Τρίγλια – Ιωνικός 1-0

Τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε η ουραγός της βαθμολογίας Τρίγλια, βάζοντας παράλληλα «φωτιά» στην δεύτερη προνομιούχο θέση που οδηγεί στην Super League 2. Σ΄ότι έχει να κάνει με το ματς, ο Ιωνικός ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο ματς, χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει την μεγάλη φάση στα καρέ του Παλαβράκη. Όλα αυτά μέχρι το 33΄ όταν το σουτ που επιχείρησε ο Κοϊρουκίδης αποκρούστηκε σωτήρια από τον τερματοφύλακα της ομάδας της Χαλκιδικής.

Με το πέρας της ώρας η ομάδα της Νίκαιας ενέτεινε την πίεση της, προκειμένου να φτάσει στο γκολ… Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει στην φάση του 44΄η κεφαλιά όμως που επιχείρησε δεν είχε την κατάληξη που αυτός ήθελε με συνέπεια οι δύο ομάδες, να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα. Στην επανάληψη η ομάδα του Γιάννη Πολλαετίδη μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 61΄ έφτασε κοντά στο γκολ, με την κεφαλιά του Σαρβανίδη να φεύγει πάνω από το δοκάρι του Κουρεπίνη.

Στο 76΄ οι Μακεδόνες απείλησαν εκ νέου, αυτή τη φορά με το πλασέ του Μπρίτο να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι των Νικαιωτών. Αυτό που δεν κατάφεραν στις δύο αυτές φάσεις οι γηπεδούχοι, το πέτυχαν στο 83΄ με τον Παπαδημητρίου. Στο 94΄ οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω των αποβολών του Κρητικού και του Σαρβανίδη, ωστόσο το 1-0 έμεινε ως είχε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Καβάλα – Νίκη Βόλου 0-1

Τέλος στο εντός έδρας αήττητο που είχε η Καβάλα έβαλε η Νίκη Βόλου η οποία πλέον συγκατοικεί στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας μαζί με τον ΟΦ Ιεράπετρας. Σ΄ ότι έχει να κάνει με το ματς η Καβάλα ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά, χωρίς όμως να έχει κάνει την μεγάλη φάση.

Από την πλευρά της η ομάδα του Στάικου Βεργέτη ήταν αυτή που στο 23΄ άγγιξε το γκολ, η εκτέλεση φάουλ όμως του Ντομίνγκεθ πέρασε δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Δήμιζα. Η απάντηση από την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη ήρθε στο 41΄ με το σουτ του Σκαθαρούδη από καλή θέση να μην έχει την κατάληξη που αυτός ήθελε. Στο 43΄ οι Θεσσαλοί έφτασαν και πάλι κοντά στο 0-1, ο Κρουθ όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Δήμιζα…

Στην επανάληψη η Καβάλα μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και ήταν αυτή, που στο 51΄έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ, το σουτ όμως του Ορφανίδη πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Αποστολίδη. Στο 64΄ οι «αργοναύτες» είχαν μία ακόμα καλή ευκαιρία για γκολ, το σουτ όμως του Σκαθαρούδη αποκρούστηκε από τον Αποστολίδη. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε ισόπαλο χωρίς γκολ, ο Κρουθ στο 94΄ με κεφαλιά έκανε το 0-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Καλαμάτα -Βέροια 1-1

Πολύ δύσκολα όπως όλα δείχνουν η Καλαμάτα, θα καταφέρει να αποφύγει τον υποβιβασμό, καθώς για τρίτη σερί αγωνιστική έμεινε χωρίς νίκη… Σ΄ότι έχει να κάνει με το παιχνίδι τα πρώτα λεπτά του κύλησαν χωρίς κάποια αξιόλογη φάση μπροστά στις δύο εστίες.

Όλα αυτά μέχρι 28΄ όταν το σουτ του Τριποτσέρη έφυγε ελάχιστα άουτ από την εστία του Πολίτη. Αυτό το οποίο δεν μπόρεσε να πετύχει σε εκείνο το χρονικό σημείο η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου, το πέτυχε στο 35΄ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Οσμάναγκιτς, πέναλτι που κέρδισε οΤόλι από τον Πολύζο. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, η ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση.

Αυτή ήρθε στο 44΄όταν ο Μεληκιώτης με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στεφανάκου… Στην επανάληψη το ματς έγινε αρκετά σκληρό, με συνέπεια να μην υπάρχουν φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Όλα αυτά μέχρι το 81΄, όταν το πλασέ του Μπουσμπίμπα αποκρούστηκε με δυσκολία από τον Πολίτη. Η απάντηση της «Βασίλισσας του Βορρά» ήταν διπλή. Στο 88΄ο Στεφανάκος απέκρουσε εντυπωσιακά το φάουλ του Πασά, ενώ στο 90΄ ο Στάμου έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-2…