Τεράστια νίκη που την επαναφέρει στην 4άδα πέτυχε η Αταλάντα, η οποία είχε δει την Νάπολι να μπαίνει νωρίτερα εκεί. Η La Dea απέφυγε το σοκ, αφού έχασε προβάδισμα δύο γκολ και συνέχισε τα εκπληκτικά αποτελέσματα μια αγωνιστική πριν υποδεχθεί την Γιουβέντους. Στο 13’ ο Ζαπάτα έκανε με κεφαλιά το 0-1 για την Αταλάντα , η οποία είχε στη συνέχεια φάσεις και έκανε το 0-2 στο 40’ με τελείωμα του ξανά από τον Κολομβιανό φορ έπειτα από ασίστ του Μαλινόβσκι. Στην επανάληψη όμως ο Βλάχοβιτς μπήκε αγριεμένος. Στο 58’ με σκαστό βολέ μείωσε σε 1-2 και σο 67’ έφυγε στην κόντρα και πλάσαρε σχεδόν σε κενό τέρμα. Το 2-2 όμως διατηρήθηκε για μόλις τρία λεπτά αφού ο Μαρτίνες Κουάρτα έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο Ιλιτσιτς δεν λάθεψε από τη βούλα και διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Φιορεντίνα - Αταλάντα 2-3