• Μιχαήλ Καρσιώτης (Κορινθίας)
  • Δημήτριος Μαυρούδης (Ηρακλείου)
  • Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
  • 20' Μιλιτσεάνου

Μετά το κύπελλο και στο πρωτάθλημα. Πελάτης του ΠΑΣ Γιάννινα έχει γίνει ο Παναθηναϊκός που ηττήθηκε για τρίτη φορά από τους Ηπειρώτες του Αργύρη Γιαννίκη,  αυτή τη φορά στους Ζωσιμάδες με 1-0 από το γκολ του Μιλιντσεάνου στο 19 και βλέπει το καντήλι της Ευρώπης να σβήνει και στο πρωτάθλημα!

Παρά την εμφανή κόπωση των γηπεδούχων που είχαν μόλις δύο αλλαγές στην ενδεκάδα τους σε σχέση με τη ρεβάνς του Κυπέλλου στη Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός ήταν ένα «χτικιό» που απλώς περιφέρονταν στο γήπεδο δίχως προσανατολισμό, επιβεβαιώνοντας ότι είναι βαριά άρρωστος!

Το ματς ξεκίνησε χωρίς υψηλό ρυθμό από τις δύο ομάδες. Ο ΠΑΣ Γιάννινα στόχευε ξεκάθαρα στη δεξιά πλευρά του Παναθηναϊκού και φόρτωνε τις επιθέσεις του δημιουργώντας υπεραριθμίες με τα ανεβάσματα του Πέερσμαν στο πλευρό του Ελευθεριάδη.

Από εκεί έγινε και η πρώτη υποσχόμενη ευκαιρία του ματς στο 9’ με τον Πέερσμαν να περνάει σαν σταματημένο τον Σάντσες και να σερβίρει στο πιάτο το γκολ στον αμαρκάριστο Σάλιακα που έχασε το άχαστο, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Στο 12’ ο Κρίζμαν έγινε αναγκαστική αλλαγή και ο αντικαταστάτης του Μιλιντσεάνου επτά λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ, καθώς δεν αστόχησε στο τετ α τετ με τον Διούδη μετά από κόντρα (!) του Πέερσμαν σε πάσα του Αϊτόρ στη μεσαία γραμμή (1-0).

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, πλην όμως κατάφερε να απειλήσει μόνο από στατικές φάσεις κάνοντας δύο τελικές (35’, 36’), ενώ έχασε και τον Σανκαρέ με πρόβλημα στο γόνατο στο 37’.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ηπειρώτες έδωσαν χώρο στο τριφύλλι και να βγουν σε τρανζίσιον καταστάσεις αλλά η πρώτη απειλή προήλθε ξανά από στατική φάση (65’) και την κεφαλιά του Ιωαννίδη που πέρασε άουτ.

Η είσοδος στο ματς των Χατζηγιοβάνη και Μακέντα ένα λεπτό αργότερα και κατόπιν του Καρλίτος, όχι μόνο δεν άλλαξε το παραμικρό αλλά έδωσε μεγαλύτερο έλεγχο στον ΠΑΣ που έχασε στο 82’ την καλύτερη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά του, με τους Ντομίνγκεθ και Παμλίδη να κάνουν ό,τι θέλουν την πράσινη άμυνα αλλά το πλασέ του τελευταίου δεν βρήκε στόχο.

• 12

Ο Αργύρης Γιαννίκης παρέταξε στον ΠΑΣ Γιάννινα με τακτικό σχηματισμό 4-2-3-1 και έχοντας δύο αλλαγές προσώπων σε σχέση με το ματς του Κυπέλλου στη Λεωφόρο, με τον Μπρένερ αντί του Παμλίδη και τον Κρίζμαν αντί του Μιλιντσεάνου. Ο τελευταίος μπήκε αλλαγή στο 12’ και στο 19’ άνοιξε το σκορ. Εξαιρετική η διαχείριση του ματς, κλείδωσε με τις αλλαγές του κάθε υποψία απειλής.

• 27

Ο Λάζλο Μπόλονι επέλεξε ως τακτικό σχηματισμό του Παναθηναϊκού το 4-2-3-1, πραγματοποιώντας αρκετές αναγκαστικές αλλαγές στα πρόσωπα της ενδεκάδας εξαιτίας των απουσιών. Μετά την αναγκαστική αλλαγή του Σανκαρέ στο 37’, ο Βιγιαφάνιες πήγε δίπλα στον Μαουρίσιο και ο Ενγκμπακοτό πίσω από τον Ιωαννίδη. Εριξε στο ματς τους Χατζηγιοβάνη, Μακέντα και Καρλίτος, έκανε το σχηματισμό 4-4-2, αλλά πήρε το απόλυτο μηδέν.

19'

Δεν θα μπορούσε να είναι άλλη απ' αυτή που έκρινε το ματς και διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ο Πέερσμαν έκλεψε από τον Αϊτόρ, ο Μιλιντσεάνου βγήκε τετ α τετ και δεν αστόχησε.

• 9’

Ο Πέερσμαν περνάει με ποδιά σαν σταματημένο τον Σάντσες και δίνει έτοιμο γκολ στον Σάλιακα που καταφέρνει να πλασάρει άουτ, όντας μόνος του στο δεύτερο δοκάρι.

• 19’

ΓΚΟΛ! Λάθος του Αϊτόρ στη μεσαία γραμμή, ο Πέερσμαν βάζει την κόντρα και βγάζει τετ α τετ τον Μιλιντσεάνου, ο οποίος πλασάρει στο κέντρο της εστίας του Διούδη και ανοίγει το σκορ (1-0).

• 35’

Εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες, ο Πούγγουρας πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα βρίσκει στον Παντελάκη και καταλήγει κόρνερ.

• 36’

Μακρινό σουτ του Αϊτόρ μετά από απομάκρυνση της άμυνας σε εκτέλεση κόρνερ του Βιγιαφάνιες, η μπάλα περνάει άουτ.

• 65’

Εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ ο Ιωαννίδης πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.

• 70’

Λάθος του Μπρένερ στη μεσαία γραμμή ο Μαουρίσιο κλέβει τη μπάλα και σουτάρει έξω από την περιοχή, όμως ο Λοντίγκιν απέκρουσε.

• 74’

Σέντρα του Πέερσμαν από αριστερά, ο Χουάνκαρ παίρνει επικίνδυνη κεφαλιά προ του Διούδη και στέλνει τη μπάλα κόρνερ.

• 82’

Ο Ντομίνγκεθ αδειάζει τον Βιγιαφάνιες και δίνει στον Παμλίδης που προσποιείται έξοχα στον Χουάνκαρ αλλά πλασάρει δίπλα απ' το δοκάρι.

• 1

Η ανυπαρξία του Παναθηναϊκού να κινηθεί ανάμεσα στις γραμμές και να αναπτυχθεί ορθολογικά μέχρι το επιθετικό του τρίτο που είχε ως αποτέλεσμα την αδυναμία δημιουργίας τελικών προσπαθειών.

• 2

Η εξαιρετική συνοχή των παικτών του ΠΑΣ Γιάννινα πίσω από τη μπάλα, σε συνδυασμό με το στοχευμένο πρέσινγκ και τις γρήγορες μεταβάσεις, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

• 3

Οι δύο αλλαγές του Αργύρη Γιαννίκη ως απάντηση σε αυτές του Μπόλονι στο 73' πρόσθεσαν έναν ακόμη παίκτη στον άξονα της μεσαίας γραμμής και απορρόφησαν κάθε υποψία κινδύνου.

Ενα κουβάρι οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα πανηγυρίζουν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους επί του Παναθηναϊκού, αυτή τη φορά στους Ζωσιμάδες για το πρωτάθλημα.

43
Μάρβιν Πέερσμαν
Εντυπωσιακός ήταν ο Βέλγος αριστερός μπακ στο αποψινό ματς στους Ζωσιμάδες. Από δική του ενέργεια ο Σάλιακας χάνει το... άχαστο στο 9' και από δικό του κλέψιμο ο Μιλιντσεάνου διαμορφώνει το τελικό σκορ.

11
Αϊτόρ Κανταλαπιέδρα
Το λάθος που κάνει στη φάση του γκολ του ΠΑΣ Γιάννινα έμελε να αποδειχθεί καθοριστικό ως προς την έκβαση του ματς. Δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία της επιστροφής του στην ενδεκάδα, δίχως να είναι ο χειρότερος από το συνολικό πράσινο ναυάγιο.

20
Νικολάε Μιλιντσεάνου
Μπήκε από το... παράθυρο στην ενδεκάδα εξαιτίας της αναγκαστικής αλλαγής του Κρίζμαν στο 12' αλλά κατάφερε να βάλει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη νίκη του ΠΑΣ σημειώνοντας το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.

Χωρίς το μεγάλο λάθος, αλλά με πολλά σφυρίγματα στη διάρκεια του ματς αρκετά από τα οποία θα μπορούσε να τα αποφύγει για να βοηθήσει το ρυθμό του αγώνα. Με λάθη στον πειθαρχικό έλεγχο, χωρίς όμως να επηρεάσει την έκβαση του αγώνα.

Γκαρσία: «Οι παίκτες μου προσπάθησαν, δεν ήμασταν καλοί στην τελική ενέργεια»