• Τομπίας Στίλερ (Γερμανία)
  • Ματίας Γιόλενμπεκ (Γερμανία)
  • Κρίστιαν Γκίτελμαν (Γερμανία)
  • Σόρεν Στορκς (Γερμανία)
  • 49' Δημήτρης Γιαννούλης (Αυτογκόλ)
  • 76' Ουσεϊνού Μπα
  • 91' Μπρούνο Γκασπάρ

Ήταν ένα ντέρμπι λεπτομερειών. Ένα ισορροπημένο παιχνίδι που θα κρινόταν από τα λάθη. Μόνο που πόνταραν πάνω στα αγωνιστικά λάθη, στα δικαιώματα που θα έδιναν οι δύο ομάδες. Τελικά -όντως- κρίθηκε στα λάθη, μόνο που είχαν την διαιτητική υπογραφή, αρκεί να αναλογιστεί κανείς την φάση με την οποία ο Ολυμπιακός παίρνει το προβάδισμα στο γήπεδο της Τούμπας...

Είναι σαφές πως ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με ένα αντικανονικό γκολ και το τέρμα δε θα έπρεπε να μετρήσει καθώς η μπάλα έχει περάσει ολόκληρη εκτός γραμμής πριν καταλήξει στα δίχτυα. Είναι το γκολ που καθόρισε το νικητή, ανέτρεψε τις ισορροπίες και έθεσε νέα δεδομένα. Ο ΠΑΟΚ δεν έθελξε αγωνιστικά, έκανε την προσπάθεια του αλλά όπως φάνηκε και από το γκολ που του ακυρώθηκε, έπεσε πάνω σε τείχος. Γερμανικό...

Ο θάνατος σου, η ζωή μου. ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός εμφανίστηκαν στο χορτάρι της Τούμπας έχοντας ξεκάθαρο πλάνο αλληλοεξουδετέρωσης. Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φάνηκε πως και οι δύο ομάδες... επένδυσαν στα δεξιά, με τους γηπεδούχους να «ποντάρουν» σε Βιεϊρίνια - Λημνιό, θέλοντας να «κλειδώσουν» Βαλμπουενά και οι φιλοξενούμενοι με την κίνηση - ματ του Ραντζέλοβιτς για να κρατήσουν χαμηλά τον Γιαννούλη.

Η τακτική μπήκε σε πρώτο πλάνο και για τις δύο ομάδες που δεν πρόσφεραν ιδιαίτερες... συγκινήσεις, με στόχο να εκμεταλλευτούν περισσότερο ο ένας τα λάθη του άλλου και τα στημένα. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως η αξιοσημείωτη στιγμή... έκρηξης του ΠΑΟΚ σημειώθηκε μετά από μια ατομική ενέργεια του Μίσιτς που χρειάστηκε να περάσει όποιον βρήκε μπροστά του αλλά είδε τον Σεμέδο να βάζει σωτήρια το πόδι του προτού «εκτελέσει», ενδεικτικό της αδυναμίας του Δικεφάλου να βρει συνεργασίες και να πατήσει οργανωμένα στην περιοχή του Σα.

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός αφού πέρασε χωρίς ιδιαίτερη πίεση το πρώτο διάστημα, οργανώθηκε ενώ του ανήκε και η μεγαλύτερη ευκαιρία του α΄ημιχρόνου, «χτυπώντας» από τα δεξιά με τον Βαλμπουενά που βρήκε τον Ελ Αραμπί, ο οποίος με προβολή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη. Με το δείκτη του σκορ στο 0-0 οι δύο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια.

Το β΄ημίχρονο ξεκίνησε ονειρικά για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι στο 49΄άνοιξαν το σκορ μετά από μια εκπληκτική ενέργεια του Τσιμίκα που μπήκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ για να «εκτελέσει», με τον Πασχαλάκη να αποκρούει ασταθώς, τον Ραντζέλοβιτς να παίρνει το ριμπάουντ και με τη... βοήθεια του Γιαννούλη να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Δικεφάλου για το 0-1.  Μια φάση που θα σηκώσει μεγάλη συζήτηση καθώς η μπάλα έχει περάσει ολόκληρη εκτός γραμμής πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Η απάντηση του Δικεφάλου -θεωρητικά- ήταν άμεση αλλά ο Γερμανός ρέφερι είχε διαφορετική άποψη στην επίμαχη φάση της επίτευξης τέρματος του Βαρέλα, με τον Στίλερ να συμβουλεύεται την τεχνολογία και να ακυρώνει το γκολ του Δικεφάλου, σε μία άκρως αμφισβητούμενη φάση που επαφίεται στην κρίση του διαιτητή.

Με τον ΠΑΟΚ να «κυνηγά» την ισοφάριση, ο Αμπέλ Φερέιρα επένδυσε σε ένα 4-4-2 με την είσοδο του Άκπομ και τους Μπίσεσβαρ (αριστερά) - Λημνιό (δεξιά) στις πτέρυγες. Για τους «ερυθρόλευκους» το πλάνο πήγαινε κατά γραμμά, συνεπώς η απάντηση του Πέδρο Μαρτίνς περιορίστηκε στο... φρεσκάρισμα της επίθεσης, περνώντας μέσα τον Χασάν αντί του Ελ Αραμπί.

Στα εναπομείναντα λεπτά, ο ΠΑΟΚ είχε τον πρώτο λόγο αλλά αναλώθηκε σε μια ανούσια υπεροχή, χωρίς έμπνευση και ιδέες και δεν είχε την υπομονή του Ολυμπιακού που βρήκε επιθετικά αυτό που έψαχνε σε μια βραδιά που του πήγαν όλα περίφημα... διαιτητικά σε αντίθεση με τους «ασπρόμαυρους» που είδαν σε δύο τρεις κομβικές φάσεις (σ.σ. ακύρωση του γκολ του Βαρέλα, το σπρώξιμο του Τσιμίκα στον Λημνιό) τη μπίλια να κάθεται στους ερυθρόλευκους.

• 9

Εκπλήξεις από τον Αμπέλ Φερέιρα, επιλέγοντας τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, θέλοντας να τον επιβραβεύσει για τις εμφανίσεις του στα ματς Κυπέλλου. Με τον Μάτος να μένει στον πάγκο, ο Πορτογάλος πόνταρε πάνω στον Βιεϊρίνια, τοποθετώντας τον αρχηγό στο δεξί άκρο της άμυνας προκειμένου να εκμεταλλευτεί την ποιότητα του στην ανάπτυξη από τη πίσω ζώνη. Με τον Γιαννούλη να είναι καλά... κλεισμένος και εξουδετερωμένος, όλο το βάρος έπεσε στα δεξιά, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ εκ του αποτελέσματος δεν πήρε αυτά που ήθελε. Μετά το 0-1 του Ολυμπιακού, ο Πορτογάλος τα έπαιξε όλα για όλα σε ένα 4-4-2, ενισχύοντας την επίθεση με Άκπομ και τα χαφ με Ελ Καντουρί αντί του Μαουρίσιο, ο οποίος περιορίστηκε σε ένα δεύτερο ρόλο πίσω από τον Μίσιτς που έμοιαζε να σηκώνει μόνος του το βάρος της οργάνωσης. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε την εμφάνισή του και ο Λάμπρου αντί του Λημνιού, ποντάροντας στην... έκρηξη του αλλά ο χρόνος δεν στάθηκε σύμμαχος του Δικεφάλου.

• 97

Ο Μαρτίνς είχε προαναγγείλει ότι ο Ολυμπιακός δεν θα περιμένει τον ΠΑΟΚ αλλά ότι θα έμπαινε στο γήπεδο με σκοπό να κάνει το γνωστό παιχνίδι του με κατοχή και γρήγορη κυκλοφορία, ώστε να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο. Το αρχικό σχήμα παρέμεινε σε διάταξη 4-3-3 με τρεις κεντρικούς χαφ, τον Βαλμπουενά αριστερό εξτρέμ «πάνω» στον Βιεϊρίνια και τον ταχύτατο Ραντζέλοβιτς επίσης βασικό στην πλευρά του Γιαννούλη, με σκοπό να κρατήσει πιο πίσω τον ποιοτικό μπακ του αντιπάλου. Το συγκεκριμένο πλάνο δεν απέδωσε ιδιαίτερα ή μάλλον φάνηκε ότι είχε άλλα στο μυαλό το ο Πορτογάλος, αφού οι «ερυθρόλευκοι» θέλησαν από νωρίς να πάνε το ματς σε ένα αργό τέμπο, με περισσότερο έλεγχο στο τακτικό κομμάτι και τα μετόπισθεν, κλείνοντας άριστα τόσο τις πτέρυγες όσο και τις κάθετες πάσες. Αμυντικά ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός και επιθετικά είχε την υπομονή και την πειθαρχία να ψάξει το γκολ και να χτυπήσει τον ΠΑΟΚ κυρίως στη δεξιά πτέρυγα άμυνάς του.

52'

Τρία λεπτά μετά το 0-1 του Ολυμπιακού, ο ΠΑΟΚ ισοφαρίζει με τον Βαρέλα όμως μετά τη χρήση του VAR, ο Γερμανός ρέφερι ακυρώνει το γκολ καταλογίζοντας τον αμυντικό του Δικεφάλου οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

• 7’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Μίσιτς να κάνει γύρισμα μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού, όμως κανένας από τους παίκτες του ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας.

• 23’

Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Τσιμίκα να παίρνει την μπάλα έξω από την περιοχή, δοκίμασε το πόδι του όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε δίπλα από τα δοκάρια της εστίας του Πασχαλάκη.

• 35’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Μίσιτς συνεργάστηκε με τον Σφιντέρσκι, ο Κροάτης χαφ βγήκε μέτωπο προς την εστία του Ολυμπιακού, όμως ο Σεμέδο με σωτήριο τάκλιν έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

• 42’

Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Γύρισμα του Βαλμπουενά από τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί κάνει την προβολή και στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη.

• 45+2’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Η μπάλα από ένα κόψιμο του Τσιμίκα φτάνει στον Ραντζέλοβιτς που πιάνει άσχημα το σουτ, πετώντας στα... σκουπίδια την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε.

• 49’

ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Τσιμίκας κάνει ωραία ατομική ενέργεια, μπαίνει στην περιοχή του ΠΑΟΚ και πιάνει το σουτ με τον Πασχαλάκη να αποκρούει ασταθώς. Ο Ραντζέλοβιτς πήρε το ριμπάουντ, έκανε το γύρισμα η μπάλα βρήκε στο σώμα του Γιαννούλη και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Δικεφάλου.

• 52’

Ακυρώνεται γκολ του ΠΑΟΚ ως οφσάιντ! Ο Φερνάντο Βαρέλα στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή μετά από σουτ του Σφιντέρσκι και ασταθή απόκρουση του Σα, όμως ο Στίλερ αφού συμβουλεύτηκε το VAR ακύρωσε το γκολ του Δικεφάλου, αφού στο ξεκίνημα της φάσης ο έμπειρος στόπερ του ΠΑΟΚ ήταν πιο μπροστά από τους αμυντικούς του Ολυμπιακού και επηρέασε στη συνέχεια τη φάση

• 77’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Μπίσεσβαρ να βγάζει τον Ελ Καντουρί φάτσα με τον Σα, όμως ο Μαροκινός μεσοεπιθετικός έπιασε... αέρα και πέρασε ανεκμετάλλευτη η ευκαιρία που του παρουσιάστηκε.

Η Τούμπα σε όλα τα μεγάλα ματς φοράει τα γιορτινά της και αποτελεί τον 12ο παίκτη του ΠΑΟΚ. Το ντέρμπι αυτό δεν θα μπορούσε να αποτελεί εξαίρεση, με τους οπαδούς του Δικεφάλου του Βορρά να δημιουργούν ανεπανάληπτη ατμόσφαιρα!

21
Κώστας Τσιμίκας
Με διαφορά ο κορυφαίος του γηπέδου, τόσο ανασταλτικά όσο και επιθετικά. Ο νεαρός διεθνής μπακ ήταν απροσπέλαστος στην άμυνα, με πολλές έξοχες επεμβάσεις και ατελείωτο τρέξιμο. Μπροστά από τη μεσαία γραμμή, ταλαιπώρησε αφάνταστα τη δεξιά πτέρυγα άμυνας του ΠΑΟΚ, όπως χαρακτηριστικά συνέβη και στη φάση του 0-1 που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του.

23
Δημήτρης Γιαννούλης
Ο Αμπέλ Φερέιρα σίγουρα περίμενε πολλά περισσότερα από τον νεαρό μπακ-χαφ. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός τον μπλόκαρε εξαιρετικά, είχε και την κακή στιγμή με το αυτογκόλ, αλλά γενικότερα ήταν πολύ μακριά από τις καλές εμφανίσεις του σε άμυνα και επίθεση.

24
Ουσεϊνού Μπα
Δεύτερο σερί εξαιρετικό ματς υψηλών απαιτήσεων από τον νεαρό κεντρικό αμυντικό του Ολυμπιακού. Ο Σενεγαλέζος ήταν άριστος σε αέρα και έδαφος, με πολλές κερδισμένες προσωπικές μονομαχίες και χωρίς το παραμικρό ατομικό λάθος.

Στο 90λεπτο συνολικά ο Γερμανός διαιτητής διαχειρίστηκε σωστά κάρτες και φάουλ αλλά απέτυχε στις σημαντικότερες φάσεις του αγώνα. Σε αυτές, ο ρέφερι πάντως μάλλον προδόθηκε από τους βοηθούς του, γιατί δεν ήταν αποφάσεις που έπρεπε να πάρει ο ίδιος. Στη φάση του 0-1 έπρεπε να αποφασίσει ο βοηθός, σε μια φάση που σημειώθηκε γκολ ενώ η μπάλα είχε βγει κόρνερ. Στη φάση με το οφσάιντ του Βάρέλα, προδίδεται από τον VAR, αφού παρότι ο παίκτης του ΠΑΟΚ είναι εμφανώς σε θέση οφσάιντ, η φάση είναι αμφισβητούμενη καθότι δεν έχει ενεργή συμμετοχή σε αυτή. Ο ΠΑΟΚ ζητάει και πέναλτι σε σπρώξιμο του Τσιμίκα στον Λημνιό, σε μια πολύ δύσκολη φάση που ο αμυντικός του Ολυμπιακού δεν παίζει για τη μπάλα. Σε γενικές γραμμές όλες οι αμφισβητούμενες αποφάσεις δόθηκαν υπέρ του Ολυμπιακού καθορίζοντας το αποτέλεσμα.

ΠΑΟΚ: «Υπάρχει ανησυχία λόγω κορωνοϊού, δουλεύουμε κανονικά ενόψει ντέρμπι»