Όσο έχει Μπέλιγχαμ δεν φοβάται κανέναν. Αν και ο Γιούρι Τίλεμανς πέτυχε δύο γκολ κόντρα στην χώρα που... βγάζει το ψωμί του (αγωνίζεται στην Άστον Βίλα), ο Μπέλιγχαμ με buzzer beater χάρισε την ισοπαλία στην ομάδα του Σάουθγκεϊτ.

Ο Τόνεϊ ισοφάρισε νωρίς σε 1-1 στο 17ο λεπτό με το πρώτο του τέρμα με τα εθνικά χρώματα, ενώ το VAR ακύρωσε δέκα λεπτά μετά το γκολ του Μπόουεν για να έρθει ο Τίλεμανς να γράψει το 1-2 του ημιχρόνου (36'). Όμως ο σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης, Τζουντ Μπέλιγχαμ, για ακόμα ένα ματς ήταν εκεί όταν τον χρειάστηκαν τα τρία λιοντάρια και με γκολ στο 95' έδωσε την ισοπαλία στην ομάδα του.

Στα άλλα παιχνίδια που έγιναν εκείνη την ώρα ο επιθετικός της Ντόρτμουντ, Νίκλας Φίλκρουγκ, επιβεβαίωσε τον Γκάρι Λίνεκερ και με γκολ στο 85ο λεπτό χάρισε τη νίκη με 2-1 στη Γερμανία κόντρα στην Ολλανδία.

Στο Παρίσι, η Γαλλία «γύρισε» το ματς με τους Χιλιανούς, επικρατώντας με 3-2, όμως το μυαλό του Ντιντιέ Ντεσάν είναι περισσότερο στους δύο τραυματισμούς των Κλος και Καμαβινγκά, περιμένοντας να μάθει τα... νεότερα απ’ το ιατρικό τιμ και το πόσο σοβαρά είναι οι δύο παίκτες του ενόψει EURO.

Ο Νούνιες άνοιξε στο 6’ το γκολ για τη Χιλή, όμως οι Γάλλοι «γύρισαν» το ματς με τους Φοφανά (19’), Κολό Μουανί (25’) και Ζιρού (72’), για να διαμορφώσει το τελικό 3-2 ο Οσόριο στο 82’.

Τέλος η Αυστρία διέλυσε την Τουρκία με 6-1 εντός έδρας με τον Γκρέκγοριτς να πετυχαίνει χατ τρικ. Οι Αυστριακοί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Σλάγκερ και παρά την ισοφάριση του Τσαλχάνογλου, πήγαν με το προβάδισμα στα αποδυτήρια χάρη στον Γκρέγκοριτς 44'.

Στην επανάληψη ο επιθετικός των γηπεδούχων πέτυχε άλλα δύο γκκολ σε 11 λεπτά (48'-59'), ενώ οι Μπάουμγκαρντεν και Έντρουπ έγραψαν το τελικό 6-1 στο Ernst Happel.