• 26' Αουγκούστο Μαξ
  • 27' Χοακίν Τόρες
  • 62' Στέργιος Δημόπουλος
  • 74' Γιάννης Μυστακίδης

Τοπικό ντέρμπι με τα... όλα του και νικήτρια της ΑΕΛ ήταν αυτό στο «ΑΕL FC Arena», με τον Βόλο να προηγείται στο σκορ με γκολ του συνήθη ύποπτου Τόρρες (38') και την ΑΕΛ να ισοφαρίζει αρχικά σε 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φατιόν (57') και να παίρνει το τρίποντο με το γκολ του Ντάουντα (84').

ΑΕΛ και Βόλος, έβγαλαν πάθος, εγωισμό και ψυχή στο γήπεδο, με τους γηπεδούχους να έχουν εκτός των άλλων δύο δοκάρια, σε μία αναμέτρηση από την οποία δεν έλειψαν και οι στιγμές ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

Η ΑΕΛ με το τρίποντό της αυτό (έστω και προσωρινά) έπιασε την ΑΕΚ στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 18 βαθμούς. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι, έμειναν στους 13.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο μετά και την αλλαγή συστήματος του Μιχάλη Γρηγορίου (μετέτρεψε το 3-5-2 σε 4-3-3) βρήκαν... σφυγμό, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, έψαξαν το γκολ και το βρήκαν με την «χρυσή αλλαγή» του Ελληνα τεχνικού τον Ντάουντα, με την ασίστ να πιστώνεται στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Κρίστινσον.

Η ομάδα του Χουάν Φεράντο είχε κι αυτή τις δικές της καλές στιγμές στο παιχνίδι, χτυπώντας κυρίως στις αντεπιθέσεις χάρη στον εκπληκτικό για ένα ακόμα παιχνίδι, Τόρρες, όμως στο τέλος έφυγε από το γήπεδο χωρίς βαθμό.

Aυτή ήταν η τρίτη φετινή νίκη της ΑΕΛ που έρχεται με ανατροπή στο φετινό πρωτάθλημα. Οι δύο προηγούμενες ήταν στο «Κλεάνθης Βικελίδης» επί του Αρη και με τον ΟΦΗ στο «ΑΕL FC Arena».

• 33

Με το αγαπημένο του 3-5-2 και με τους Ουάρντα και Κάτσε να επιστρέφουν στην ενδεκάδα οι επιλογές του Μιχάλη Γρηγορίου για την ενδεκάδα της ΑΕΛ. Ο Ελληνας τεχνικός επίσης, άφησε στον πάγκο τον Ασούμπρε, ενώ τη θέση του τιμωρημένου Μιχαήλ πήρε ο Ζίζιτς. Με το 0-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου ο Ελληνας τεχνικός πήρε τα ρίσκα του, έριξε στο παιχνίδι τον Ασούμπρε και γύρισε τον σχηματισμό σε 4-3-3.

• 9

Με σύστημα 4-2-3-1 και τον Μάντζη στην κορυφή της επίθεσης οι επιλογές ενδεκάδας για τον Χουάν Φεράντο. Ο Ισπανός τεχνικός έριξε στη μάχη και τον Μουνίθ που επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του.

84'

Ο Αμπιόλα Ντάουντα δικαιώνει τον Μιχάλη Γρηγορίου να τον βάλει ως αλλαγή, με τον έμπειρο επιθετικό της ΑΕΛ να στέλνει στο 84ο λεπτό την μπάλα στο βάθος της εστίας του Μελίσσα, σημειώνοντας την ολική ανατροπή για την ΑΕΛ.

• 6’

6' Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι για τον Βόλο, με το σουτ του Τόρες από διαγώνια θέση να περνά δίπλα από το δοκάρι του Κρίστινσον

• 8’

Δοκάρι για την ΑΕΛ! Δυνατό συρτό σουτ του Φατιόν με τον Μελίσσα να μην υπολογίζει σωστά την πορεία της μπάλας και αυτή να καταλήγει στο αριστερό κάθετο δοκάρι και να απομακρύνεται.

• 13’

Μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ του Ντετάκη, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Κρίστινσον.

• 39’

ΓΚΟΛ για τον Βόλο! Ο συνήθης ύποπτος Τόρρες χύπησε και πάλι με τον Αργεντινό να νικάει τον Κρίστινσον με ένα πολύ όμορφο δυνατό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής.

• 43’

43' Απίστευτη στιγμή για την ΑΕΛ με τον Ουάρντα να πιάνει την κεφαλιά από την μικρή περιοχή με τον Μελίσσα να διώχνει σωτήρια

• 45 +1’

Δεύτερο δοκάρι για την ΑΕΛ! Ο Καρανίκας με δεξί ευθύβολο σουτ σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι, με την μπάλα να φτάνει στα πόδια του Κάτσε και την μπάλα να βρίσκει σε σώματα.

• 45 + 2’

Από κόντρα επίθεση ο Βόλος άγγιξε το 0-2 με τον Μουνίθ από θέση τετ α τετ να κάνει κάκιστο τελείωμα και τον Κρίστινσον να μπλοκάρει την μπάλα.

• 57’

ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Αουγκούστο Μαξ κάνει χέρι μέσα στην περιοχή με τον Βάτσιο να υποδεικνύει το σημείο του πέναλτι και τον Φατιόν να αναλμβανει την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα.

• 59’

Καλή στιγμή για τον Βόλο με τον Ντεντάκη να κάνει την επικίνδυνη σέντρα και κανείς να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή.

• 68’

Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΛ, με τον Ουάρντα αρχικά και τον Ντάουντα στη συνέχεια να μην μπορούν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, βλέποντας τον Μελίσσα να κάνει δύο εντυπωσιακές επεμβάσεις

• 84’

ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Ντάουντα βγαίνει στην αντεπίθεση και με ψύχραιμο πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα, κάνοντας την ολική ανατροπή για τους «Βυσσινί».

9
Αμπιόλα Ντάουντα
Ο έμπειρος επιθετικός αποτέλεσε την «χρυσή αλλαγή» του Μιχάλη Γρηγορίου, αφού με δικό του γκολ η ΑΕΛ πανηγύρισε το τρίποντο της νίκης στο τοπικό ντέρμπι με τον Βόλο, με τον 31χρονο φορ να προκαλεί αναστάτωση στην άμυνα του Βόλου με την παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο.

33
Στέργιος Δημόπουλος
Ο στόπερ του Βόλου αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα από τους επιθετικούς της ΑΕΛ, φέροντας ευθύνη στο δεύτερο γκολ που σημειώνουν οι «Βυσσινί», αφού χάνει από τον έλεγχό του τον Ντάουντα.

64
Αντόνι Φατιόν
Ο κεντρικός χαφ της ΑΕΛ, δίνει το σύνθημα... ανατροπής στην ομάδα του με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με τον έμπειρο μέσο να έχει θετικότατη παρουσία στον χώρο του κέντρου για τους «βυσσινί»

Σε ένα παιχνίδι με πολλές δύσκολες φάσεις και αρκετές αψιμαχίες μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, ο Αριστείδης Βάτσιος, αντιμετώπισε προβλήματα. Έβγαλε πολλές κίτρινες κάρτες (εννιά συνολικά) θέλοντας να ελέγξει πειθαρχικά το παιχνίδι, όμως άφησε με παράπονα και τις δύο ομάδες. Σωστή η υπόδειξη του πέναλτι για χέρι του Μαξ.