Πριν από επτά χρόνια ο Παναθηναϊκός κατακτούσε τον τελευταίο τίτλο του. Οι πράσινοι αντιμετώπισαν στον τελικό Κυπέλλου τότε τον ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε αποκλείσει στα ημιτελικά τον Ολυμπιακό.

Το τριφύλλι από την άλλη στα ημιτελικά είχε αφήσει εκτός τον ΟΦΗ, με την πρόκριση να κρίνεται στην παράταση.

Στον τελικό του ΟΑΚΑ το 2014 οι εξέδρες ήταν μοιρασμένες μεταξύ των οπαδών του ΠΑΟΚ και των οπαδών του Παναθηναϊκού. Από το πρώτο λεπτό του αγώνα οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και φαίνονταν αποφασισμένοι να κατακτήσουν τον τίτλο.

Στο 15ο λεπτό του αγώνα ο Νάνο εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Μπεργκ και αυτός με ωραίο τελείωμα άνοιξε το σκορ στον τελικό. Το ματς είχε αρχίσει να αποκτάει ρυθμό.  Στο 37ο λεπτό έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση,  με την κεφαλιά του Σαλπιγγίδη να τραντάζει το δοκάρι του Κοτσόλη.

Τρία λεπτά αργότερα οι πράσινοι έχασαν και αυτοί ευκαιρία να κάνουν το 2-0, με τον Καρέλη να αστοχεί από πολύ καλή θέση.

Οι τυπικά γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις μάλιστα του πρώτου ημιχρόνου έφτασαν και πάλι κοντά στο 1-1, όταν μετά το γύρισμα του Στοχ, η μπάλα κόντραρε, πέρασε παράλληλα από την εστία του Κοτσόλη και ο Σαλπιγγίδης δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα πράγματα έγιναν πιο ξεκάθαρα. Συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό ο Κουτρουμπής έκανε την πάσα στον Μπεργκ, ο οποίος με υπέροχο τελείωμα «ψάρωσε» τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ και έφερε την... κούπα ακόμα πιο κοντά.

Μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα και ενώ είχε προειδοποιήσει με τον Πράνιτς (53΄), ο Νάνο εκτέλεσε το φάουλ και ο Καρέλης έκανε το 3-0 και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Παναθηναϊκού.

Ο ΠΑΟΚ στο 68΄ κέρδισε το πέναλτι με τον Λίνο, με τον Βούκιτς να ευστοχεί και να μειώνει σε 3-1.

Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Μάρκους Μπεργκ στο 88ο λεπτό, με τον Σουηδό να κάνει ότι θέλει την άμυνα του ΠΑΟΚ, να σκοράρει με υπέροχο σουτ και να βάζει φαρδιά -πλατιά την υπογραφή στην κατάκτηση του Κυπέλλου με χατ - τρικ.

ΠΑΟΚ (Γιώργος Γεωργιάδης): Γλύκος, Κίτσιου, Τζαβέλλας, Βίτορ, Ινσαουράλδε, Λάζαρ (55’ Βούκιτς), Κάτσε, Σκόνδρας, Λούκας (55’ Λίνο), Στοχ και Σαλπιγγίδης.

Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Κοτσόλης, Σίλντενφελντ, Νάνο, Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Πράνιτς, Μέντες, Αμπέιντ (75’ Λαγός), Ζέκα, Μπεργκ και Καρέλης (71’ Ατζαγκούν).

Η τελευταία κούπα του Παναθηναϊκού - Όταν το σήκωσε κόντρα στον ΠΑΟΚ (vid)