Ξάνθη-Ιωνικός 1-0

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Super League 2 πανηγύρισε η Ξάνθη. Σ΄ένα παιχνίδι με όχι καλό ρυθμό, αλλά και όχι πολλές φάσεις, οι δύο ομάδες είχαν από μία ευκαιρία προκειμένου να προηγηθούν στο σκορ.Η ομάδα του Τόνι Πόποβιτς ήταν αυτή, η οποία απείλησε πρώτη στο 22΄, με την κεφαλιά του Θανάση Παπάζογλου να φεύγει άουτ από την εστία του Αναγνωστόπουλου.

Η απάντηση από την ομάδα του Δημήτρη Σπανού ήρθε στο αμέσως επόμενο λεπτό, με το σουτ του Τιεντσέ να φεύγει λίγο άουτ από την εστία του Μπέντο. Στις καθυστερήσεις οι «κυανόλευκοι» έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Μάναλη, να μην μπορεί με κεφαλιά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με συνέπεια οι δύο ομάδες να πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα.

Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάτι που είχε σαν συνέπεια να μην υπάρχει κάποια αξιόλογη φάση στο ματς. Όλα αυτά μέχρι το 69΄ όταν η κεφαλιά του Θανάση Παπάζογλου πέρασε άουτ από την εστία του Αναγνωστόπουλου.Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε ισόπαλο χωρίς γκολ, ο Καπνίδης στο 98΄ μετά από σέντρα του Κέβιν Γκαρσία έκανε το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ του ματς.

ΞΑΝΘΗ (Τόνι Πόποβιτς): Μπέντο, Τσαμούρης (77' Κέβιν Γκαρσία), Τζούρμαν, Θυμιάνης, Θ. Παπάζογλου (89' Καπνίδης), Τάτος, Σιατραβάνης (77' Μυστακίδης), Στάθης, Δημούτσος, Βέρκερ, Έμπερτ.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Ομάρ, Μουστάκης, Κύργιας, Φουρλάνος, Κόρμπος (7' λ.τρ. Τιεντσέ), Γκοτσούλιας, Μπρίτο (57' Ματσούκας), Μάναλης (88' Σινγκ), Ρόλε, Κάστρο.

Τρίκαλα – Απόλλων Λάρισας 1-0

Το πρώτο τους τρίποντο στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΑΟ Τρίκαλα, που ήταν ο μεγάλος νικητής του θεσσαλικού ντέρμπι με τον Απόλλωνα Λάρισας. Έπειτα από ένα πρώτο εννιάλεπτο χωρίς κάτι το αξιόλογο στο ματς, ο Απόλλων Λάρισας ήταν αυτός, που στο 23΄έφτασε κοντά στο 0-1, ο Γιακουμής όμως απέκρουσε εντυπωσιακά την εκτέλεση φάουλ του Λίταινα.

Με το πέρας της ώρας, η ομάδα του Γιάννη Μάγγου ενέτεινε την πίεση της, προκειμένου να φτάσει στο γκολ. Αυτό θα μπορούσε να είχε επιτευχτεί στην φάση του 40΄ όταν ο Χατζής αφύλακτος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα αντί για τα δίχτυα του Γιακουμή άουτ. Η απάντηση από την ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη ήρθε στο 45΄, με το σουτ του Σταματή από καλή θέση να φεύγει άουτ...Στο β΄ μέρος τα Τρίκαλα ήταν αυτά που μπήκαν καλύτερα στο ματς και στο 49΄ άγγιξαν το γκολ με τον Ευθυμίου να αστοχεί σε μοναδικό τετ α τετ.

Αυτό το οποίο δεν μπόρεσαν να πετύχουν οι «κυανέρυθροι» σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν στο 53΄ με ατομική ενέργεια και σουτ του Σταματή που κατέληξε στα δίχτυα. Νωρίτερα και πιο συγκεκριμένα στο 50΄ ο Απόλλων Λάρισας έφτασε και πάλι κοντά στο 0-1, η κεφαλιά όμως του Χατζή σταμάτησε στο δοκάρι του Γιακουμή. Μετά το γκολ οι φιλοξενούμενοι ενέτειναν την πίεση τους, προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση, ο Γιακουμής όμως στο 69΄ και στο 75΄ κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του στις ευκαιρίες των Μπαστιάνου και Λίταινα, με το 1-0 να μένει ως έχει μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Νιάρος, Πιαστόπουλος, Σουλιώτης, Ριζογιάννης, Σκόνδρας (46' Σιλβάνο Νάτερ), Παπαγεωργίου, Πέλκας (87' Ζώγκος), Ντιαλόσι, Σταματής (83' Ελευθεριάδης), Αλμπάνης (46' Ευθυμίου).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Τάλισον, Γκόλιας (86' Μπάμπης), Καρρίκι, Μόρας, Σκούπρα, Λίταινας, Μπάλλας (86' Μπούσης), Χατζής, Τζοβάρας (64' Τασιούλης), Αθανασιάδης, Μπαστιάνος (79' Μπαλογιάννης).

Διαγόρας Ρόδου – Παναχαϊκή 1-1

Από έναν πόντο αυτόν της ισοπαλίας έβαλαν στο σακούλι τους Διαγόρας και Παναχαϊκή. Σ΄ότι έχει να κάνει με το ματς, το συγκρότημα του Νίκου Παπαδόπουλου ήταν αυτό, το οποίο μπήκε πιο δραστήρια στο ματς και μόλις στο 8΄ άνοιξε το σκορ, χάρη σε τέρμα του Μπάτροβιτς.

Από το σημείο εκείνο και μετά ο Διαγόρας ανέβασε την απόδοσή του κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και στο 33΄ ο Ντοριβάλ, με εκτέλεση φάουλ από μακρινή απόσταση έφερε το ματς στα ίσα. Στο 39΄ οι νησιώτες έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Σμυρλή με 2η κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Λαρέα. Στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με συνέπεια το 1-1 να παραμείνει ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο β΄ημίχρονο η Παναχαϊκή έχοντας υπέρ της το αριθμητικό πλεονέκτημα πίεσε για να φτάσει στο 1-2, το σουτ όμως του Πάνου έφυγε λίγο έξω από δεξί δοκάρι της εστίας του Τσέλιου. Η απάντηση από την ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη ήρθε στο 70΄, όταν έπειτα από λάθος του Σούλη ο Ρουγκάλας δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Στα εναπομείναντα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με συνέπεια να μην υπάρχουν αξιόλογες φάσεις στο ματς και το 1-1, να μείνει ως έχει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος, Ρουγκάλας, Σελινιωτάκης, Ντορίβα (65' Αθανασίου), Μασούρας (77' Αυγενικού), Σμυρλής, Μπαστακός (77' Μανωλάκης), Λινάρδος (58' Αλάεθ), Γεωργίου (65' Δημήτρουλας).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Σούλης, Λαρέα (46' Τσερούτι), Πλιάτσικας, Πατάπης, Πάνος, Ανάκογλου (54' Μπρους), Μουστακόπουλος (80' Σκεπετάρης), Σταμόπουλος, Μπάτροβιτς (56' Γιούσης), Αραβίδης (56' Μασούρας), Κουσκουνάς.

ΟΦ Ιεράπετρας – Καραϊσκάκης 2-2

Χορταστικό ματς με 4 γκολ έγινε στο Λασίθι και στο «Βουζουνεράκειο» ανάμεσα στον ΟΦ Ιεράπετρας και τον Καραϊσκάκη. Σ΄ότι έχει να κάνει με το παιχνίδι, η ομάδα της Ηπείρου ήταν αυτή που μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο ματς, καθώς μόλις στο 9΄ άνοιξε το σκορ με πλασέ του Δεινόπαπα.

Από το σημείο εκείνο και μετά, το συγκρότημα του Μανώλη Παπαματθαιάκη είχε μεν την υπεροχή αλλά ανούσια. Όλα αυτά μέχρι το 30΄, όταν ο Ντάλα Κόστα ευστόχησε στο πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Γκίνη από τον Δούμτσιο. Στο 36΄ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επανακτήσουν και πάλι το προβάδισμα στο σκορ, με γυριστό σουτ του Δούμτσιου, ωστόσο ο Λεμονής στο 41΄ έφερε και πάλι το ματς στα ίσα με κεφαλιά του Γκίνη...

Στην επανάληψη οι Κρητικοί αύξησαν την πίεση τους, προς τα καρέ των «πρασίνων», προκειμένου να φτάσουν στο 3-2. Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει στο 49΄, με την κεφαλιά του Καπία να φεύγει μόλις άουτ από το τέρμα του Σοϊλεμέζογλου, αλλά και στο 64΄ με το διαγώνιο σουτ του Γκίνη να μπλοκάρεται από τον τερματοφύλακα των Ηπειρωτών. Στα εναπομείναντα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι ως προς το σκορ, το οποίο και παρέμεινε ως είχε μέχρι το φινάλε του αγώνα.

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Παπαδόπουλος, Πριόνας (62' Βογιατζής), Μασουέρο, Ζήσης (46' Καπίας), Φουάσης (46' Αρναούτογλου), Σμίλτος, Ντάλα Κόστα (73' Γκούφα), Λεμονής, Κούστα, Γκίνη, Μπαράτα (62' Καψάλης).

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ ΑΡΤΑΣ (Δημήτρης Μπέλας): Σοϊλεμέζογλου, Φαν Ίπερεν, Λόβριτς, Παπανίκου, Δερμιτζάκης (83' Κορέλας), Γιαννιώτης, Γαλεάδης (55' Μαραθωνίτης), Νταλακούρας (83' Χατζηδίμπας), Δούμτσιος, Δεινόπαπας (69' Λουίς Φελίπε), Τάμπας.