• 67' Ντάγκλας Αουγκούστο
  • 84' Αμρ Ουάρντα
Κοκκινες καρτες
  • 86' Αμρ Ουάρντα

Άψογος τακτικά και αμυντικά, ο ΠΑΟΚ βρήκε το γρήγορο γκολ που έψαχνε και «καθάρισε» το παιχνίδι με το γκολ του Σβαμπ, εξουδετερώνοντας το πλάνο του Άρη μέσα στο «σπίτι» του!

Απέναντι στον Άρη του 4-2-3-1, ο ΠΑΟΚ δεν άλλαξε τακτική και κινήθηκε εκ νέου με το αποτελεσματικό 3-4-3 που του έδωσε από νωρίς αυτό που έψαχνε: ένα γρήγορο γκολ. Μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, στην πρώτη ουσιαστικά επίθεση του Δικεφάλου, ο Σφιντέρσκι έκανε διαγώνια κίνηση, πέρασε πανέξυπνη κάθετη πάσα για τον Σβαμπ που χρειάστηκε απλά να «τσιμπήσει» τη μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα. Σε μια φάση που βρίσκει υπόλογους Κουέστα και κυρίως Σάκιτς λόγω αιφνιδιασμού και αργής αντίδρασης.

Ο Άρης δεν πτοήθηκε, έδειξε αποθέματα να «κυνηγήσει» την ισοφάριση κυρίως μέσα από στατικές φάσεις αλλά η ομάδα του Άκη Μάντζιου στο μεσοδιάστημα του α΄μέρους που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, δεν κατάφερε να λύσει το «γρίφο» στα μετόπισθεν του Δικεφάλου δεδομένου πως βρήκε απέναντί της ένα σύνολο που κρίθηκε εξαιρετικό στο αμυντικό τρανζίσιον και δεν επέτρεψε στους «κιτρινόμαυρους» να παραβιάσουν την εστία τους.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να βρεθούν με ένα ακόμη τέρμα στην πλάτη τους στο 44' όταν ο Καντουρί «έφυγε» στην κόντρα, εκθέτοντας την άμυνα του Άρη αλλά στην προσπάθειά του να... κρεμάσει τον αντίπαλο πορτιέρε, βιάστηκε να κάνει κίνηση και ο Κουέστα πρόλαβε να αλλάξει την πορεία της μπάλας με τα ακροδάχτυλά του. Με το γκολ του Σβαμπ να χωρίζει τις δύο ομάδες, Άρης και ΠΑΟΚ αναχώρησαν για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του β΄μέρους, ο πρώτος λόγος μεταφέρθηκε στους πάγκους των δύο ομάδων και κυρίως στον Άκη Μάντζιο, ο οποίος έψαξε τη δημιουργία στο παιχνίδι του Άρη με την είσοδο των Ματίγια - Γκάμα, την ώρα που ο Πάμπλο Γκαρσία έμοιαζε ικανοποιημένος από τη διαχείριση των παικτών του, επεμβαίνοντας μετά το 70' με διπλή αλλαγή στο σχηματισμό, θέλοντας να «θωρακίσει» μεσοαμυντικά την ομάδα του.

Ο Άρης, όμως, είδε και το δεύτερο 45λεπτο σαν σε επανάληψη καθώς παρά την κατοχή της μπάλας, την καλή κυκλοφορία και την πίεση ψηλά, έμεινε με τις εντυπώσεις και ο ΠΑΟΚ με την ουσία. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν άψογα τους χώρους και ήταν εκείνοι που κατέγραψαν κλασικές ευκαιρίες στο ματς όπως αυτή στο 66' με υπογραφή Αντρίγια Ζίβκοβιτς που «ανάγκασε» τον Κουέστα να... οριζοντιωθεί για να κρατήσει όρθια την ομάδα του.

Στο 86' η αποβολή του Ουάρντα και το αριθμητικό μειονέκτημα του ΠΑΟΚ, θεωρητικά θα μπορούσε να δώσει άλλον αέρα στους γηπεδούχους που βρήκαν εκ νέου το κίνητρο για να μπουν στο παιχνίδι αλλά υπολόγισαν χωρίς τον Πασχαλάκη που κατέγραψε στις καθυστερήσεις σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Μπερτόγλιο μέσα από την περιοχή, με το γκολ του Σβαμπ να κρίνει εν τέλει την αναμέτρηση και να δίνει τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στους «ασπρόμαυρους» και ένα διπλό που τον φέρνει στη δεύτερη θέση μαζί με τον Άρη.

• 9

Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει για τον Πάμπλο Γκαρσία, με τον Ουρουγουανό να κινείται με συνταγή... Ολυμπιακού και στο «Κλ.Βικελίδης», με μοναδική αλλαγή τη χρησιμοποίηση του Βαρέλα αντί του επιβαρυμένου Ίνγκασον που έμεινε εκτός αποστολής. Μπάμπα - Ροντρίγκο σε ρόλο φουλ μπακ με τους Σβαμπ - Αουγκούστο στα χαφ και τον Ελ Καντουρί έξω αριστερά στην τριπλέτα της επίθεσης. Αναγκαστική αλλαγή για Κρέσπο με Μιχαηλίδη, «θωράκισε» μεσοαμυντικά την ομάδα του μετά το 70' ο τεχνικός του Δικεφάλου, ψάχνοντας περισσότερα τρεξίματα. Με το υπέρ τους σκορ, οι ασπρόμαυροι ανταποκρίθηκαν άψογα ανασταλτικά, έκλεισαν καλά τους χώρους στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου και έμειναν όρθιοι και μετά την αποβολή του Ουάρντα.

• 14

Άκης Μάντζιος: Ο προπονητής του Άρη φάνηκε ότι περίμενε το 3-4-3 του Γκαρσία, από την άποψη ότι επέλεξε να ξεκινήσει με ακραίους μπακ (Σάκιτς-Γκάνεα) και wingers (Γκαρσία-Μαντσίνι) που είχαν το πόδι της πλευράς τους, ώστε να πετύχει το απαιτούμενο πλάτος που θα άνοιγε την αντίπαλη άμυνα. Όμως, το γρήγορο γκολ του Δικεφάλου του επέτρεψε να κλείσει πολύ τις γραμμές και ο Άρης δυσκολεύτηκε φανερά να δημιουργήσει χώρους. Στο δεύτερο μέρος, η είσοδος Ματίγια-Γκάμα έφερε ιδέες και τρεξίματα, όμως έφερε και ανάποδα πόδια, με αποτέλεσμα ο Άρης να ψάχνει από λάθος κατεύθυνση τους σωστούς διαδρόμους.

Ένα και να... καίει για τον ΠΑΟΚ! Μαγική κάθετη του Σφιντέρσκι που κάνει διαγώνια κίνηση στο χώρο, «τσίμπημα» της μπάλας από τον Σβαμπ και 0-1 για τον ΠΑΟΚ. Τελικό αποτέλεσμα στο Κλ.Βικελίδης.

• 6’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Σφιντέρσκι έκλεισε διαγώνια, πέρασε έξυπνα στον Σβαμπ και αυτός τσίμπησε τη μπάλα με τον Σάκιτς να έχει αργή αντίδραση και τον Κουέστα να αιφνιδιάζεται. 0-1!

• 13’

Κεφαλιά του Μπερτόγλιο από την καρδιά της περιοχής, μπλοκάρει ο Πασχαλάκης!

• 29’

Σουτ του Μαντσίνι με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια, προλαβαίνοντας τον Μάνο.

• 35’

Μονοκόμματο σουτ του Γκάνεα από δύσκολη γωνία, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.

• 44’

Μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ! Ο Δικέφαλος βγήκε στην κόντρα, ο Ελ Καντουρί ξέφυγε στην πλάτη της άμυνας του Άρη και δοκίμασε να «κρεμάσει» από απόσταση τον Κουέστα, που κατάφερε με τα ακροδάχτυλα να αλλάξει την πορεία της μπάλα τόσο, ώστε να τη βγάλει κόρνερ, αποτρέποντας το 0-2!

• 62’

Ο Σβαμπ στοπάρει και εκτελεί μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ!

• 66’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Καντουρί γυρίζει παράλληλα, ο Σφιντέρσκι δε βρίσκει καλά τη μπάλα και αυτή στρώνεται στον Ζίφκοβιτς που ακολουθεί. Ο Σέρβος σουτάρει αλλά ο Κουέστα κάνει μια μεγάλη απόκρουση!

• 86’

Δεύτερη κίτρινη στον Ουάρντα και αποβολή! Ο Αιγύπτιος είδε δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα τριών λεπτών, έχοντας μπει στο παιχνίδι στο 72'.

• 90+1’

Μεγάλη φάση για τον Άρη! Ο Μπερτόγλιο σούταρε ολομόναχος μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Σούντγκρεν, όμως ο Πασχαλάκης απέκρουσε εντυπωσιακά.

• 1

Το γκολ του Σβαμπ αποδείχθηκε καθοριστικό ως προς την εξέλιξη και κυρίως διαχείριση του παιχνιδιού, τουλάχιστον από πλευράς ΠΑΟΚ που βρήκε από νωρίς αυτό που έψαχνε και κατόπιν επικεντρώθηκε στα αμυντικά του καθήκοντα.

• 2

Δεν μπόρεσε να λύσει το «γρίφο» της άμυνας του ΠΑΟΚ ο Άκης Μάντζιος, ο οποίος είδε την ομάδα του να απειλεί ελάχιστα τους φιλοξενούμενους ενώ δεν μπόρεσε να δώσει και βοήθειες στη δημιουργία από τον πάγκο.

• 3

Μπορεί να φέρει εν μέρει ευθύνη στο γκολ (σ.σ. κυρίως το χρεώνεται ο Σάκιτς), ωστόσο, ο Κουέστα κράτησε όρθια την ομάδα του σε δύο σημαντικές ευκαιρίες του ΠΑΟΚ που επί της ουσίας θα «κλείδωναν» το τρίποντο.

7
Ομάρ Ελ Καντουρί
Ξεπερνώντας τις διατροφικές δυσκολίες λόγω ραμαζανίου, ο Ομάρ Ελ Καντουρί είχε σπουδαίας σημασίας παρουσία στο σημερινό ντέρμπι, ως ο συνδετικός κρίκος μεταξύ αμυντικής και επιθετικής γραμμής για τον ΠΑΟΚ, που ούτως ή άλλως είχε οπισθοχωρήσει αισθητά από το εικοσάλεπτο. Μάλιστα, από δική του ενέργεια προέκυψε η τεράστια φάση του Δικεφάλου με τον Ζίβκοβιτς στο 66ο λεπτό, ενώ η κίνηση του στο 44' έφερε ακόμα μια μεγάλη στιγμή για τους φιλοξενούμενους, με τον Κουέστα να αποκρούει με τα ακροδάχτυλα την τρομερή

66
Εμάνουελ Σάκιτς
Ο Αυστριακός μπακ του Άρη έπαιξε από την «καλή» του πλευρά, στα δεξιά, με τον Μάντζιο να τον προτιμά αντί του Σούντγρεν στο βασικό σχήμα. Όμως, η ευθύνη του Σάκιτς στο γκολ του ΠΑΟΚ είναι μεγάλη, αφού ακολουθεί μεν την πορεία της πάσας του Σφιντέρσκι και την κίνηση του σκόρερ Σβαμπ, όμως επιλέγει να αφήσει τη μπάλα για να την μπλοκάρει ο Κουέστα, επιτρέποντας στον Σβαμπ να παρέμβει και να κάνει το καθοριστικό 0-1. Η αμυντική συμπεριφορά του Σάκιτς συνέχισε να μην είναι η απαιτούμενη, με τον Μάντζιο να τον α

22
Στέφαν Σβαμπ
Ο σκόρερ του ΠΑΟΚ έκανε πολλά περισσότερα πράγματα στο γήπεδο απ' ό,τι απλώς να σκοράρει. Η παρουσία του στη μεσαία γραμμή, η συγκέντρωση του στα αμυντικά του καθήκοντα, τα σωματικά και ψυχικά αποθέματα σε δύσκολες στιγμές, ως το τέλος, όπου επεδίωκε να πιέζει συνεχώς τους αντιπάλους του και να υπερασπίζεται με πάθος το προβάδισμα του ΠΑΟΚ, τον καθιστούν τον αφανή ήρωα της σημερινής αναμέτρησης.

Διαχειρίστηκε σε γενικές γραμμές σωστά την αναμέτρηση ενώ σε στιγμές έντασης το ματς δεν ξέφυγε από τον πειθαρχικό του έλεγχο. Γενικώς τον βοήθησε και η εξέλιξη του αγώνα με την απουσία αμφισβητούμεων φάσεων.

ΑΕΚ: Φεύγει χωρίς συμφωνία ο Ολιβέιρα, όλα ανοιχτά με Τσιγκρίνσκι