• 77 Σάκχοφ
  • 84 Λιβάγια
  • 89 Μουργκ
  • 54 Μιχαηλίδης

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στον αγώνα και έχοντας ξεκάθαρα καλύτερη χημεία σε σχέση με την ΑΕΚ, που ξεκίνησε το παιχνίδι με μια 11άδα ανάγκης και πολλά νέα πρόσωπα, επέβαλλε τον ρυθμό του. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να έχασαν ελάχιστες κλασικές ευκαιρίες (ένα σουτ του Τσόλακ από καλή θέση στο 9' και ένα μονοκόμματο του Ζίβκοβιτς έξω από την περιοχή στο 21', που κατέληξαν άουτ) αλλά είχαν απόλυτα τον έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Με τους Μάτος και Ζίβκοβιτς να εφαρμόζουν το πλάνο του Φερέιρα να «χτυπήσει» η ομάδα του από την δεξιά μεριά, όπου και για την Ένωση έκανε ντεμπούτο σε επαγγελματικά ματς ο 17χρονος Μιτάι, ο ΠΑΟΚ επιτέθηκε κατά βάση από εκείνη την πτέρυγα και έκανε τους γηπεδούχους να καρδιοχτυπήσουν με συνεχή γυρίσματα στην περιοχή της, όπου πάντως οι τρεις στόπερ των «κιτρινόμαυρων» καθάριζαν τις φάσεις.

Κόντρα στη ροή της αναμέτρησης, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 21' με τους Λιβάγια, Τάνκοβιτς και Ανσαριφάρντ να συνδυάζονται εξαιρετικά, τον Σουηδό να βρίσκει τον Ιρανό μέσα στην περιοχή και τον επιθετικό της ΑΕΚ να νικάει στο τετ-α-τετ τον Ζίβκοβιτς με ψύχραιμο πλασέ. Δυο λεπτά αργότερα, ο Τζόλης κέρδισε την κόντρα μέσα στην περιοχή από τον Χνιντ και νίκησε με τη σειρά του τον Τσιντώντα αλλά το VAR υπέδειξε πως η κόντρα είχε κερδηθεί με το χέρι για τον παίκτη του ΠΑΟΚ και το 1-0 έμεινε.

Το προβάδισμα της ΑΕΚ άλλαξε την εικόνα της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ να επηρεάζεται ξεκάθαρα και να μην μπορεί να δημιουργήσει καταστάσεις με τους ίδιους απειλητικούς όρους που το έκανε στο πρώτο εικοσάλεπτο. Η ΑΕΚ από τη μεριά της πήρε μέτρα στο γήπεδο, κέρδισε περισσότερες μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής και γενικά, ισορρόπησε την εικόνα του αγώνα. Ήταν ωστόσο ξεκάθαρο πως πρόθεσή της δεν ήταν να επιτεθεί και να ρισκάρει το παραμικρό αλλά να επιδιώξει ένα παιχνίδι κέντρου.

Στην επανάληψη, ο Καρέρα πέρασε στο ματς τον Λόπες -που προφανώς, δεν μπορούσε να βγάλει δυο ημίχρονα- αντί του Μιτάι. Το μεγαλύτερο διάστημα της επανάληψης κύλησε ακριβώς όπως το ήθελε ο Καρέρα: δηλαδή με την ΑΕΚ να αφήνει χώρο στον ΠΑΟΚ, να κλείνει χώρους στη μεσαία γραμμή και να επιδιώκει να κρατήσει με συντηρητικό τρόπο το προβάδισμα. Η ροή του ματς βγήκε στην Ένωση και εν τέλει, μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Φερέιρα να υπερφορτώνει την μεσαία του γραμμή με δημιουργικούς παίκτες βάζοντας και τον Μπίσεσβαρ και τον Μουργκ αλλά και τον Σβιντέρσκι δίπλα στον Τσόλακ.

Αυτή η υπερφόρτωση βγήκε στον ΠΑΟΚ που απείλησε με τον Μπίσεσβαρ στο 88' και ένα λεπτό αργότερα έφτασε στην ισοφάριση με τον Μουργκ, που βρέθηκε στο πίσω δοκάρι μετά από σέντρα του Μπίσεσβαρ και την πρώτη κεφαλιά του Σφιντέρσκι και με δεύτερη, κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-1. Το ματς έγινε ροντέο στις καθυστερήσεις, ο ΠΑΟΚ έχασε και μια απίστευτη ευκαιρία στο 96' με τον Σβιντέρκσι και τελικά, η λήξη της αναμέτρησης βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες.

• 17

Οι απουσίες που είχε να διαχειριστεί ο Καρέρα έφταναν τις 8, συνεπώς η ΑΕΚ παρατάχθηκε κόντρα στον ΠΑΟΚ με μια σύνθεση που δεν έχει δοκιμαστεί ποτέ σε επίσημο παιχνίδι, έξι νεοφερμένους παίκτες, τον 17χρονο Μιτάι στο αριστερό άκρο της άμυνας, σύστημα 3-4-3 και αυτονόητα με διάθεση να διαχειριστεί συντηρητικά την αναμέτρηση. Ο Λόπες μπήκε νωρίς στην επανάληψη αντικαθιστώντας τον πιτσιρικά Μιτάι και κατά τα άλλα, ο Ιταλός τεχνικός προέβη σε αλλαγές προσώπων και όχι συστήματος. Αναγκάστηκε βέβαια να περάσει τον Σαμπανάτζοβιτς προς το τέλος εξαιτίας του τραυματισμού του Αλμπάνη, γεγονός που αφαίρεσε συνοχή από την ΑΕΚ στη μεσαία γραμμή.

• 14

Με τον Ελ Καντουρί να βγαίνει μεσοβδόμαδα νοκ άουτ, ήταν κομβική η επιλογή του Αμπέλ Φερέιρα για τον ποδοσφαιριστή που θα πλαισίωνε τον Σβαμπ στον άξονα. Ο Εσίτι ήταν ο «εκλεκτός» και εκ των πραγμάτων ο Αυστριακός φορτώθηκε με μεγαλύτερες ευθύνες δημιουργικά, έχοντας ως συμπαραστάτες Τζόλη και Α. Ζίβκοβιτς που ανταποκρίθηκαν εξαιρετικά. Από την πολύ αργή επιστροφή των κεντρικών του μέσων, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ. Δεξιά ο Πορτογάλος πόνταρε και δικαιώθηκε στο μπαρουτοκαπνισμένο Μάτος που «εκμεταλλεύτηκε» την ανετοιμότητα του Μιτάι, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στα αριστερά της ΑΕΚ. Πρώτη αλλαγή για Εσίτι, λίγα πράγματα από Νινούα που δεν κατάφερε να «απελευθερώσει» τον Σβαμπ. Φουλ των αλλαγών με πλάνο επίθεσης στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Σφιντέρσκι - Μουργκ να σώζουν το βαθμό της ισοπαλίας.

96'

Η αντεπίθεση που έκαναν οι Μουργκ και Σφιντέρσκι στο 96' λίγο έλειψε να φέρει τα πάνω-κάτω στην αναμέτρηση αλλά εν τέλει η ψυχραιμία δεν ηγεμόνευσε για τους παίκτες του ΠΑΟΚ και τελικά, το 1-1 έμεινε ως το τελικό σφύριγμα που ακούστηκε λίγο αργότερα.

• 9’

Ο Ζίβκοβιτς πέρασε τον Κρίστιτσιτς, έκανε το γύρισμα για τον Τσόλακ ο οποίος σούταρε ψηλά άουτ στην κίνηση, από καλή θέση.

• 21’

Μονοκόμματο σουτ του Ζίβκοβιτς με το αριστερό εκτός περιοχής μετά από διώξιμο του Χνιντ σε εκτέλεση φάουλ, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

• 23’

Γκολ για την ΑΕΚ! Η ΑΕΚ φεύγει στην αντεπίθεση, βρίσκει λίγο χώρο, ο Τάνκοβιτς περνάει την κάθετη για τον Ανσαριφάρντ και αυτός με ωραίο πλασέ στη γωνία γράφει το 1-0!

• 25’

Ακυρωθέν γκολ από πλευράς ΠΑΟΚ. Ο Μάτος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Τζόλης κέρδισε την κόντρα, πήρε τη μπάλα από τον Χνιντ και με δεξί σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά όπως φάνηκε από το VAR, ο παίκτης των φιλοξενούμενων πήρε το πλεονέκτημα κερδίζοντας τη μπάλα με το χέρι και έτσι, το τέρμα δεν μέτρησε.

• 67’

Ο ΠΑΟΚ κυκλοφορεί τη μπάλα, πλησιάζει την εστία, ο Μάτος κάνει το γύρισμα από δεξιά όμως ο Τσιντώτας μαζεύει με διπλή προσπάθεια μετά τις κόντρες.

• 73’

Ο Ζίβκοβιτς σώζει το γύρισμα του Αλμπάνη προ του Ολιβέιρα που ήταν αμαρκάριστος

• 77’

Μετά από πλάγιο και κακό διώξιμο του Χνιντ, ο Σφιντέρσκι σουτάρει ελάχιστα άουτ.

• 88’

Ο Μπίσεσβαρ βρίσκεται αμαρκάριστος στο πίσω δοκάρι μετά από γέμισμα, όμως η κεφαλιά του είναι εξαιρετικά άτσαλη, περνάει άουτ.

• 89’

Ο Μουργκ βρίσκεται στο πίσω δοκάρι μετά από σέντρα του Μπίσεσβαρ και πρώτη κεφαλιά του Σφιντέρσκι και με δεύτερη, κοντινή κεφαλιά γράφει το 1-1 για τον Δικέφαλο του Βορρά.

• 96’

Μοναδική ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Τσιντώτα να βγάζει το τετ-α-τετ του Σφιντέρσκι μετά από τραγικό λάθος στη μεσαία γραμμή!

Πολλή ένταση, άπειρο πάθος, φουλ της τακτικής και -όπως ήταν αναμενόμενο- άπειρη κούραση για τους παίκτες: η εικόνα των δυο άσων της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ είναι η τέλεια σύνοψη...

1
Παναγιώτης Τσιντώντας
Τουλάχιστον ως την τελική ευθεία, ήταν ένα ματς που θα είχε κριθεί …σε μισή φάση και γι΄αυτό τον λόγο αν η ΑΕΚ είχε κερδίσει τον τίτλο θα είχε πάρει ο Ανσαριφάρντ. Τελικά τον παίρνει ο Τσιντώτας, γιατί με την απόκρουση στο τέλος, έσωσε την ομάδα του από μια ήττα που με τον τρόπο που θα ερχόταν, θα αποτελούσε μεγάλο «σοκ».

3
Έλντερ Λόπες
Ο Έλντερ Λόπες παρά το γεγονός πως έπαιξε με μια προπόνηση τις τελευταίες δύο εβδομάδες, ως την φάση του γκολ πάλεψε και ήταν καλός. Αλλά η τοποθέτηση και η – μη- αντίληψη του για την κίνηση του Μουργκ σε αυτή την φάση, δεν δικαιολογείται με τίποτα. Τίποτα δεν λειτούργησε καλά στην άμυνα της ΑΕΚ σε εκείνη την φάση, αλλά ο Λόπες ήταν ο τελευταίος που μπορούσε κι έπρεπε να παρέμβει.

21
Ντιέγκο Μπίσεσβαρ
Ο Μπίσεσβαρ συνέχισε την παράδοση του να δημιουργεί προβλήματα στην ΑΕΚ, ακόμη κι όταν αγωνίζεται για μικρό διάστημα όπως συνέβη απόψε στο ΟΑΚΑ. Η είσοδος του ήταν αυτή που …ανακάτεψε την άμυνα της Ένωσης, που ως τότε κρατούσε εύκολα την ισορροπία της. Ξεκινάει και την φάση του γκολ, από την σέντρα του.

Ο Γερμανός Τομπάιας Στίλερ δεν άφησε το σκληρό παιχνίδι και σε γενικές γραμμές, σφύριξε ισορροπημένα. Ορθώς ακύρωσε το γκολ του Τζόλης έπειτα από υπόδειξη του VAR. Πάντως, ο ΠΑΟΚ διαμαρτύρεται για μια φάση στο πρώτο ημίχρονο όπου υποστηρίζει πως ο Σακχόφ έκανε πέναλτι και την οποία έπρεπε να δει ο διαιτητής στο VAR.

Μίχελ: «Ο Μάτος μου ζήτησε τον Σεπτέμβριο να του βρω ομάδα»