• 25΄ Κουλιεράκης
  • 63' Α. Ζίβκοβιτς
  • 64' Ζ. Ζίβκοβιτς
  • 90' Μπάμπα

Το πήρε κι εξακολουθεί να ελπίζει! Εξαργυρώνοντας την εξαιρετική ψυχολογία του μετά την πρόκριση στα ημιτελικά του Europa Conference League μεσοβδόμαδα, ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 τον ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκη, στο μεγάλο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής των πλέι-οφ της Super League, ανέβηκε στους 66 βαθμούς και διατήρησε τις όποιες πιθανότητές του για την κατάκτηση του τίτλου. Το μαζικό ροτέισον του Μεντιλίμπαρ (σ.σ. 8 αλλαγές στην ενδεκάδα) απέδωσε καρπούς, οι Πειραιώτες ήταν πιο φρέσκοι και κυριάρχησαν σε όλο το ματς, με τους Κίνι (27') και Ζέλσον Μαρτίνς (61') να πετυχαίνουν τα γκολ της νίκης. Πέρα από τους σκόρερ, καλό παιχνίδι έκαναν επίσης Ναβάρο και Ποντένσε όπως και οι περισσότεροι «ερυθρόλευκοι», ενώ για τον ΠΑΟΚ που παρέμεινε αρκετά κάτω από τα συνηθισμένα του στάνταρ φέτος, καλή απόδοση είχαν οι Μουργκ και Μεϊτέ. Ο Μάρκος Αντόνιο ήταν αυτός που μείωσε για τον Δικέφαλο του Βορρά στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Απέδωσε το ροτέισον και το πλάνο του Ολυμπιακού

Όσον αφορά στην εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, από τα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με έντονη πίεση, ενώ ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να παγώσει το ρυθμό θέλοντας να κρατήσει τη μπάλα. Το ξεκίνημα των «ερυθρόλευκων» ωστόσο ήταν καλύτερο, με την ομάδα του Μεντιλίμπαρ να είναι αρκετά φρέσκια μετά τις 8 αλλαγές του Βάσκου τεχνικού σε σχέση με την ενδεκάδα της Πέμπτης στην Πόλη και να βγάζει μεγάλη ένταση, επιβάλλοντας τελικά το δικό της παιχνίδι. Αυτή του Λουτσέσκου αντίθετα, ψαχνόταν για αρκετή ώρα στο γήπεδο, χωρίς καλό ρυθμό και χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει με τη μπάλα κάτω. Το επιθετικό πλάνο των γηπεδούχων αντίθετα απέδωσε καρπούς, ψάχνοντας τον Ναβάρο και προσπαθώντας να χτυπήσουν τον ΠΑΟΚ στην πλάτη της άμυνάς του, ποντάροντας στην ταχύτητα του Ισπανού. Με αυτό τον τρόπο σκόραρε δύο φορές και κέρδισε 1 πέναλτι, έστω και αν τα γκολ του τελικά δεν μέτρησαν μετά την επέμβαση του VAR. Γενικότερα πάντως, το πρώτο ημίχρονο περιελάμβανε πολλή τακτική, πολλά δυνατά μαρκαρίσματα, καλό σχετικά τέμπο αλλά και καλές άμυνες, σε ένα 45λεπτο χωρίς πολλές φάσεις τελικά.

Δύο «άκυρα» γκολ, 1 χαμένο πέναλτι και... 1-0

Η πρώτη επί της ουσίας φάση ήταν το κερδισμένο πέναλτι του Ολυμπιακού στο 25', αφού νωρίτερα, τα δύο γκολ του Ναβάρο στο 10' και το 15' σε πανομοιότυπες φάσεις με πάσα στην πλάτη της άμυνας και εύστοχο τετ-α-τετ του Ισπανού επιθετικού, είχαν ακυρωθεί ως οφσάιντ. Στην τρίτη του φάση πάντως, ο σέντερ φορ των Πειραιωτών δεν ήταν εκτεθειμένος, κινήθηκε ξανά στην πλάτη της άμυνας πατώντας περιοχή και κέρδισε το πέναλτι μετά από σπρώξιμο του Κουλιεράκη. Ένα λεπτό αργότερα, ο Κοτάρσκι έπεσε σωστά και απέκρουσε την εκτέλεση του Ποντένσε, όμως ο Κίνι που είχε προλάβει τον Κουλιεράκη και πάλι, πήγε πρώτος στη μπάλα για το «ριμπάουντ» και με δεξί σουτ έγραψε το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα, οι Πειραιώτες βρέθηκαν κοντά στο 2-0, όμως η κεφαλιά του Ναβάρο μετά τη σέντρα του Κίνι από δεξιά πέρασε λίγο άουτ. Για τα λεπτά που ακολούθησαν, ο ρυθμός έπεσε κάπως, ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε σωστά το αποτέλεσμα αποφεύγοντας τα λάθη και καλύπτοντας όλες τις κινήσεις των παικτών του ΠΑΟΚ στον χώρο, δείχνοντας ότι έχει διαβάσει καλά το παιχνίδι του Δικεφάλου του Βορρά. Οι φιλοξενούμενοι τελικά βρήκαν την πρώτη τους ευκαιρία στο ματς στο 43', όταν μετά από λάθος του Τσικίνιο η μπάλα έφτασε στον Ζίφκοβιτς που ελίχθηκε στην περιοχή και σούταρε, όμως ο Πορτογάλος χαφ είχε προλάβει να καλύψει βάζοντας την σωτήρια κόντρα.

Κυρίαρχος και στο δεύτερο ο Ολυμπιακός

Όπως τελείωσε το πρώτο, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο στο Καραϊσκάκη, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει το ματς και μάλιστα σχετικά εύκολα. Στο 48' είχε την πρώτη του ευκαιρία, όταν μετά από κλέψιμο στα χαφ, ο Ναβάρο πήρε τη μπάλα και σούταρε εκτός περιοχής άουτ, ενώ είχε καλή πάσα στον Ποντένσε που πατούσε περιοχή. Άουτ πέρασε στο 50' το απευθείας φάουλ του Τάισον και στο 54' ένα βολέ του Ιμπόρα μέσα από την περιοχή κόντραρε στα σώματα.

Το δεύτερο γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στο 61ο λεπτό. Μετά από υπέροχο τρανζίσιον του Ολυμπιακού που έβγαλε ταχύτατη αντεπίθεση, ο Ποντένσε συνδυάστηκε με τον Όρτα, ο πρώτος ήταν αυτός που πέρασε μια έξοχη μπαλιά στην πλάτη του Κουλιεράκη για τον Ζέλσον Μαρτίνς και ο αυτός με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 2-0. Νωρίτερα πάντως, ο ΠΑΟΚ δικαιολογημένα διαμαρτύρεται αφού στην αρχή της φάσης υπήρξε υπέρ του φάουλ που δεν δόθηκε από τον Πορτογάλο ρέφερι. Ως το φινάλε, οι δύο ομάδες είχαν απο μία καλή στιγμή, με ένα σουτ άουτ του Ποντένσε στο 80' και μια κεφαλιά επίσης άουτ από τον Κουλιεράκη δύο λεπτά νωρίτερα. Το μόνο που άλλαξε ήταν το τελικό σκορ, αφού ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μείωσε με τον Μάρκος Αντόνιο με κοντινό πλασέ έπειτα από γύρισμα του Ζίφκοβιτς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ / 4-3-3)
: Τζολάκης, Ρίτσαρντς, Άμπι, Ρέτσος, Κίνι (94' Βέζο), Όρτα (85' Καρβάλιο), Ιμπόρα, Τσικίνιο (78' Έσε), Ποντένσε, Μαρτίνς (78' Μασούρας), Ναβάρο (85' Ελ Κααμπί).
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου / 4-2-3-1): Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Σάστρε (78' Ότο), Μεϊτέ (74' Σβαμπ), Οζντόεφ, Τάισον (78' Μάρκος Αντόνιο), Μουργκ (59' Ντεσπότοφ), Ζίφκοβιτς, Τόμας (59' Σαμάτα).
Διαιτητής: Μιγκέλ Μπερτόλο Νογκέιρα (Πορτογαλία)
Βοηθοί: Πέδρο Νούνο Μάρτινς (Πορτογαλία), Πάουλο Ντουάρτε Μπρας (Πορτογαλία)
Τέταρτος: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)
VAR: Μπρούνο Ντα Σίλβα Ολιβέιρα (Πορτογαλία)
AVAR: Ηλίας Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Λεφτά στην Τράπεζα: Κίνι

Ο Ισπανός δικαίως έχει κατηγορηθεί έως τώρα για τις τραγικές εμφανίσεις του στο Λιμάνι, όμως σε αυτό το ματς έκανε με διαφορά το καλύτερο 90λεπτό του με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Με καλά τρεξίματα, κράτησε τη θέση του, έβγαλε σημαντικές άμυνες καλύπτοντας όλους τους κινδύνους στην πλευρά του και φυσικά σκόραρε και το κρίσιμο πρώτο γκολ.

Γίνε Πρόεδρος: Φραν Ναβάρο

Και αυτός υπολειτουργεί φέτος αλλά σε αυτό το ματς ήταν πολύ καλός. Πίεσε άψογα, έτρεξε πολύ με τις κινήσεις του στον χώρο, σκόραρε δύο φορές σε τετ-α-τετ άσχετα με το ότι τα γκολ ακυρώθηκαν μέσω VAR για οφσάιντ, ενώ κέρδισε και το πέναλτι από το οποίο ήρθε το 1-0.

Lockdown: Κώστας Κουλιεράκης

Πολύ κακό ματς από τον Έλληνα στόπερ, έχασε τα περισσότερα προσωπικά μαρκαρίσματα, έχασε τουλάχιστον τρεις φορές τον Ναβάρο, τη μία του έκανε πέναλτι, ενώ και στο 2-0 είναι αυτός στην πλάτη του οποίου βγαίνει η κάθετη του Ποντένσε.

Τελετές «Το Κοράκι»

Ο ΠΑΟΚ διαμαρτύρεται και για τα δύο γκολ του Ολυμπιακού, για τα οποία ο Πορτογάλος ρέφερι και ο VAR είχαν σύμφωνη γνώμη. Στο 1-0, για το ότι υπάρχει σπρώξιμο του Κουλιεράκη στον Ναβάρο και στο 2-0 ότι δεν υπάρχει φάουλ στην αρχή της αντεπίθεσης των «ερυθρόλευκων».

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε πλήρως επί 90 λεπτά, επί ενός ΠΑΟΚ που δεν έκανε πάνω στο χορτάρι τίποτα από όσα μας έχει συνηθίσει φέτος. Η ομάδα του Μεντιλίμπαρ είχε άψογη τακτική και πλάνο, είχε και την απαραίτητη φρεσκάδα και έτσι κατάφερε να πάρει τη νίκη που την διατηρεί σε τροχιά τίτλου.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-1