Κοκκινες καρτες
  • 30' Σαλβαδόρ Σάντσες
  • 39' Τζόναθαν Ντε Γκουζμαν
  • 80' Αντριάν Σαρδινέρο
  • 88' Χουάν Νέιρα (π)
  • 90+2 Φάμπιο Στάρτζεον
  • 6' Νίκος Κοροβέσης
  • 47' Οδυσσέας-Βλάσιος Λυμπεράκης
  • 57' Χουάν Νέιρα
  • 85' Μιγκέλ Μεγιάδο

Με πρωταγωνιστή τον Ντε Γκούζμαν και με παίκτη παραπάνω από το 30ο λεπτό ο ΟΦΗ πήρε το τρίποντο με 1-4 κόντρα στον πολύ καλό Βόλο και έβαλε... στοπ σε ένα σερί κακών αποτελεσμάτων.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου βρήκε γκολ από τέσσερις διαφορετικούς ποδοσφαιριστές (Ντε Γκούζμαν, Σαρδινέρο,Νέιρα και Στάρζεον), ενώ προσωρινές ελπίδες στους γηπεδούχους έδωσε ο Δημόπουλος που μείωσε σε 1-2 με κεφαλιά.

Η επικράτηση των Κρητικών κόντρα στον Βόλο, ανεβάζει τον ΟΦΗ στους εννέα βαθμούς σε έξι παιχνίδια και κρατάει την ομάδα του Άνχελ Λόπες στους 12 με οχτώ παιχνίδια.

Ισορροπημένο παιχνίδι από τις δύο ομάδες, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω μέχρι το 30ο λεπτό όταν και οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές. Αιτία της αριθμητικής ανισορροπίας ήταν ο Σαρδινέρο που έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Βόλου και ανάγκασε τον Σάντσες να τον ανατρέψει, πριν βρεθεί απέναντι στον Γκαραβέλη αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα.

Μέχρι την αποβολή ο Βόλος ήταν αυτός που έφτασε πιο κοντά στο γκολ, απειλώντας στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μαρτίνες και αγγίζοντας ένα εξαιρετικό γκολ στο ανάποδο γυριστό του Δουβίκα που πέρασε ελάχιστα άουτ. Ο ΟΦΗ απείλησε, κάνοντας κυρίως σουτ εκτός περιοχής.

Μετά την αποβολή ο ΟΦΗ πήρε παραπάνω μέτρα και ψυχολογία για να ελέγξει το παιχνίδι. Ο Ντε Γκούζμαν εκμεταλλευόμενος την αριθμητική ανισορροπία πάτησε περιοχή στο 39ο λεπτό και κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την σέντρα του Νέιρα, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα των Κρητικών.

Ο Βόλος μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο συγκεντρωμένος και αποφασισμένος να «πολεμήσει» το παιχνίδι παρότι με παίκτη λιγότερο και πίσω στο σκορ. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ευκαιρίες και απείλησαν τον Σωτηρίου αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Ο ΟΦΗ δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης αλλά και πάλι ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα, αλλάζοντας την ρότα του παιχνιδιού. Ο Σαρδινέρο πήρε την πάσα του Νέιρα από τον άξονα και πλάσαρε με ψυχραιμία τον Γκαραβέλη, κάνοντας το 0-2 στο 78'.

Οι γηπεδούχοι στα εναπομείναντα έδειξαν αντίδραση και συνέχισαν να πιέζουν. Ο Δημόπουλος κατάφερε να βάλει στο παιχνίδι και πάλι την ομάδα του, σκοράροντας με κεφαλιά στο 84'.

Ο ΟΦΗ είχε και πάλι την απάντηση με τον Σαρδινέρο να κερδίζει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κολόμπο και τον Νέιρα να σκοράρει από τα έντεκα βήματα για το 1-3. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Στάρτζεον στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, κάνοντας το 1-4.

• 9

Άνχελ Λόπες: Ο Βόλος παρατάχθηκε με σχηματισμό 4-2-3-1 και στα πρώτα λεπτά κυκλοφόρησε καλά την μπάλα, βρίσκοντας τον χώρο να δημιουργήσει. Η αποβολή ωστόσο άλλαξε τα πάντα. Ο ΟΦΗ ανέβηκε, μπόρεσε να βγάλει μπροστά περισσότερους παίκτες και να προηγηθεί. Στο δεύτερο ημίχρονο πάλεψε, μέχρι και να βρουν οι Κρητικοί και πάλι δίχτυα και να κάνουν δύσκολη την ζωή των γηπεδούχων.

• 22

Γιώργος Σίμος: Δεν είδε την ομάδα του να μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι, ωστόσο όσο περνούσε η ώρα και με την κόκκινη κάρτα πάτησε καλύτερα και έγινε πιο ουσιαστική. Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ΟΦΗ έδειξε και πάλι αδυναμίες, αφήνοντας τον Βόλο να επιτεθεί παραπάνω. Οι κινήσεις των Κρητικών από τον άξονα και η ποιότητα του Σαρδινέρο έγειρε την πλάστιγγα και πάλι υπέρ του ΟΦΗ.

• 1’

Ο Μαρτίνες έκανε το σουτ απευθείας μετά την σέντρα του Περέα αλλά ο Σωτηρίου έδειξε ετοιμότητα και απομάκρυνε.

• 15’

Ο Στάρτζεον έκανε το σουτ από μακριά, με τον Γκαραβέλη να διώχνει με διπλή προσπάθεια σε κόρνερ.

• 17’

Εντυπωσιακό γυριστό από τον Δουβίκα, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία του Σωτηρίου.

• 23’

Ο Ντε Γκούζμαν πίεσε τον Φεράρι, με τον αμυντικό του Βόλου να διώχνει πάνω στον Ολλανδό και την μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από την εστία του Γκαραβέλη.

• 32’

Με δυνατό σουτ εκτός περιοχής ο Ντε Γκούζμαν επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Γκαραβέλη αλλά ο πορτιέρε του Βόλου, μπλόκαρε σταθερά.

• 39’

Γκολ για τον ΟΦΗ! Ο Νέιρα έκανε την σέντρα με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στον Ντε Γκούζμαν που από κοντά έκανε το 0-1.

• 41’

Ο Ουάρντα με ωραία ενέργεια βρέθηκε στην περιοχή του ΟΦΗ αλλά ο Σωτηρίου, μπλόκαρε το πλασέ του.

• 51’

Ο Περέα με ωραία ενέργεια πάτησε περιοχή και βρήκε τον Δουβίκα αλλά ο επιθετικός του Βόλου, δεν τελείωσε όπως θα ήθελε την φάση και ο Σωτηρίου μπλόκαρε.

• 58’

Ο Γκουαροτσένα βρήκε τον χώρο μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ και έκανε το σουτ αλλά ο Σωτηρίου έδιωξε σε κόρνερ.

• 60’

Ο Κολόμπο έκανε το σουτ από την καρδιά της περιοχής του ΟΦΗ, με την προσπάθεια του να φεύγει ελάχιστα άουτ.

• 75’

Ο Περέα βρέθηκε μέσα στην περιοχή με χρόνο και χώρο αλλά το τελείωμα του ήταν κακό.

• 79’

Γκολ για τον ΟΦΗ! Ο Σαρδινέρο βγήκε τετ α τετ με τον Γκαραβέλη και πλάσαρε στέλνοντας, τη μπάλα στα δίχτυα

• 84’

Γκολ για τον Βόλο! Ο Νίνης βρήκε τον Δημόπουλο στην καρδιά της περιοχής και αυτός με κεφαλιά έκανε το 1-2.

• 87’

Γκολ για τον ΟΦΗ! Ο Σαρδινέρο κέρδισε πέναλτι από τον Κολόμπο και Νέιρα το μετουσίωσε σε γκολ.

• 90+1’

Γκολ για τον ΟΦΗ! Οι Κρητικοί έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Στάρτζεον να πλασάρει για το 1-4.

33
Ντε Γκούζμαν
Ο Ολλανδός μέσος του ΟΦΗ ήταν αυτός που έκανε την διαφορά, με εξαιρετικές κινήσεις και πάσες κυριάρχησε στη μεσαία γραμμή και είχε συμμετοχή στις φάσεις κλειδιά του παιχνιδιού. Η κάθετη πάσα στον Σαρδινέρο που έφερε την αποβολή του Σάντσες το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ήταν αυτά που έδωσαν ουσιαστικά το παιχνίδι στην ομάδα της Κρήτης.

5
Σαλβαδόρ Σάντσες
Ο κεντρικός αμυντικός του Βόλου ήταν ο μοιραίος της βραδιάς, σταμάτησε αντικανονικά τον Σαρδινέρο πριν βρεθεί μόνος του απέναντι στον Γκαραβέλη με αποτέλεσμα να αντικρίσει την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή Καραντώνη και να αφήσει την ομάδα του με παίχτη λιγότερο, έχοντας αρκετά πιο δύσκολη δουλειά.

8
Χουάν Νέιρα
Η ποιότητα του Αργεντινού μέσου ήταν καταλυτική για να ξεκλειδώσει την άμυνα του Βόλου και να βοηθήσει την ομάδα του. Είχε συμμετοχή σε όλα τα γκολ του ΟΦΗ, δίνοντας ασίστ και σκοράροντας. Με το κάθετο παιχνίδι του έδωσε την ευκαιρία στον Σαρδινέρο να γίνει επικίνδυνος και να ταλαιπωρήσει την αντίπαλη άμυνα ενώ από δική του έξυπνη ήρθε και το γκολ του Ντε Γκούζμαν.

Η κόκκινη κάρτα που είδε ο Σάντσες στο 30ο λεπτό άλλαξε τα δεδομένα του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν στον διαιτητή Καραντώνη, ωστόσο η απόφαση του ήταν σωστή. Σε όλα τα γκολ του ΟΦΗ έγινε χρήση του VAR, ενώ ακυρώθηκε και ένα τέρμα του Σαρδινέρο όταν το σκορ ήταν 0-1. Ο Βόλος από την μεριά του, ζητάει δεύτερη κίτρινη κάρτα σε μαρκάρισμα του Λυμπεράκη αλλά ο διαιτητής υπέδειξε επιθετικό φάουλ.

Μήτρογλου: «Χαρούμενος που ανήκω στον Άρη - Θα δώσω τον καλύτερο μου εαυτό» (pic)