Οι «μπλαουγκράνα» είχαν τον έλεγχο από το ξεκίνημα, με τον Ζοάο Φέλιξ να πληγώνει ξανά την ομάδα που ανήκει, αφού άνοιξε το σκορ για την Μπαρτσελόνα στο 38ο λεπτό, στέλνοντας του Καταλανούς με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, μάλιστα ο Τσάβι αποβλήθηκε από τον πάγκο με δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία, όμως αυτό δεν επηρέασε καθόλου τους παίκτες της Μπαρτσελόνα, που βγήκαν στο δεύτερο μέρος με το πόδι πατημένο στο... γκάζι.

Με την συμπλήρωση δύο λεπτών μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι «μπλαουγκράνα» διπλασίασαν το προβάδισμά τους με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να «γράφει» το 0-2 για τους Καταλανούς.

Στο 65' ήταν ο Πολωνός στράικερ από εκτελεστής έγινε δημιουργός και... σέρβιρε στον Φερμίν Λόπεθ, που διαμόρφωσε το τελικό 0-3, με την Μπαρτσελόνα να κάνει υγιεινό περίπατο στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο».

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ατλέτικο έμεινε με δέκα παίκτες, αφού ο Μολίνα αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα.

Με αυτή τη νίκη οι «μπλαουγκράνα» ανέβηκαν στη δεύτερη θέση με 64 βαθμούς και συνεχίζουν την... καταδίωξη της Ρεάλ Μαδρίτης που βρίσκεται στην πρώτη θέση με 72 πόντους.