Γήπεδο: Kλεάνθης Βικελίδης, Novasports 1 HD
  • 30' Στράτος Σβάρνας
  • 32' Όγκνιεν Βράνιες
  • 39' Ντάμιαν Σιμάνσκι
  • 83' Μάριος Οικονόμου

Ο κυνισμός που έγινε το όχημα της ΑΕΚ για τη νίκη της κόντρα στον Παναθηναϊκό έκανε και πάλι την εμφάνισή του στο «Κλεάνθης Βικελίδης» κόντρα στον Άρη. Εκεί, η ομάδα του Καρέρα αιφνιδίασε τον Άρη, άνοιξε πολύ νωρίς το σκορ και στη συνέχεια μπήκε σε μια ξεκάθαρη λογική διαχείρισης του προβαδίσματος και συνεχόμενης κάλυψης χώρων. Ο παίκτης που «πάγωσε» την έδρα του Άρη ήταν ένας από τους πιο φορμαρισμένος της Ένωσης, ο Χρήστος Αλμπάνης.

Όλα ξεκίνησαν με ένα κλέψιμο στο χώρο της μεσαίας γραμμής για τους φιλοξενούμενους και μια κάθετη του Κρίστιτσιτς για τον Αλμπάνη, ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ και με εύστοχο πλασέ έκανε το 0-1 μόλις στο 5'. Στη συνέχεια, με τις «ευλογίες» και του Καρέρα, ο Άρης πήρε μέτρα στο γήπεδο και έγινε πιεστικός για την Ένωση. Όχι όμως και αντίστοιχα επικίνδυνος αφού οι ευκαιρίες δεν ερχόντουσαν και ακριβώς με το κουτάλι και η ανασταλτική λειτουργία της ΑΕΚ έκανε την υπεροχή του Άρη να είναι ανούσια.

Ο Άρης πάντως διαμαρτύρεται για ένα μαρκάρισμα του Κλωναρίδη πάνω στον Φετφατζίδη στο 40': οι γηπεδούχοι ζητάνε πέναλτι αλλά αντί αυτού, ο διαιτητής έδωσε κίτρινη στον παίκτη του Άρη για θέατρο. Άκρη δεν βγαίνει πάντως παρά τα πολλά ριπλέι και η φάση είναι πολύ δύσκολη.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και η επανάληψη: η ΑΕΚ έκλεινε χώρους με σεμιναριακό τρόπο και αγωνιζόταν με βασική της επιθετική τακτική τις αντεπιθέσεις, ο Άρης πίεζε αλλά με ανούσιο τρόπο -ένα μακρινό σουτ του Γκάμα στο 58' που έδιωξε ο Μπάρκας ήταν η μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων στην επανάληψη- και 15 λεπτά πριν το τέλος, ο Καρέρα γύρισε το σύστημα σε 3-5-2 (κάτι που είχε κάνει και με τον Παναθηναϊκό αλλά στο 85') και το διπλό «κλείδωσε» οριστικά.

• 11

Ο Μίχαελ Ένινγκ παρέταξε την ομάδα του με 4-4-1-1 και κλήθηκε πολύ νωρίς να αναβαθμίσει την πίεση στην αντίπαλη εστία. Δεν άλλαξε τρόπο προσέγγισης παρά μόνο μετά το 80' ενώ έκανε και μια αναγκαστική αλλαγή βγάζοντας τον Ιντέγε λόγω τραυματισμού.

• 10

Ο Μάσιμο Καρέρα διάλεξε το 4-5-1 για αρχικό σύστημα και άφησε στον πάγκο τους Μάνταλο και Αραούχο για λόγους rotation. Στην επανάληψη έβαλε στο ματς τα δυνατά του όπλα αλλά το στιλ παιξίματος της ΑΕΚ δεν τα άφησε να φανούν ενώ 15 λεπτά πριν το τέλος, γύρισε το σύστημα σε 3-5-2 και «κλείδωσε» τη νίκη.

5'

Η καλύτερη φάση του αγώνα έγινε πολύ νωρίς στο ματς και τυχαίνει να είναι αυτή που συνοδεύει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Η αντεπίθεση για την ΑΕΚ ήταν η άψογη, η κάθετη του Κρίστιτσιτς καταπληκτική και το πλασέ του Αλμπάνη ιδανικό.

• 5’

Ο Αλμπάνης βγήκε απέναντι στον Κουέστα μετά από εξαιρετική κάθετη του Κρίστιτσιτς και πλάσαρε για το 0-1.

• 12’

Ο Δεληζήσης πήρε την κεφαλιά μετά από την σέντρα του Γκάμα, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

• 34’

Σουτ του Αλμπάνη από πλάγια θέση, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Κουέστα.

• 40’

Ο Φετφατζίδης ζητάει από τον διαιτητή παράβαση στο μαρκάρισμα του Κλωναρίδη με το διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι αφού η φάση ελέγχεται και από το VAR.

• 45’

Σουτ του Ντουρμισάι μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει αρκετά πάνω από την εστία του Μπάρκα.

• 58’

Σουτ από τον Γκάμα με τον Μπάρκα να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.

• 63’

Ο Λάρσον προσπάθησε να πατήσει περιοχή μετά από μπαλιά του Ντουρμισάι, αλλά η άμυνα της ΑΕΚ σταμάτησε τον Σουηδό.

Λίγη ώρα πριν από την έναρξη του ντέρμπι στο «Κλεάνθης Βικελίδης» όλα τα βλέμματα στράφηκαν σ' έναν συγκεκριμένο πιτσιρικά που μπήκε στο χορτάρι. Ο λόγος; Εμφανίστηκε σαν... Θεός του Πολέμου και χειροκροτήθηκε από τους φίλους του Άρη.

6
Νέναντ Κρίστιτσιτς
Έβγαλε μια κάθετη μπαλιά που χαίρεσαι να την βλέπεις από την οποία προέκυψε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ενώ στο υπόλοιπο παιχνίδι ήταν απλά αλάνθαστος, έριξε άπειρο τρέξιμο, κράτησε μπάλα όσο και όπως έπρεπε και επιβεβαίωσε την εξαιρετική του φόρμα.

28
Γιάννης Φετφατζίδης
Ο καλύτερος φετινός παίκτης του Άρη κόντρα στην ΑΕΚ κινήθηκε σε ρηχά νερά. Βρέθηκε σε πολύ άσχημη μέρα, δεν του βγήκε τίποτα και σε γενικές γραμμές, υπήρξε υπερβολικά φλύαρος και ελάχιστα ουσιαστικός. Διαμαρτύρεται και για ένα πέναλτι βέβαια, που αν δινόταν μπορεί να άλλαζε τα πράγματα.

24
Στράτος Σβάρνας
Ο στόπερ της ΑΕΚ ανεβαίνει διαρκώς και εξελίσσεται σε μια από τις πιο αξιόπιστες επιλογές της αμυντικής γραμμής. Κόντρα στον Άρη ήταν αλάνθαστος -με ελάχιστες εξαιρέσεις- έκοψε με συνέπεια τις διεκδικούμενες μπαλιές και βγήκε πρώτος στις μπάλες και συγκρότησε ένα εξαιρετικό δίδυμο στόπερ με τον Βράνιες.

Ο Δημήτρης Καραντώνης ήταν αρκετά καλός σ' ένα σκληρό παιχνίδι με μαρκαρίσματα ένθεν κι ένθεν, μοιράζοντας το ποδοσφαιρικό καρπούζι στη μέση. Στο 40΄ του αγώνα ο Άρης φωνάζει για πέναλτι στον Φετφατζίδη, σε μια πάρα πολύ δύσκολη φάση.

ΠΡΩΙΝΟΣ ΤΥΠΟΣ

«Μόνο η ΑΕΚ ενδιαφέρεται για το προϊόν - Χαμένος ο Άρης αν ξαναρχίσει το πρωτάθλημα»