Με τον Σιμόνι να πιάνει υψηλά στάνταρ απόδοσης, οι Θεσσαλονικείς πήραν κεφάλι στο σκορ στο 23ο λεπτό, όταν ο ίδιος με «ψαλιδάκι» εκτέλεσε τον Κραβαρίτη για το 1-0, ενώ στο 36' διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα από θέση τετ α τετ.

Οι Βολιώτες έβγαλαν αντίδραση και ένα λεπτό πριν την λήξη του πρώτου μέρους κατάφεραν να μειώσουν μετά από δυνατό σουτ του Τοπαλίδη έξω από την περιοχή, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-1.

Στην επανάληψη, αν και ο ρυθμός του αγώνα κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο γκολ στο 79' με τον Σιμόνι, ο οποίος «σφράγισε» την νίκη για την ομάδα του και πέτυχε χατ τρικ. Μάλιστα, στο 85' ο νεοεισελθών Βλάχος είπε «όχι» από τα έντεκα μέτρα στην εκτέλεση πέναλτι του Κυριακίδη και το 3-1 παρέμεινε έως το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Έτσι, η ομάδα του Στέλιου Μαλεζά έφτασε τους 25 βαθμούς και έριξε αυλαία στην φετινή χρονιά στην τρίτη θέση της ειδικής βαθμολογίας των Play Off, προσπερνώντας στην ισοβαθμία την Νίκη Βόλου, η οποία τερμάτισε στην τέταρτη θέση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μακεδονικός (Μαλεζάς): Γουναρίδης (85′ Βλάχος), Τσαμούρης, Χασάνογλου, Περέιρα, Τσουκάνης, Τσιλιγγίρης Σ, Τσιλιγγίρης Γ (68′ Ραμίρες), Παναγιωτούδης, Γρηγοριάδης (68′ Μπουλάτοβιτς), Λεωνιδόπουλος (68′ Μελετίδης), Ζαφειράκης, Σιμόνι.

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Κραβαρίτης, Τοπαλίδης, Αναστασίου, Ανδρέου (57′ Γιαννίτσης), Στίκας, Κυριακίδης, Γαβριηλίδης, Λίταινας, Κρητικός, Πολίτης (57′ Κάσσος), Πέττας (83′ Μπαλλάς).

Μακεδονικός – Νίκη Βόλου 3-1