Στις νίκες έπειτα από πέντε αγωνιστικές επέστρεψε ο Ασπρόπυργος, που πέτυχε σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία. Το συγκρότημα του Γιώργου Βαζάκα μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 4΄άγγιξε το γκολ, το σουτ όμως του Μπαξεβάνου αποκρούστηκε σωτήρια από τον Στεφανάκο.

Η απάντηση από πλευράς Καλαμάτας ήρθε στο 24΄, με το σουτ του Μπουσμπίμπα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κολοβούρη. Στο 30΄ η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου είχε μία ακόμα καλή ευκαιρία για γκολ, το σουτ όμως του Οσμάναγκιτς έφυγε ξυστά από το αριστερό δοκάρι της εστίας της ομάδας της Δυτικής Αττικής.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με συνέπεια το στείρο 0-0 να μείνει ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 50΄ ο Ζγκούρι με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τον Ασπρόπυργο. Οι γηπεδούχοι μετά το γκολ που πέτυχαν ενέτειναν την πίεση τους για να κάνουν το 2-0.

Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 62΄, η κεφαλιά όμως του Ζώνα αποκρούστηκε από τον Στεφανάκο. Οι Μεσσήνιοι από την πλευρά τους προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση, ωστόσο ο Ασπρόπυργος ήταν αυτός που στο 87΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 με τον Πολέτο από καλή θέση να πλασάρει ψηλά άουτ, κάτι που είχε σαν συνέπεια το 1-0 να μείνει ως έχει μέχρι το τέλος του αγώνα.