Με ένα άτυπο τρόπαιο συνδυάστηκε το ανεπίσημο ντεμπούτο του Ντομινίκ Κοτάρσκι στην Εθνική Κροατίας, καθώς το σύνολο του Ζλάτκο Ντάλιτς κατέκτησε το φιλικό τουρνουά στο οποίο συμμετείχε ελέω των διακοπών των πρωταθλημάτων.

Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, πέρασε ως αλλαγή στην αναμέτρηση με την Αίγυπτο και αγωνίστηκε για 45 λεπτά, καταγράφοντας  μία σημαντική επέμβαση, ενώ είχε 86% ακρίβεια στις πάσες (18/21), ενώ οι τέσσερις από τις έξι μακρινές μπαλιές του ήταν επιτυχημένες.

Στην πρώτη φιλική αναμέτρηση του τουρνουά κόντρα στην Τυνησία, ο Ντάλιτς είχε χρησιμοποιήσει κάτω από τα γκολπόστ τους Λιβάκοβιτς και Ίβουσιτς, ενώ χθες αγωνίστηκαν οι Λάμπροβιτς και Κοτάρσκι. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με το σκορ να είναι στο 1-1.

Μάλιστα, η Κροατία έκανε «πάρτι» στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς πέτυχε τρία ακόμη τέρματα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-4. Ο 24χρονος δέχθηκε ένα γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Αμπνελμόνεμ που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κοτάρσκι.

Μετά το τέλος του αγώνα στήθηκε ένα πάρτι με τους νικητές της βραδιάς να πανηγυρίζουν την εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στην Αίγυπτο και το τρόπαιο που κέρδισαν στο φιλικό τουρνουά.

Ντεμπούτο στην Εθνική Κροατίας με τρόπαιο για τον Κοτάρσκι (pics+vid)