Πριν από μερικές εβδομάδες ο Γιούργκεν Κλοπ σχεδόν πέταξε λευκή πετσέτα, λέγοντας ότι η ομάδα του έχασε τις όποιες ελπίδες εξόδου στο Champions League της επόμενης σεζόν.

Είναι άγνωστο αν ο Γερμανός το πίστευε ή το ξεστόμισε για να θίξει τον εγωισμό των παικτών του. Το θέμα είναι πως από εκείνη την ημέρα και μετά οι κόκκινοι έκαναν τέσσερις σερί νίκες και πλέον θέλουν άλλη μία στον εντός έδρας αγώνα (με κόσμο) της τελευταίας αγωνιστικής στο Άνφιλντ απέναντι στην αδιάφορη Κρίσταλ Πάλας για να κλείσουν την σεζόν στην πρώτη τετράδα και να ανανεώσουν το ραντεβού τους με τα αστέρια.

Η Μπέρνλι -ως συνήθως- ήταν σκληρό καρύδι. Ήταν αποφασισμένη να πουλήσει ακριβά το τομάρι της και αν ο Γουντ ήταν πιο εύστοχος στις δύο καθαρές φάσεις που βρήκε (10’, 30’), τότε θα πράγματα θα ήταν ακόμα πιο ζόρικα για την Λίβερπουλ.

Στην πρώτη της καθαρή φάση, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1 με τον Φιρμίνο (43’) και όλα έδειξαν ότι στρώνονται ιδανικά για την ομάδα του Κλοπ.

Ο νεαρός Φίλπς με κεφαλιά σφράγισε την νίκη της Λίβερπουλ (52’, 0-2) έπειτα από σέντρα του Μανέ, με την Μπέρνλι να αποδέχεται το μοιραίο, αφού η πλάστιγγα έγειρα πια αισθητά προς την πλευρά των φιλοξενούμενων.

Δύο λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90 λεπτών, ο Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν έκανε το 0-3 και πλέον η Λίβερπουλ έπιασε την Λέστερ στους 66 βαθμούς, όμως θα κοιμηθεί στην τέταρτη θέση, αφού υπερτερεί στην ισοβαθμία.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Γουέστ Χαμ εξασφάλισε την ευρωπαϊκή της έξοδο με το μεγάλο διπλό στην έδρα της Γουέστ Μπρομ. Οι μπάγκις αιφνιδίασαν όταν προηγήθηκαν με τον Περέιρα (27’), όμως τα σφυριά που είχαν χάσει πέναλτι μόλις στο τρίτο λεπτό με τον Ράις κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι.

Ο Σούτσεκ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και στην επανάληψη δύο γκολ από Ογκμπόνα (82’) και Αντόνιο (88’) στο τελευταίο δεκάλεπτο έγραψαν το τελικό 1-3 που στέλνει τους Λονδρέζους στο επόμενο Europa ή Conference League.

Μπέρνλι - Λίβερπουλ 0-3 (vid)