• 21' Ζαν Μπαριέντος
  • 40' Νταν Ριένστρα
  • 85' Έρικ Γέντρισεκ
  • 90' Σάντσες
  • 16' Μπρούνο Γκάμα (π)
  • 2' Τζέιμς Τζέγκο
  • 71' Λούκας Σάσα
  • 90+6' Λίντσεϊ Ρόουζ

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο Πανθεσσαλικό Στάδιο ήρθε νωρίς σχετικά, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα στο 16ο λεπτό.

Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο ίδιος ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός, όταν εκμεταλλεύτηκε τη συνθήκη να βρεθεί στο ένας εναντίον ενός κόντρα στον... βαρύ Μπαριέντος και να αναγκάσει τον μέσο του Βόλου να τον μαρκάρει άτσαλα.

Το γρήγορο τέρμα και τα βαριά πόδια από το δύσκολο παιχνίδι της Πέμπτης κόντρα στην Κόλος Κοβαλίβκα, οδήγησαν τον Τόλη Τερζή στην επιλογή να αφήσει την κατοχή της μπάλας στους γηπεδούχους και να διαχειριστεί με ψυχραιμία και οξυδέρκεια το παιχνίδι, του οποίου τον ρυθμό τελικά ήλεγξε καθόλη τη διάρκεια, κλείνοντας τους διαδρόμους και αδρανοποιώντας την ομάδα του Βόλου.

Η μοναδική σοβαρή φάση της συνέχειας ήταν αυτή του 70ού λεπτού, όταν ο νεοεισελθών Μάνος δεν κατάφερε να κάνει το 0-2 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκάμα.

Σε μια απέλπιδα προσπάθεια να γεμίσει την περιοχή του Άρη, ο Άνχελ Λόπεθ άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2, περνώντας τον Γέντρισεκ αντί του αμυντικού μέσου Ρίενστρα, όμως και πάλι, ο Άρης δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει μακρυά από την περιοχή του τους Θεσσαλούς, με μία μοναδική εξαίρεση...

Στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης, η ηρεμία όλου του ενενηνταλέπτου διαταράχθηκε, όταν ο Νίκο Μαρτίνες κατάφερε να βγάλει όμορφη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Τέκιο να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά. Το τέρμα, ωστόσο, ακυρώθηκε μέσω VAR, από τον έλεγχο του οποίου προέκυψε ότι η μπάλα είχε περάσει εκτός γραμμής πριν τη σέντρα του Μαρτίνες.

Έτσι, το 0-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τον Άρη να κάνει το 2/2 και να φτάνει τους έξι βαθμούς στη σεζόν, ενώ τον Βόλο να απογοητεύει, μετά τη νίκη της πρεμιέρας στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο.

• 9

Άνχελ Λόπεθ: Το κλασικό 4-2-3-1 επέλεξε ο προπονητής του Βόλου και απόψε, όμως είδε τον Άρη να «κλειδώνει» καλά τους χώρους και να «καταστρέφει» κάθε πρόθεση δημιουργίας φάσεων για τους Θεσσαλούς. Το γρήγορο γκολ έδωσε την ευκαιρία στους Θεσσαλονικείς να ελέγξουν – παθητικά έστω – το ρυθμό και ο Βόλος διατήρησε απλώς μια ανούσια κατοχή. Δέκα λεπτά πριν το τέλος, ο Λόπεθ έριξε στη μάχη τον Γέντρισεκ και άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2, όμως ο Άρης δεν είχε πρόβλημα να αντιμετωπίσει και αυτήν την τακτική ιδέα του Ισπανού κόουτς.

• 11

Τόλης Τερζής: Τη γνωστή συνταγή του 4-2-3-1 ακολούθησε ο υπηρεσιακός προπονητής του Άρη, με τον Μπρούνο Γκάμα αυτήν τη φορά ως επιτελικό μέσο. Η διαχείριση του αγώνα και του προβαδίσματος κρίνεται σωστή, αφού ο Τερζής αφενός δε «ντράπηκε» να αφήσει τη μπάλα στο Βόλο μετά το 0-1, αφετέρου, πολύ έξυπνα, φρέσκαρε μετά από μία ώρα παιχνιδιού την επιθετική του γραμμή ώστε να συνεχίζει να πιέζει τα «κατεβάσματα» των Θεσσαλών, «κλειδώνοντας» τα πάντα στο 76’ όταν, βάζοντας στο ματς τον Ματίγια, κατέβασε τα ρολά του άξονα με το 4-5-1.

16'

Η διπλή προσποίηση του Γκάμα στον Μπαριέντος και του απρόσεκτο μαρκάρισμα του Ουρουγουανού, έδωσε την ευκαιρία στον Άρη να προηγηθεί με τον συνήθη ύποπτο ,Μπρούνο Γκάμα, να κερδίζει από τα έντεκα βήματα τον Βόλο και να βάζει από νωρίς την ομάδα του σε ρόλο οδηγού.

• 15’

Πέναλτι για τον Άρη! Ο Γκάμα πάτησε περιοχή και με διπλή προσποίηση ανάγκασε τον Μπαριέντος να τον ανατρέψει και να τον στείλει στα έντεκα βήματα.

• 16’

Γκολ για τον Άρη! Ο Γκάμα ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε και έστειλε τη μπάλα στο κέντρο της εστίας του Γκαραβέλη, με τον πορτιέρε του Βόλου να πέφτει στη δεξιά του γωνία.

• 24’

O Μαρτίνες έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή, με τον Κολόμπο να σουτάρει δυνατά και την μπάλα να κοντράρει στα σώματα με τελευταίο αυτό του Δουβίκα που δεν μπόρεσε να δώσει στη μπάλα πορεία προς τα δίχτυα.

• 43’

O Σάσα έκανε το σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα και να φεύγει άουτ.

• 44’

Σέντρα του Μπερτόγλιο στο πρώτο δοκάρι με τον Ντάτκοβιτς να κάνει το τακουνάκι και τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει εύκολα.

• 69’

Ο Μάνος πλάσαρε από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή, με τον Γκαραβέλη να μην μπορεί να μπλοκάρει και να παραχωρεί κόρνερ.

• 70’

Ο Τζέγκο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά ο Γκαραβέλης, έβαλε στοπ στην προσπάθεια του Αυστραλού μέσου.

• 89’

Ο Βόλος βρήκε δίχτυα με τον Τέκιο μετά από σέντρα του Μαρτίνες αλλά με τη χρήση του VAR το γκολ ακυρώθηκε καθώς θεωρήθηκε πως η μπάλα έχει περάσει την τελική γραμμή στη σέντρα του Φεράρι.

• 1

Το «κεφάλαιο» Μπρούνο Γκάμα. Ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός είναι ο σημαντικότερος παίκτης του Άρη αυτήν την περίοδο, «τραβώντας κουπί» όσο ο Γιάννης Φετφατζίδης ακόμα προσαρμόζεται – ίσως – από την προετοιμασία. Κάθε του επαφή είχε προοπτική να δημιουργήσει κίνδυνο για τον Βόλο, σκόραρε ξανά, όπως σκόραρε και στην πρεμιέρα με τη Λαμία, και σκόραρε από πέναλτι που κέρδισε άξια ο ίδιος: η τρικλοποδιά ήταν ο μόνος τρόπος να τον ρίξει κάτω ο Μπαριέντος όταν βρέθηκαν... πρόσωπο με πρόσωπο στο πλάι της θεσσαλικής περιοχής.

• 2

Το «κλείδωμα» από τον Τερζή. Ο υπηρεσιακός προπονητής του Άρη ήξερε κάθε στιγμή τι χρειάζεται να κάνει η ομάδα του για να μην απειληθεί. Φυσικά, το γρήγορο γκολ του έλυσε τα χέρια, αλλά πρέπει να παραδεχτεί κανείς ότι ο Άρης κυνήγησε και έφτασε δίκαια στο 0-1, μετά από πολλή ενέργεια και πίεση στην αρχή του αγώνα. Έκτοτε, οι «κίτρινοι» περίμεναν τον Βόλο, «κλείδωσαν» τον άξονα με την προσθήκη Ματίγια και την αλλαγή συστήματος σε 4-5-1 και ήταν πολύ συγκεντρωμένοι στον στόχο.

• 3

Ο Βόλος έψαχνε θετικά στοιχεία, ο Άρης αναζητούσε... ζωή: Σπουδαίο ρόλο στη νίκη του Άρη έπαιξε η ίδια του η... ανάγκη. Το ευρωπαϊκό «κάζο» έφερε μια - απαραίτητη να διαλυθεί άμεσα – γκρίνια. Ο Μίχαελ Ένινγκ ήταν το προφανές θύμα και αυτός που την... πλήρωσε, αλλά ο Άρης δεν είχε άλλα περιθώρια για νέα κακή εμφάνιση και γκέλα. Μπορεί να μην έπαιξε φαντασμαγορικό ποδόσφαιρο μεν, πήρε το τρίποντο δε, και ταξιδεύει πίσω στη Θεσσαλονίκη με χαμόγελα.

O Θανάσης Γκαραβέλης αφού νικήθηκε από τον Μπρούνο Γκάμα από το σημείο του πέναλτι παρακολουθεί απογοητευμένος τους ποδοσφαιριστές του Άρη να πανηγυρίζουν το τέρμα τους.

16
Μπρούνο Γκάμα
Ο Πορτογάλος συνεχίζει στο ίδιο ρυθμό που έκλεισε την περσινή χρονιά. Αποτέλεσε τον μεγαλύτερο κίνδυνο για την άμυνα του Βόλου, έχοντας αρκετές περίτεχνες ενέργειες που έβαζαν δύσκολα στους αμυντικούς των γηπεδούχων και βοηθούσαν τον Άρη να αντιδράσει. Στο 16ο λεπτό με τις γνωστές του προσποιήσει, ανάγκασε τον Μπαριέντος να τον ανατρέψει και να τον στείλει στο σημείο του πέναλτι. Απο εκεί ο Γκάμα έστειλε τη μπάλα στο κέντρο της εστίας του Γκαραβέλη, κάνοντας το 1-0.

14
Ζαν Μπαριέντος
Ο Ζαν Μπαριέντος έμεινε μακριά από καλό του πρόσωπο. Στα 45 λεπτά που αγωνίσθηκε δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του να αναπτυχθεί και να δημιουργήσει απειλές στην άμυνα του Άρη. Φάνηκε να μην έχει ρυθμό, ενώ στο 16' λεπτό ανέτρεψε τον Μπρούνο Γκάμα μέσα στην περιοχή του Γκαραβέλη, έχοντας αργή αντίδραση στις προσποιήσεις του Πορτογάλου άσου που στη συνέχεια κατάφερε να μετατρέψει το πέναλτι που κέρδισε σε γκολ.

66
Εμάνουελ Σάκιτς
Ο Αυστριακός αμυντικός επέστρεψε στην αρχική εντεκάδα του Άρη, μετά το παιχνίδι με την Κόλος Κοβαλίβκα και βοήθησε σημαντικά την ομάδα του να φτάσει στη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα. Με γρήγορες και σωστές παρεμβάσεις δεν άφησε τους μεσοεπιθετικούς του Βόλου να γίνουν απειλητικοί, ενώ είχε συμμετοχή και στο επιθετικό παιχνίδι των «κιτρινόμαυρων».

Ο διαιτητής της αναμέτρησης Αριστείδης Βάτσιος, μοίρασε αρκετές κίτρινες κάρτες μην επιτρέποντας τα σκληρά μαρκαρίσματα. Έδωσε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Μπαριέντος στον Γκάμα, με την ομάδα του Βόλου να μην διαμαρτύρεται. Επίσης στο τέλος του παιχνιδιού, με τη βοήθεια του VAR ακυρώθηκε σωστά το τέρμα που πέτυχε ο Τέκιο στο 89', με την μπάλα να έχει βγει άουτ πριν τη σέντρα. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους, έχουν αρκετά παράπονα για αρκετές αποφάσεις του διαιτητή.

Ανακοίνωσε το... happy end ΠΑΟΚ-Βιεϊρίνια ο Γ.Σαββίδης!