Χωρίς απώλειες και απρόοπτα, η Κλαμπ Μπριζ «ξεμπέρδεψε» σχετικά εύκολα με τις εγχώριες υποχρεώσεις της, επικρατώντας με 3-0 της Αντβέρπ στο Jan Breydel στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των play off της Jupiler League. Με το τρίποντο, η αντίπαλος του ΠΑΟΚ έβαλε «φωτιά» στο πρωτάθλημα καθώς ανέβηκε στην 3η θέση και μείωσε τη διαφορά από Άντερλεχτ και Ουνιόν στους 2 βαθμούς, περιμένοντας τα ευχάριστα και ενδεχομένως μία βολική ισοπαλία από τη συνάντηση των πρωτοπόρων το απόγευμα της Κυριακής.

Όπως διαβάσατε μέσα από το SDNA, o Νίκι Χάγιεν επέλεξε να ξεκινήσει ως βασικούς τους Τιάγκο, Μέχελε και Ντε Κάιπερ που είναι τιμωρημένοι ενόψει του επαναληπτικού της Τούμπας, ενώ προχώρησε σε τρεις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι της Πέμπτης. O Βέλγος τεχνικός είχε στην αρχική του σύνθεση τον Ορντόνιεζ αντί του Σπίλερς στα στόπερ που τραυματίστηκε στην φάση με τον Σαμάτα, τον Νούσα αντί του Γιουτκλά στα εξτρέμ και τον Μέιγιερ αντί του Σάμπε ως δεξί μπακ.

Όπως και κόντρα στον ΠΑΟΚ, έτσι και απέναντι στην Αντβέρπ, η Κλαμπ Μπριζ έδειξε πως είναι μία φύσει επιθετική ομάδα που ξέρει καλά να εκμεταλλεύεται τις στατικές φάσεις. Αν και στρίμωξε τους φιλοξενούμενους, η αντίπαλος του Δικεφάλου βρήκε το γκολ λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου από ένα φάουλ που προκάλεσε την «έκρηξη» του Φαν Μπόμελ. Ο πανταχού παρών Ονιεντίκα «χτύπησε» μέσα από στατική φάση, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του, με το τρίτο του φετινό γκολ!

Βάσει της εικόνας της στο πρώτο 45λεπτο, ενδεχομένως η Κλαμπ Μπριζ πήρε το μίνιμουμ που δικαιούταν από το παιχνίδι καθώς στο β΄μέρος φάνηκε πιο κυνική και αποτελεσματική. Στο 60΄της αναμέτρησης, με την Αντβέρπ να έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» ξανά με τον Σκόρας στο 59΄μετά από ασίστ του Μέγιερ για το 2-0.

Ο επίλογος για το 3-0 γράφτηκε από τον Ζίγκερνάγκελ στην εκπνοή του αγώνα, μετρώντας λίγα λεπτά παρουσίας στο γήπεδο. Μετά την άνετη 3άρα που την βάζει γερά στο κόλπο του πρωταθλήματος, η Κλαμπ Μπριζ στρέφει την προσοχή της στην ρεβάνς της Τούμπας, «κουβαλώντας» ως προίκα το 1-0 της πρώτης συνάντησης.

Για την Κλαμπ Μπριζ αγωνίστηκαν οι: Γιάκερς, Μέιγιερ, Μέχελε, Ορντόνιεζ, Ντε Κάιπερς (89΄ Σάμπε), Βανάκεν, Ονεντίκα, Φέτλεσεν (69΄ Άλβαρες), Σκόρας (68΄ Γιούτκλα), Νούσα (80΄ Ζίγκερνάγκελ), Τιάγκο.

Τριάρα από την Κλαμπ Μπριζ πριν από την Τούμπα - Έβαλε «φωτιά» στο πρωτάθλημα! (vids)