Η… δουλειά έγινε ξανά. Και μάλιστα όχι απλά και κυνικά αλλά και με πειστική εμφάνιση. Σήμα κατατεθέν εσχάτως του Παναθηναϊκού, κάτι  που του δίνει τη δυνατότητα να ελπίζει όχι μονάχα για το παρόν αλλά και για το μέλλον.

Ηταν αεράτο το πέρασμα του τριφυλλιού από την Λάρισα, πιο άνετο και από αυτόν της Ξάνθης. Το τελικό 2-0 και κυρίως το γεγονός ότι αυτό σφραγίστηκε στην εκπνοή μάλλον κολακεύει παρά αδικεί τους γηπεδούχους. Ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός, με όμορφο ποδόσφαιρο, αυτό που λέμε και ολοκληρωτικό.

Στην επανάληψη φάνηκε να βγαίνει η κούραση από τα συνεχόμενα ματς και επειδή δεν είχες καθαρίσει ως όφειλες από νωρίς υπήρξε η υποψία… αυτοχειρίας αλλά δεν έγινε πράξη. Χρειάστηκε το πέναλτι που έκανε γκολ ο Μπουζούκης για να σχολάσει ο γάμος και να πάρει το τριφύλλι μια δικαιότατη νίκη.

Και  μιας και ο λόγος για την εσχάτη των ποινών και επειδή έσκουζε από το ημίχρονο και ο Αλέξης καλό είναι να λέμε και καμιά αλήθεια. Καμία χάρη δεν έκανε στον Παναθηναϊκό ο διαιτητής. Και τρία και… δεκατρία πέναλτι οφείλει να σου σφυρίξει και όσο κι αν σας φαίνεται τραβηγμένο το πιο καθαρό ΔΕΝ δόθηκε και αναφέρομαι σε αυτό πάνω στον Νάγκι στο 0-0.

Η ουσία είναι ότι ο Παναθηναϊκός εξακολουθεί να διανύει ένα τρομερό φεγγάρι στο οποίο εκτός από το μάξιμουμ των βαθμών που πήρε έπαιξε και πολύ ωραίο ποδόσφαιρο. Με τέσσερα στα τέσσερα στο πρωτάθλημα (και μηδέν παθητικό), συν την πρόκριση επί του ΠΑΣ μπαίνει στη σειρά των συνεχόμενων μεγάλων αγώνων με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία και τον κόσμο του φτιαγμένο.

Την άλλη Κυριακή ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον ΠΑΟΚ και το ΟΑΚΑ δεν θα έχει καμία σχέση με τα προηγούμενα ματς. Ο κόσμος θα πάει μαζικά στις κερκίδες και αυτό είναι ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ του Δώνη και των παικτών του με αυτό που δείχνουν τον τελευταίο καιρό. Το σημαντικότερο δε είναι ότι τόσο στο ματς αυτό όσο και στα δύο του Κυπέλλου δεν πρόκειται να κατέβεις ως αουτσάιντερ αλλά ΟΛΟΙ ξέρουν ότι θα τα παίξεις τα ματς στα ίσια και πως μπορείς να το πάρεις.

ΥΓ: Πολύ σημαντική η απουσία του Μακέντα σε μια περίοδο που βρισκόταν σε τρελή φόρμα. Δεν έχουμε μαντικές πιθανότητες αλλά ενδεχόμενη παρουσία του στη Λάρισα μάλλον θα μετέτρεπε σε περίπατο το ματς.

ΥΓ1: Επί της ουσίας και άσχετα αν ότι προηγήθηκε σε κανέναν μας δεν άρεσε ο Παναθηναϊκός είναι ΜΕΣΑ στους στόχους που είχε θέσει. Δεν τίθεται θέμα για τα πλέι οφ, συνεχίζεις κανονικά στο Κύπελλο και πλέον παίζεις και καλό ποδόσφαιρο. Για να μην μπερδεύεστε να τονίσουμε ότι συνεχίζουμε να μιλάμε για ΑΥΤΟΝ τον Παναθηναϊκό, των ειδικών συνθηκών.