενός συμπαγούς συνόλου σε σημαντικό κομμάτι του ματς. Ομως ο δεξιός μπακ-χαφ της Ολλανδίας, Ντάμφρις, πλήγωσε την ομάδα του Αντρέι Σεβτσένκο σε δύο περιπτώσεις στο ξεκίνημα της επανάληψης. Οι Οράνιε είχαν περισσότερες τελικές, είχαν τον έλεγχο, είχαν το σκορ στο 2-0, αλλά μέσα σε τέσσερα λεπτά πέταξαν στα σκουπίδια το σημαντικό προβάδισμα που απέκτησαν.

Ευτυχώς για τον Ντε Μπουρ, είχε τον Ντάμφρις σε εκπληκτικό βράδυ και μετά τα δύο γκολ στα οποία συμμετείχε, πέτυχε και το νικητήριο. Ετσι, οι Οράνιε με το τελικό 3-2 πάτησαν στην κορυφή του group μαζί με την Αυστρία, η οποία νωρίτερα είχε επικρατήσει της Βόρειας Μακεδονίας. Παρά τη νίκη στο φινάλε, τα προβλήματα στην άμυνα είχε ένα θέμα για την Ολλανδία, ειδικά όταν θα κληθεί να αντιμωτωπίσει πιο δυνατές ομάδες.

• 19

Με σύστημα 3-5-2 παρέταξε την Ολλανδία ο Φρανκ Ντε Μπουρ. Ο πρώην προπονητής της Ιντερ στήριξε… Αγιαξ στα μετόπισθεν, με τους Μπλιντ και Τίμπερ να είναι στην 3άδα της άμυνας μπροστά από τον Στεκέλενμπουργκ μαζί με τον Ντε Βράι. Φαν Ανχολτ, Ντάμφρις ήταν τα πλάγια μπακ, ενώ 3άδα στο κέντρο οι Βαϊνάλντουμ, Φρένκι Ντε Γιονγκ, Ντε Ρουν. Στην επίθεση ο βαρύς φορ, Βέγκχορστ, είχε δίπλα του τον Μέμφις Ντεπάι.

• 20

Για την Ουκρανία, ο μυθικός, Αντρέι Σεβτσένκο, πήγε με το αγαπημένο του 4-3-3 και επέλεξε 5 παίκτες από την Ντιναμό Κιέβου. Ο τερματοφύλακας, Μπουσάν, οι αμυντικοί, Καραβάεβ, Ζαμπάρνι, Μικολένκο και ο μέσος, Σιντόρτσουκ, εκπροσώπησαν τη φετινή πρωταθλήτρια. Στο κέντρο, βαριά όπλα ήταν οι Ζιντσένκο της Μάντσεστερ Σίτι και Μαλινόβσκι της Αταλάντα, ενώ Γιαρμολένκο, Γιάρεμτσουκ, Ζουμπκόβ ήταν η τριπλέτα στην επίθεση.

• 2’

Ο Μέμφις Ντεπάι έφυγε στην κόντρα και έκανε το σουτ αλλά ο keeper της Ουκρανίας, Μπουσάν, απέκρουσε

• 6’

Από κοντά ο Ντάμφρις νικήθηκε από τον Μπουσάν έπειτα από την πάσα του Βαϊνάλντουμ

• 7’

Ψηλά το δυνατό σουτ του Βαϊνάλντουμ μέσα από την περιοχή έπειτα από γύρισμα του Ντάμφρις

• 26’

Νέα απειλή από πλευράς Ολλανδίας, ο Βέργκχορστ προσπάθησε να περάσει τον Μπουσάν αλλά ο Ουκρανός τερματοφύλακας μπλόκαρε

• 30’

Πρώτη καλή στιγμή για την Ουκρανία. Εκανε ντρίμπλες και σουτ με το δεξί ο Γιαρμολένκο, καλά τοποθετημένος ο Στεκέλενμπουργκ, μπλόκαρε

• 37’

Ψηλά το σουτ του Φαν Ανχολτ

• 39’

Απίστευτη ευκαιρία για την Ολλανδία με τον Μπουσάν να κάνει επέμβαση - μύθο με το ένα χέρι στο σουτ του Βαϊνάλντουμ

• 40’

Νέα τεράστια ευκαιρία για την Ολλανδία, με τον Ντάμφρις να στέλνει ολομόναχος άουτ την κεφαλιά έπειτα από σέντρα από αριστερά

• 45’

Ο Γιάρεμτσουκ έκανε τακουνάκι για τον Γιαρμολένκο, που πήρε μέσα στην περιοχή αλλά ο Στεκέλενμπουργκ βγήκε γρήγορα και τον έκοψε με τα πόδια

• 52’

ΓΚΟΛ! 1-0 η Ολλανδία! Ο Ντάμφρις έφυγε από δεξιά από τον Μικολένκο, ο Μπουσάν έκοψε με τα χέρια τη συρτή σέντρα αλλά η μπάλα πήγε στον Βαϊνάλντουμ ο οποίος άνοιξε το σκορ με πλασέ στον ουρανό των δικτύων

• 55’

Ο Βέγκχορστ έκανε το σουτ με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, ο Μπουσάν μπλόκαρε

• 58’

ΓΚΟΛ! 2-0 η Ολλανδία! Ο Ντάμφρις πίεσε από πίσω τον Μικολένκο, η μπάλα έφτασε στον Βέργκορστ και εκείνος εκτέλεσε από κοντά με δυνατό σουτ

• 72’

Μπλοκάρει το σουτ του Γιάρεμτσουκ ο Στεκέλενμπουργκ

• 75’

ΓΚΟΛ! 2-1 μειώνει η Ουκρανία με αδιανόητο φαλτσαριστό σουτ του Αντρέι Γιαρμολένκο στο παραθυράκι

• 79’

ΓΚΟΛ! 2-2 η Ουκρανία! Ισοφαρίζει με κεφαλιά ο Γιάρεμτσουκ μετά την εκτέλεση φάουλ του Μαλινόβσκι

• 85’

ΓΚΟΛ! 3-2 η Ολλανδία! Μετά τη σέντρα του Ακε από αριστερά ο Ντάμφρις με κεφαλιά νικά τον Μπουσάν

22
Ντένζελ Ντάμφρις
Ο δεξιός μπακ-χαφ στο 3-5-2 των Ολλανδών έκανε τη διαφορά και εξελίχθηκε σε… απίθανο ήρωα για την ομάδα του Φρανκ Ντε Μπουρ. Στο πρώτο γκολ φεύγει από δεξιά και κάνει τη σέντρα από την οποία οι Οράνιε ανοίγουν το σκορ, λεπτά αργότερα πιέζει και κλέβει στην αντίπαλη περιοχή για να γίνει το 2-0 και το καλύτερο το κρατούσε για το φινάλε. Κεφαλιά στη γωνία από το δεύτερο δοκάρι για το winner στο 85’ για το τελικό 3-2.

16
Βιτάλι Μικολένκο
Ο αριστερός μπακ της Ουκρανίας είδε τον Ντάμφρις να φεύγει στην πλάτη του στη φάση του πρώτου γκολ, όταν έκανε τη συρτή σέντρα πριν σκοράρει ο Βαϊνάλντουμ. Αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην πλευρά του, από την οποία προήλθε και το δεύτερο γκολ των Ολλανδών, καθώς δεν μπόρεσε να καθαρίσει τη φάση. Μάλλον ήταν ο μοιραίος για την ομάδα του Αντρέι Σεβτσένκο.

8
Τζίνι Βαϊνάλντουμ
Επαιξε σε έναν ρόλο που του επέτρεπε να πατά την αντίπαλη περιοχή, ήταν πολύ συχνά μπροστά, είχε φάσεις στο πρώτο μέρος για να ανοίξει το σκορ και παρότι δεν τα κατάφερε, το έκανε στην επανάληψη. Πέρα από τη δεδομένη προσφορά στην κυκλοφορία και την ανάπτυξη, από τα πόδια του προήλθε το 1-0 για τους Οράνιε, που κράτησαν τη νίκη και γενικότερα είχαν σε πολύ καλή μέρα τον αρχηγό τους.

Χωρίς προβλήματα στην αναμέτρηση ο Γερμανός διαιτητής, Φέλιξ Μπριχ, ο οποίος δεν χρειάστηκε να πάρει τη μεγάλη απόφαση και είχε ένα εύκολο βράδυ. Ο ρέφερι έβγαλε μόλις μία φορά την κίτρινη κάρτα από την τσέπη του, προς το τέλος του ματς.