Το τρένο της Ευρώπης περνάει πλέον από την Νέα Φιλαδέλφεια, αφού η ΑΕΚ με την σπουδαία και δίκαια νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης με 3-1 στο ΟΑΚΑ, πήρε προβάδισμα πέντε βαθμών από τον Παναθηναϊκό, τον οποίο φιλοξενεί την προσεχή αγωνιστική. Η ΑΕΚ άξιζε απόλυτα την νίκη, παρά το γεγονός πως τελικά την πήρε με μεγάλο άγχος, με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πέτρο Μάνταλο, που δημιούργησε τα πρώτα δύο γκολ, μεγάλη μορφή τον Λόπες που έκανε το 2-1 στο 85' με μια πολύ δύσκολη προσπάθεια.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο τέταρτο, με τις φάσεις που έφτιαξε θα έπρεπε να πάρει το προβάδισμα. Είχε καλές ευκαιρίες κι ένα γκολ που ακυρώθηκε με χρήση VAR. Ο ρυθμός της έπεσε στην συνέχεια, αφού ο Αστέρας έπαιζε πολύ κοντά στην περιοχή του, αλλά όλο το ματς ήταν προσπάθεια της ΑΕΚ να ανοίξει την άμυνα και των φιλοξενούμενων να μην το επιτρέψουν.

Οι γηπεδούχοι «γκάζωσαν» στην τελική ευθεία του ημιχρόνου και βρήκαν ένα πολύ όμορφο γκολ από τον Γαλανόπουλο, μετά από συνεργασία με τον Μάνταλο. Αλλά εκεί την χτύπησαν πάλι οι γνωστές... παιδικές ασθένειες. Δέχθηκε ένα (ωραίο σε εκτέλεση βέβαια) γκολ από τον Ριέρα, δυο λεπτά μετά το 1-0 και στην μοναδική ουσιαστικά φορά που μπήκε στην περιοχή της η ομάδα του Ράσταβατς.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν να αντιμετωπίσουν το άγχος και την κλειστή άμυνα του Αστέρα. Κάποιες φορές φάνηκε... να το χάνουν, αλλά η αλήθεια είναι πως η προσπάθεια δεν σταμάτησε ποτέ. Ο Χιμένεθ δοκίμασε με αλλαγές, κάποιες ίσως λόγω ανορθόδοξες όπως στο τέλος με τον Κοσίδη, αλλά στο τέλος η ΑΕΚ βρήκε τον δρόμο. Χρειάστηκε βέβαια και την τύχη όταν ένα μακρινό σουτ του Ιγκλέσιας βρήκε δοκάρι(από την άλλη θα ήταν πολύ άτυχη να δεχόταν τέτοιο γκολ), σε μια από τις λίγες φορές που βγήκαν στην κόντρα οι Αρκάδες, αλλά το κλείσιμο που έκανε η ομάδα του Χιμένεθ στο παιχνίδι, ήταν εντυπωσιακό.

Με τη βοήθεια και του Γκαρσία που ανέβηκε στο τελευταίο τέταρτο, η ΑΕΚ πίεσε πολύ, βρήκε το γκολ από τον Λόπες και στην τελευταία φάση και το τρίτο από τον Αλμπάνη. Ενώ πριν είχε χάσει άλλη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Κοσίδη.

• 11

Πιο επιθετικό το σχήμα του Μανόλο Χιμένεθ σε σχέση με το ματς με τον Άρη, από καθαρό 4-3-3 σε 4-2-3-1. Με το συνηθισμένο ανορθόδοξο, η τοποθέτηση του Ολιβέιρα αριστερά, αλλά με οδηγίες να βρίσκεται συχνά στην περιοχή και να παίρνει πλάτος ο Λόπες. Αποφάσισε να ποντάρει στον Πορτογάλο κι όχι στον Ανσαριφάρντ όταν πέρασε στο δεύτερο ημίχρονο τον Αλμπάνη. Πήρε ρίσκο στην τελική ευθεία, βγάζοντας τον Κρίστιτσιτς και βάζοντας τον νεαρό Κοσίδη. Γύρισε έτσι σε 4-4-2.

• 9

Πολύ κλειστό το 4-2-3-1 του Μίλαν Ράσταβατς από την αρχή του ματς, ευτύχησε να βρει γκολ σε μια φάση που του έδωσε η άμυνα της ΑΕΚ. Αλλαγή διάταξης στην μια ώρα παιχνιδιού, με κάτι που έμοιαζε περισσότερο με 3-4-3. Βοήθησε όμως την ομάδα του να σφίξει κι άλλο πίσω, αφού ο Ολιβέιρα… βολόδερνε κατά κανόνα ανάμεσα στους τρεις πλέον στόπερ. Περισσότερο ποντάρισμα στις συνηθισμένες στιγμές ανισορροπίας της ΑΕΚ, παρά ψάξιμο με κινήσεις τακτικής για πιο έντονη επιθετική δραστηριότητα.

85

Για τον τρόπο που αμυνόταν ο Αστέρας ειδικά στο τελευταίο κομμάτι του ματς, το γκολ του Λόπες ήταν με τρόπο που δύσκολα θα μπορούσες να φανταστείς. Από γέμισμα και σπάσιμο της διαγώνιας κάλυψης από τον αριστερό μπακ. Σαφώς η πιο σημαντική στιγμή του ματς.

• 4’

Δυνατό συρτό του Μάνταλου, έξω από την περιοχή, αποκρούει δύσκολα ο Παπαδόπουλος.

• 5’

Ακυρώνεται με χρήση VAR ως οφσάιντ, γκολ της ΑΕΚ από τον Λιβάι Γκαρσία. Κρίνεται πως ο Ολιβέιρα ήταν σε αντικανονική θέση μπροστά στον Παπαδόπουλο κι επηρέαζε το οπτικό πεδίο του γκολκίπερ του Αστέρα.

• 7’

Κεφαλιά του Ανσαριφάρντ από σέντρα του Βασιλαντωνόπουλου, αποκρούει και σε δεύτερο χρόνο μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος

• 39’

ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ: Εξαιρετική κάθετη πάσα του Γαλανόπουλου δεξιά στην περιοχή για τον Μάνταλο, ο αρχηγός της ΑΕΚ ξεπέρασε τον Άλβαρεζ, γύρισε προς τα μέσα για τον Γαλανόπουλο που είχε ακολουθήσει και με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0.

• 41’

ΓΚΟΛ για τον Αστέρα! Άμεση απάντηση για την ομάδα της Τρίπολης. Άνοιξαν την άμυνα της ΑΕΚ από δεξιά οι Αρκάδες, ο Ριέρα κράτησε τη μπάλα μέσα στην περιοχή παρά την πίεση του Γαλανόπουλου και με δεξί «ξερό» σουτ από κοντά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

• 45΄’

Ο Λιβάι Γκαρσία διστάζει να σουτάρει από μακριά με τον Παπαδόπουλο εντελώς εκτός εστίας. Μπήκε μέσα στην περιοχή, έπαιξε με τον Ολιβέιρα, αλλά τελικά βρήκε τη μπάλα με το χέρι πέφτοντας μπροστά στο τέρμα του Αστέρα.

• 45+1’

Εξαιρετική επιθετική προσπάθεια της ΑΕΚ, η μπάλα φτάνει στον Ολιβέιρα μέσα στην περιοχή κι αριστερά, αλλά το δεξί πλασέ δεν είναι το καλύτερο δυνατό και ο Παπαδόπουλος αποκρούει.

• 54΄’

Κόντρα στο σώμα του Καστάνιος από σέντρα του Λόπες και ο Παπαδόπουλος αποσοβεί τελευταία στιγμή το αυτογκόλ.

• 55’

Ο Μάνταλος σουτάρει μέσα από την περιοχή από αριστερά, αλλά στην κλειστή γωνία του Παπαδόπουλου, που διώχνει σε κόρνερ.

• 62’

«Βολίδα» του Βασιλαντωνόπουλου στην κίνηση από δεξιά στην γωνία της μεγάλης περιοχής και ο Παπαδόπουλος αποκρούσει εντυπωσιακά.

• 64’

Εντυπωσιακό μακρινό σουτ του Ιγκλέσιας στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επιστροφή ο Μουνάφο σκοράρει, υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ και επιβεβαιώνεται η απόφαση από το VAR.

• 77’

Σέντρα του Μουνάφο από αριστερά, κεφαλιά του Μπαράλες από καλή θέση, πάνω από το δοκάρι του Αθανασιάδη.

• 81’

Από πολύ καλή προσπάθεια και πέρασμα του Γκαρσία από δεξιά, ο Ολιβέιρα αποτυγχάνει να βρει τη μπάλα καλά από το ύψος της μικρής περιοχής. Στη συνέχεια παλεύει για νέο σουτ, αλλά τον κάλυψαν πολλοί αμυντικοί.

• 85’

ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ: Ο Μάνταλος γεμίζει από μέσα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Λόπες βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και με δύσκολη προβολή, στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, από σημείο που ο Παπαδόπουλος δεν μπορούσε να αντιδράσει.

• 90+2’

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λιβάι Γκαρσία έβγαλε μόνος του με τον Παπαδόπουλο τον Κοσίδη, αλλά ο νεαρός τα έχασε, του έφυγε το κοντρόλ και ο γκολκίπερ του Αστέρα μπλόκαρε την μπάλα.

• 90+4’

ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ: Ο Ολιβέιρα περνάει θαυμάσια κάθετη για τον Αλμπάνη που φεύγει στην πλάτη της άμυνας, περνάει και τον Παπαδόπουλο και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο βοηθός σήκωσε τη σημαία, αλλά το VAR κατακύρωσε ορθά το γκολ.

• 1

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το πολύ δυνατό μπάσιμο που είχε στο ματς κι αυτό καθόρισε την δυσκολία του για την συνέχεια.

• 2

Η γρήγορη ισοφάριση του Αστέρα, έκανε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο δραματικό, καθώς είναι γνωστό πως η ΑΕΚ δύσκολα μπορεί να διαχειριστεί ψυχολογικά τέτοιες καταστάσεις.

• 3

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο και στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου, ο Αστέρας δεν φάνηκε τόσο φιλόδοξος ώστε να εκμεταλλευτεί την φυσιολογικά ολοένα κι αυξανόμενη νευρικότητα της Ένωσης. Αντίθετα, επικράτησε το «θέλω» των γηπεδούχων.

Ο σκόρερ της ΑΕΚ βρήκε τον δικό του τρόπο να αφιερώσει το γκολ εκεί που ήθελε… Επιδρομή στην κάμερα και ένα κοντινό πλάνο καλύτερο και από εκείνα του Survivor.

3
Έλντερ Λόπες
Το γκολ του ήταν όμορφο, το γκολ του ήταν δύσκολο, αλλά κυρίως το γκολ του είναι κρισιμότατο. Ο Έλντερ Λόπεζ χάρισε τη νίκη στην ΑΕΚ, μια νίκη που της δίνει σημαντικό προβάδισμα για το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

2
Γκαρσία Κανάλες
Ο δεξιός μπακ του Αστέρα, χάνει τον αριστερό μπακ της ΑΕΚ στο 85΄μέσα στην περιοχή και κρίνεται το ματς. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Όχι πως δεν είχε κι άλλα προβλήματα μέσα στο ματς.

20
Πέτρος Μάνταλος
Έχει ακούσει πολλά και θα άκουγε και χθες, όμως οι αριθμοί μερικές φορές είναι αδιάψευστοι και ο Πέτρος Μάνταλος ήταν ο δημιουργός και των δύο τερμάτων της ΑΕΚ, με ισάριθμες ασίστ σε Γαλανόπουλο και Λόπεζ.

Δεν επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα ο Ευαγγέλου, αν και κάποια σφυρίγματα του σε επί μέρους φάσεις, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, προκάλεσαν τον εκνευρισμό των γηπεδούχων. Έδειξε ψύχραιμος παρά το γεγονός πως υπήρχε ένταση στο δεύτερο ημίχρονο, λόγω της εξέλιξης του ματς.
Περισσότερα σε λίγο...

Κρμέντσικ: «Δύσκολο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, να φέρουμε το Κύπελλο στην Θεσσαλονίκη»