• 57' Βασίλης Τοροσίδης
  • 77' Ρουμπέν Σεμέδο
  • 94' Γιώργος Μασούρας
  • 95' Ζοσέ Σα

Στο σημαντικότερο ματς της 6ης αγωνιστικής, ο Ολυμπιακός ήταν το γκραν φαβορί για νίκη επί του Άρη ακόμη και πριν τη σέντρα και μετά το 90λεπτο στο χορτάρι του «Κλ. Βικελίδης» αυτό ακριβώς επιβεβαιώθηκε. Με καλή εμφάνιση και ουσία μπροστά στην αντίπαλη εστία, οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύθηκαν όλα τα λάθη της άμυνας του Άρη και πήραν το πολύτιμο «τρίποντο» (1-2) με γκολ των Μασούρα και Ελ Αραμπί, ανατρέποντας το 1-0 του Ντιγκινί. Έτσι, οι Πειραιώτες ξεπέρασαν με τον καλύτερο τρόπο την ήττα στο Βελιγράδι, παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας και αήττητοι στη Super League για 16ο σερί παιχνίδι από πέρσι.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς με έντονη πίεση και κατοχή μπάλας, ωστόσο ο Άρης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα. Μόλις στο 7' ο Ντιγκινί εκμεταλλεύθηκε τις λάθος τοποθετήσεις από Σεμέδο - Ελ Αραμπί και με κεφαλιά έκανε το 1-0 παγώνοντας για αρκετά λεπτά τους φιλοξενούμενους. Αντίθετα, οι «κίτρινοι» ήταν αυτοί που αναθάρρησαν, ισορρόπησαν το ματς και επιτέθηκαν με αξιώσεις σε 2-3 περιπτώσεις, χωρίς όμως να απειλήσουν επί της ουσίας. Μετά το το 20λεπτο ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε αισθητά, ενώ άρχισαν να γίνονται και πιο δυνατές οι προσωπικές μονομαχίες, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να έχει καλή κυκλοφορία μπάλας αλλά και τον Άρη να κλείνει σωστά τους διαδρόμους προς την περιοχή του, δείχνοντας διάθεση να παίξει στην κόντρα.

Όταν όμως ερυθρόλευκοι πια πια συνήλθαν από το σοκ του 1-0, έγιναν και πιο αποτελεσματικοί στις τελικές πάσες τους, βγάζοντας πια φάσεις στην περιοχή του Έμαν. Και από τη στιγμή που αξιοποίησαν μόλις την πρώτη τους ουσιαστικά κλασική ευκαιρία, τα πάντα έγιναν πιο απλά. Στο 33' ο Μασούρας ισοφάρισε με ωραία κεφαλιά μετά τη σέντρα του Τσιμίκα και κάπου εκεί ο Άρης ουσιαστικά κατέρρευσε. Πέντε λεπτά μετά ήρθε το 1-2 από τον Ελ Αραμπί από το φάουλ του Βαλμπουενά, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν κοντά και στο 1-3 στη φάση που ο Σουντανί βρέθηκε προ του Έμαν, όμως το γκολ σωστά ακυρώθηκε για χέρι του μεσοεπιθετικού των Πειραιωτών.

Στο δεύτερο ημίχρονο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο και προσπάθησε να μείνει πιο ψηλά για να πιέσει, ωστόσο ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι στα μετόπισθεν, χωρίς να δώσει την ευκαιρία στους γηπεδούχους να βγάλουν τις φάσεις που θα ήθελαν. Πάντως ο Άρης στο πρώτο 20λεπτο της επανάληψης είχε 3 τελικές, με την ομάδα του Μαρτίνς στο διάστημα αυτό να παγώνει τον ρυθμό του παιχνιδιού και να κρατά μπάλα στη μεσαία γραμμή. Όσο περνούσε η ώρα, οι Πειραιώτες... κλείδωναν όλο και περισσότερο το ματς, με περισσότερους παίκτες πίσω από τη μπάλα και χωρίς να ρισκάρουν δημιουργία κενών στην άμυνά τους. Τελικά, αυτό το 1-2 από το πρώτο ημίχρονο παρέμεινε ως το φινάλε και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε ένα σημαντικό «διπλό» για την εξέλιξη του πρωταθλήματος.

• 11

Με μοναδική αλλαγή σε σχέση με την περασμένη αγωνιστική, την επιστροφή του Λούκας Σάσα στο αρχικό σχήμα, παρέταξε τον Άρη ο Τόλης Τερζής. Από εκεί και πέρα, παρά τις σκέψεις και τις δοκιμές του την εβδομάδα που προηγήθηκε, εμπιστεύθηκε και πάλι τους Κόρχουτ, Ρόουζ, Βέλεθ και Σούντγκρεν στην άμυνα, τον Ματίγια δίπλα στον Σάσα στα αμυντικά χαφ, Φετφατζίδη, Ντιγκινί και Μπρούνο Γκάμα πιο μπροστά και τον Ιντέγε στην κορυφή. Ως προς το τακτικό σκέλος και παρότι οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν νωρίς, γνωρίζοντας ότι δύσκολα θα παίξουν παιχνίδι κατοχής κόντρα σε μια ομάδα που το κάνει καλύτερα, επέλεξαν να προσπαθήσουν να κλείσουν τους διαδρόμους και να χτυπήσουν στην κόντρα. Όμως η άμυνά τους δεν απέδωσε τα αναμενόμενα για να δώσει την ευκαιρία για κάτι τέτοιο.

• 11

Ο Πέδρο Μαρτίνς προφανώς θα έκανε αλλαγές στο αρχικό σχήμα του Ολυμπιακού σε σχέση με την ήττα στο Βελιγράδι, αφού στο Λιμάνι το ντέρμπι με τον Άρη είχε... προτεραιότητα. Έτσι, επέστρεψαν Ομάρ, Γκιγιέρμε, Ποντένσε, Βαλμπουενά και Μασούρας, Επίσης, εμπιστεύθηκε τον Ελ Αραμπί για την κορυφή της επίθεσης αντί του Γκερέρο, τον Τσιμίκα και πάλι αριστερά αντί του Κούτρη ενώ μετά τις κακές του εμφανίσεις, στον πάγκο έμεινε ο Μεριά για να ξεκινήσει βασικός ο Αβραάμ δίπλα στον Σεμέδο. Σε τακτικό επίπεδο, μετά τις κακές εμφανίσεις σε ΟΑΚΑ και «Μαρακανά», ο Ολυμπιακός επέστρεψε πάλι στο γνωστό παιχνίδι και τη φιλοσοφία του, με την έντονη πίεση, την κατοχή και τη γρήγορη κυκλοφορία μπάλας και προφανώς ανταμείφθηκε για αυτό.

43'

Ξεκάθαρα, δεν υπήρχε πιο χαρακτηριστική φάση σε όλο το παιχνίδι από το γκολ του Σουντανί με το χέρι, το οποίο ορθότατα δεν μέτρησε. Το VAR στη συγκεκριμένη φάση κράτησε ζωντανό το ενδιαφέρον καθώς αν γινόταν εκεί το 1-3, όχι μόνο δεν θα υπήρχε αγωνία μέχρι το τέλος αλλά αντίθετα, τα πάντα θα έμοιαζαν τυπικά.

• 7’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Στην πρώτη φάση του ματς, ο Μπρούνο Γκάμα εκτέλεσε φάουλ με το δεξί, ο Ντιγκινί βρέθηκε σχεδόν ανενόχλητος στην περιοχή και με μια άπιαστη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Σα – δοκάρι και μέσα!

• 20’

Πρώτη τελική του Ολυμπιακού στο ματς, με τον Γκιγιέρμε να σουτάρει δυνατά από μακριά και τον Έμαν να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

• 26’

Μακρινό σουτ του Μπουχαλάκη καταλήγει 1-2 μέτρα άουτ με τον Έμαν να παρακολουθεί την πορεία της μπάλας.

• 33’

ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Τσιμίκας κάνει εξαιρετική προσπάθεια και σέντρα, ο Μασούρας πετάγεται στην πλάτη της άμυνας, προλαβαίνοντας και τον Έμαν και γράφει το 1-1 με δυνατή κεφαλιά.

• 36’

Φιλόδοξο σουτ του Ντιγκινί από πολύ μακριά, η μπάλα περνάει πολλά μέτρα άουτ.

• 38’

ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, Γκιγιέρμε και Αβραάμ κάνουν... σκριν στον Ελ Αραμπί ο οποίος με ωραία κεφαλιά νικά τον Έμαν για το 1-2.

• 43’

Καλή φάση για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Τσιμίκα, κοντρόλ και σουτ του Σουντανί που είναι σε εξαιρετική θέση, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στα δίχτυα, όμως σωστά το γκολ ακυρώνεται για χέρι.

• 52’

Σουτ του Μαντσίνι από καλή θέση στο ύψος της περιοχής μετά από εκτέλεση κόρνερ, περνάει 2-3 μέτρα άουτ.

• 54’

Εκτέλεση κόρνερ του Ματίγια και γυριστή κεφαλιά του Κόρχουτ, η μπάλα άουτ.

• 67’

Καλή στιγμή για τον Άρη με τον Κόρχουτ να βρίσκει με πλάγιο τον Ντιγκινί ο οποίος σούταρε μέσα από μεγάλη περιοχή, αλλά ο Σα ήταν στη σωστή θέση για να διώξει.

• 77’

Πρώτη ευκαιρία του Ολυμπιακού στην επανάληψη με την ατομική προσπάθεια και το σουτ του Μασούρα λίγο άουτ.

• 1

Το 1-1 του Ολυμπιακού από τον Μασούρα σε ένα κρίσιμο σημείο, στην πρώτη του ουσιαστικά κλασική ευκαιρία, είναι το σημείο-κλειδί στο ματς που ουσιαστικά δίνει στους «ερυθρόλευκους» την ώθηση για τη νίκη.

• 2

Η τραγική εμφάνιση των στόπερ του Άρη είναι που επέτρεψε στον Ολυμπιακό να εκμεταλλευθεί όλα τα κενά και να βρει δύο γκολ από αυτό το σημείο για να φύγει με το «τρίποντο».

• 3

Η επιθετική ατολμία του Άρη και η ανικανότητά του να κρατήσει τη μπάλα στη μεσαία γραμμή, ουσιαστικά έδωσε στους «ερυθρόλευκους» την ευκαιρία να κάνουν το παιχνίδι τους και να κλειδώσουν το ματς στο δεύτερο ημίχρονο.

Από τις στιγμές που ο φωτογραφικός φακός μεγαλοποιεί και κάνει να φαίνονται πιο εντυπωσιακές: ο Σουντανί πανηγυρίζει -πριν ακυρωθεί το τέρμα του- και φαίνεται λες και πετάει. Ή λες και προσγειώνεται: όπως το δει κανείς.

28
Ματιέ Βαλμπουενά
Ο Ματιέ Βαλμπουενά έδειξε (και σε αυτό το παιχνίδι) τους λόγους που πρέπει φέτος να θεωρείται ο αναμφισβήτητος ηγέτης του Ολυμπιακού: παίζοντας με αστείρευτες δυνάμεις και κάνοντας τη μια ωραία ενέργεια μετά την άλλη, ο Γάλλος ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα του Άρη.

28
Γιάννης Φετφατζίδης
Πολύ φλύαρος, διακατεχόμενος από μια τρανταχτή έλλειψη αποτελεσματικότητας και πολύ μακριά από τον φετινό καλό του εαυτό, ο Φετφατζίδης δεν απείλησε ούτε στο ελάχιστο την πρώην ομάδα του και υπήρξε ο αντικειμενικός αδύναμος κρίκος της αναμέτρησης.

21
Κωνσταντίνος Τσιμίκας
Έβγαλε τη σέντρα για το 1-1 του Μασούρα και ήταν γενικά, ο καλύτερος του γηπέδου μέχρι το σημείο που έγινε αλλαγή: ο Τσιμίκας έκανε ένα πολύ μεστό, ισορροπημένο και ώριμο παιχνίδι και ήταν βαρόμετρο για την νίκη του Ολυμπιακού.

Απέφυγε το πολύ μεγάλο λάθος ο Τζοβάρας αλλά η διαιτησία του ήταν προωθητική για τον Ολυμπιακό αφού ορισμένες αποφάσεις του ευνόησαν την ομάδα του Πειραιά. Πήρε σωστή απόφαση στη φάση του ακυρωμένου γκολ του Ολυμπιακού αλλά έπρεπε να συμβουλευτεί την εικόνα του VAR σε μια φάση που ήταν ξεκάθαρη και θα έπρεπε να έχει αποφασίσει άμεσα για την έκβασή της.

ΑΕΚ: Παραμένει εκτός ο Μουκουντί ενόψει Τούμπας