Παρά το... νωθρό ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ μετουσίωσε -λίγο πριν την ολοκλήρωση του α΄μέρους- την υπεροχή του σε γκολ, θέτοντας τις βάσεις για το τρίποντο. Η πρώτη προειδοποίηση του Δικεφάλου σημειώθηκε στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης από την προβολή του Τζόλη, ωστόσο, η Ξάνθη έμοιαζε να έχει κλείσει καλά τους διαδρόμους, «διαβάζοντας» σωστά το παιχνίδι του ΠΑΟΚ.

Εν τέλει η ανατροπή του Κούτσια εντός περιοχής (43' ), έφερε τον Τζόλη στην άσπρη βούλα, εκτελώντας εύστοχα τον Στεφάνοβιτς για το 1-0. Σκορ που συνόδεψε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με το «πόδι πατημένο στο γκάζι» μπήκαν στο β' μέρος οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία, θέλοντας να πιέσουν και να πετύχουν το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε τον «αέρα» και την άνεση να διαχειριστούν το παιχνίδι. Στο 60ο λεπτό ο Δικέφαλος διπλασίασε τα τέρματα του, όταν ο Δούμτσης «πετάχτηκε» στο πρώτο δοκάρι, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τζόλη και με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στεφάνοβιτς.

Με τα δύο τέρματα διαφορά, ο ΠΑΟΚ μείωσε τον ρυθμό και την ένταση του αγώνα που είχε στο πρώτο τέταρτο του β' ημιχρόνου. Ο Δικέφαλος διαχειρίστηκε το υπόλοιπο του αγώνα, κράτησε την μπάλα στην κατοχή του και δεν άφησε την Ακριτική ομάδα να γίνει απειλητική προς την εστία του Μπαλωμένου. Στο 80ο λεπτό του αγώνα, ο αρχηγός του ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να χριστεί και αυτός σκόρερ, όταν μετά την εκτέλεση κόρνερ του Γρόσδη, έστειλε την μπάλα να περάσει δίπλα από το δοκάρι του πορτιέρε της Ξάνθης.

Συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Μπαλωμένος, Καλουτσικίδης, Παναγιώτου, Μιχαϊλίδης, Τάχατος, Γιαξής, Τσιγγάρας (80' Γρόσδης), Δούμτσης (73' Πουρναράς), Κούτσιας (65' Καραμπέρης), Γκορτεζιάνι (73' Πανίδης), Τζόλης

Ξάνθη: Στεφάνοβιτς, Μανίσογλου, Τενεκές, Νιαζήφογλου, Τσαγκαλίδης, Παπαδόπουλος, Πιτσόλης, Γκασιμπαγιασίδης, Γκαρνέτας (80' Ιωακειμίδης), Τσιτσεκίδης (89' Αλεξανιάν), Φακής