• 8' Μπρούμα
  • 10' Κώστας Φορτούνης
  • 33' Γιουσέφ Ελ Αραμπί
  • 74' Μπρούμα

Ο Ολυμπιακός έχει ήδη κλειδώσει το τεράστιο βαθμολογικό αβαντάζ ενόψει των πλέι-οφ και το ματς με την Λαμία, στην επιστροφή του στο Καραϊσκάκη μετά από τρία σερί εκτός, δεν θα μπορούσε να είναι τίποτα περισσότερο από μια γερή προπόνηση ενόψει Άρνεναλ. Με το πρώτο ματς για τους «16» του Europa League να ακολουθεί την Πέμπτη, ο Πέδρο Μαρτίνς είχε ζητήσει από τους «ερυθρόλευκους» να παίξουν δυνατά, να καθαρίσουν το παιχνίδι όσο το δυνατόν νωρίτερα και οι παίκτες του ακολούθησαν κατά γράμμα τις οδηγίες του Πορτογάλου. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν σε μια πολύ εύκολη νίκη (3-0), με το σκορ να είναι ήδη 2-0 στο δεκάλεπτο, χωρίς να αντιμετωπίσουν το παραμικρό πρόβλημα στον έλεγχο και τη διαχείριση του αγώνα.

Στο πεντάλεπτο οι Πειραιώτες είχαν ήδη δύο επικίνδυνες επισκέψεις στα καρέ της Λαμίας, προειδοποιώντας για το τί θα ακολουθούσε. Στο 8' ο Μπρούμα και στο 10' ο Φορτούνης έγραψαν το 1-0 και το 2-0 αντίστοιχα, μετά από φάσεις που η αφόρητη πίεση της ομάδας του Μαρτίνς ανάγκασε σε μοιραία λάθη αυτή του Μιχάλη Γρηγορίου. Έχοντας ήδη καθαρίσει το παιχνίδι σε αυτό το σημείο, ο Ολυμπιακός δεν σήκωσε το πόδι από το γκάζι, έχασε ακόμη δύο καλές στιγμές και τελικά στο μισάωρο  βρήκε και τρίτο γκολ με τον Ελ Αραμπί για το 3-0 του ημιχρόνου. Ένα ημίχρονο όμως που είχε και ανησυχία για τον Μαρτίνς, αφού στο 18' είδε τον Ουσεϊνού Μπα να αποχωρεί με πρόβλημα στη μέση και να αφήνει τον Παπασταθόπουλο ως τον μοναδικό πλέον καθαρό στόπερ του ρόστερ, μετά τους τραυματισμούς Σεμέδο και Αβραάμ. Σε κάθε περίπτωση, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την κατοχή στο 62% για τους γηπεδούχους που είχαν εξαιρετική αποτελεσματικότητα με 3 γκολ σε 7 τελικές.

Με το 3-0 και το «τρίποντο» εξασφαλισμένο για τους Πειραιώτες, η εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν μάλλον αναμενόμενη. Ο Μαρτίνς έκανε αλλαγές και οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν συντήρηση και διαχείριση ενέργειας ενόψει της συνέχειας, αρχής γενομένης από το ματς με τους «κανονιέρηδες», προσπαθώντας να «βγάλουν» το υπόλοιπο ματς με τη μπάλα στα πόδια. Η Λαμία αντίθετα είχε επίσης μάλλον το μυαλό της στα ματς που ακολουθούν για τη μάχη που θα δώσει για την παραμονή στην κατηγορία. Κάπως έτσι, με τις δύο ομάδες ουσιαστικά να περιμένουν να ολοκληρωθούν τα 90', τίποτα δεν άλλαξε ως προς την ουσία αλλά και το σκορ, με το 3-0 του πρώτου μέρους να μένει και ως τελικό. Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός ανέβηκε πλέον στο +17 από τη 2η θέση, πριν το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

• 25

33'

Τα πρώτα δύο γκολ ήρθαν ως προϊόντα πίεσης και λαθών της αντίπαλης άμυνας όμως το 3-0 είναι προϊόν κλασικού «ποδοσφαίρου Μαρτίνς». Ταχύτατη εναλλαγή της μπάλας, κίνηση στον χώρο, μια συστημένη σέντρα του Ρέαμπτσιου και μια... σεντερφορίσια κεφαλιά του Ελ Αραμπί σε κίνηση.

• 2’

Πρώτη φάση στο ματς με τον Λαλά να μπαίνει στην περιοχή από δεξιά, να κάνει το επικίνδυνο γύρισμα και τον Θεοδωρόπουλο να διώχνει προ του Ελ Αραμπί.

• 4’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Καλή συνεργασία των «ερυθρόλευκων» από αριστερά, η μπάλα περνάει από Φορτούνη και Ελ Αραμπί με τον τελευταίο να στρώνει στον Μπρούμα ο οποίος όμως σούταρε ψηλά άουτ από το ύψος της περιοχής.

• 8’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ. Οι Πειραιώτες πιέζουν ψηλά και κλέβουν τη μπάλα, ο Φορτούνης κάνει κίνηση και βρίσκει τον Μπρούμα ο οποίος με πολύ ωραίο σουτ με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Θεοδωρόπουλου.

• 10’

ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός καθαρίζει νωρίς το ματς. Νέα έντονη πίεση των γηπεδούχων προκαλεί διπλό λάθος στην άμυνα της Λαμίας, ο Θεοδωρόπουλος σώζει πάνω στη γραμμή γύρισμα προς τα πίσω, όμως η μπάλα πάει πάνω στον Φορτούνη που έκανε το 2-0 σε κενή εστία.

• 14’

Κεφαλιά του Μπουχαλάκη από κοντά, μετά από φάουλ του Βαλμπουενά, η μπάλα 1-2 μέτρα άουτ.

• 31’

Μπρούμα και Μπουχαλάκης συνδυάζονται έξω από την περιοχή, ο δεύτερος βγάζει εξαιρετική μπαλιά για τον Φορτούνη, ο οποίος προ του Θεοδωρόπουλου δεν μπορεί να πιάσει σωστά το σουτ στην κίνηση.

• 33’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανεβάζει τον δείκτη του σκορ. Ο Τιάγκο Σίλβα βρήκε αριστερά τον Ρέαμπτσιουκ, αυτός έβγαλε έξοχη σέντρα στην κίνηση και ο Ελ Αραμπί με «καρφωτή» κεφαλιά νίκησε τον Θεοδωρόπουλο για το 3-0.

• 48’

Πρώτη απειλή για τη Λαμία με το δυνατό σουτ του Παλαβαντισβίλι να περνάει άουτ.

• 55’

Αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό με τον Βαλμπουενά να βρίσκει χώρο για το δυνατό σουτ και τον Θεοδωρόπουλο να διώχνει σε κόρνερ.

• 58’

Ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ του Χατζηστραβού εκτός περιοχής, ο Σα είναι στη σωστή θέση για να μπλοκάρει.

• 76’

Ωραία κάθετη μπαλιά του Χασάν για τον Ραντζέλοβιτς που έκανε το διαγώνιο σουτ εντός περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Εκ πρώτης όψεως, η συγκεκριμένη φωτογραφία του Θανάση Ανδρούτσου δείχνει μια τυπική λήψη ποδοσφαιριστή εν ώρα αγώνα. Έχει όμως τη σημασία της. Κοιτώντας πιο προσεκτικά, στο αριστερό του χέρι, θα παρατηρήσει κανείς το περιβραχιόνιο του αρχηγού, για πρώτη φορά για ένα παιδί που έχει περάσει όλη του τη ζωή στον Ολυμπιακό. Μια ακόμη επιβράβευση για την προσπάθεια και την επιμονή του.

7
Κώστας Φορτούνης
Ο Μαρτίνς τον έβγαλε από το ματς στο ημίχρονο για να τον ξεκουράσει, όμως η παρουσία του στο πρώτο ήταν αρκετή για να βγει ο πολυτιμότερος του ματς. Καλές ενέργειες, αρκετή διάθεση για πίεση και τρέξιμο, μια ασίστ στο 1-0 και ένα γκολ στο 2-0 που σφράγισαν τη νίκη.

8
Γκούγκα Παλαβαντισβίλι
Κανείς δεν διακρίθηκε από τη Λαμία, ωστόσο η συμμετοχή του Γκούγκα στις φάσεις των δύο πρώτων γκολ του δίνει τον τίτλο του αδύναμου, σε ένα ματς που η μεσαία γραμμή του Ολυμπιακού κυριάρχησε απέναντι στα χαφ των φιλοξενούμενων.

27
Μπρούμα
Κερδίζει μάλλον οριακά τον Μπουχαλάκη για τον τίτλο αυτό, αφού για ακόμη ένα ματς ο Πορτογάλος έδειξε ότι βρίσκεται σε καλό φεγγάρι, με αρκετές θετικές ενέργειες, πολύ τρέξιμο και ένα πανέμορφο γκολ που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη.

Ένα ήσυχο απόγευμα είχε ο Δημήτρης Καραντώνης και η ομάδα του στο Καραϊσκάκη, σε ένα ματς χωρίς δύσκολες φάσεις, στο οποίο φυσικά βοήθησε και η εξέλιξή του.

«Δεν αποκλείεται ο Ολυμπιακός να αγοράσει τον Αλεξανρόπουλο»