Ήταν ένα τρόπαιο που έλειπε από την συλλογή της. Τρεις τελικούς είχε παίξει (οι δύο στην παλιά μορφή του θεσμού ως Διηπειρωτικό κύπελλο) και τους τρεις τους είχε χάσει, μία φορά είχε αρνηθεί να αγωνιστεί (στην θέση της η Γκλάντμπαχ) και κάπως έτσι, η Λίβερπουλ δεν είχε στεφθεί ποτέ παγκόσμια πρωταθλήτρια.

Ένα ακόμα επιπλέον κίνητρο για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ που είναι πια αποφασισμένη να μην αφήσει ούτε ψίχουλο στην εποχή της κυριαρχίας που διανύει.

Τίποτα δεν ήρθε εύκολα στο Κατάρ. Απέναντι στην Μοντερέι στον ημιτελικό χρειάστηκε ένα γκολ του Ρομπέρτο Φιρμίνο στο τέλος για να έρθει η πρόκριση. Στον τελικό, η Φλαμένγκο ήταν ακόμα πιο αξιόμαχη.

Η ομάδα του Ζόρζε Ζεσούς με υποδειγματική αμυντική οργάνωση πήγε το ματς ως την παράταση, όμως κι εκεί μίλησε ο Ρομπέρτο Φιρμίνο. Ο Βραζιλιάνος κάρφωσε τους συμπατριώτες του στο 9ο λεπτό της παράτασης και η Λίβερπουλ κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της το Παγκόσμιο Συλλόγων.

Μοιάζει απίστευτο που για 99 λεπτά δεν είχε μπει γκολ για δύο ομάδες που κυνήγησαν το τέρμα και έκαναν μαζί πάνω από 30 τελικές.

Μόλις στα 39 δευτερόλεπτα ο Φιρμίνο έχασε ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ, στο 4ο λεπτό ο Κεϊτά έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, ενώ στην επόμενη φάση ο Αλεξάντερ-Άρνολντ με βολίδα ξύρισε το δοκάρι.

Σταδιακά όμως η Φλαμένγκο βρήκε τρόπο να ισορροπήσει τον τελικό, έχοντας την πρώτη καλή στιγμή με τον Μπρούνο Ερνίκε (26’).

Η επανάληψη ξεκίνησε με δοκάρι του Φιρμίνο σε νέα καθαρή ευκαιρία και σουτ από το ύψος του πέναλτι, ενώ ο Άλισον είπε όχι σε διαγώνιο σουτ του Γκάμπριελ Μπαρμποσα (53’).

Ο τελικός έγινε… ροκ με πολλές φάσεις εκατέρωθεν όμως χρειάστηκε με μία μεγάλη επέμβαση του Άλβες σε μακρινό σουτ του Χέντερσον για να πάει στην παράταση.

Η Λίβερπουλ έδωσε χώρο και σε μία ξαφνική αντεπίθεση βρήκε αυτό που ήθελε. Ο Μανέ έφυγε σαν σπρίντερ στο επιθετικό τρανζίσιον, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Φιρμίνο, ο οποίος αφού ντρίμπλαρε και τον τερματοφύλακα έκανε το 1-0, με ένα ακόμα «χρυσό» γκολ που αυτή τη φορά έδωσε ένα σπουδαίο τρόπο στην ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ, που άντεξε ως το τέλος στην πίεση και ανέβηκε στο ποδοσφαιρικό Έβερεστ.

Λίβερπουλ - Φλαμένγκο 1-0 (vid)