Οι Rossoneri είναι σχεδόν αδιάφοροι στην Serie A αφού είναι «άνετοι» στην 3η θέση και δεν διεκδικούν το πρωτάθλημα και τα δίνουν όλα στο Europa League. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι απέκτησε από νωρίς αριθμητικό πλεονέκτημα κόντρα στους Τσέχους, που έμειναν με δέκα παίκτες στο 26’ μετά το δολοφονικό μαρκάρισμα του Ντιούφ, ο οποίος είδε απευθείας κόκκινη.

Η Μίλαν πίεσε και πήρε το προβάδισμα στο 34’ με την κεφαλιά του Ζιρού μετά τη σέντρα του Λεάο, όμως μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Ντουντέρα με τρομερό βολέ από το όριο της περιοχής έκανε το 1-1. Δυστυχώς για τους φιλοξενούμενους, αυτό δεν έμεινε για πολύ καθώς οι Ιταλοί βρήκαν δύο γκολ στα τελευταία δύο λεπτά του πρώτου μέρους. Στο 44’ ο Ράιντερς με τρομερό σουτ εκτός περιοχής τίναξε τα δίχυα, όπως έκανε στο 45’ ο Λόφτους-Τσικ μετά από κόρνερ. Και στις δύο φάσεις την ασίστ έδωσε ο Φλορέντσι και το πρώτο μέρος έφυγε με 3-1.

Στην επανάληψη η Σλάβια επιβεβαίωσε ότι είναι ομάδα που «γαζώνει» όταν βρει ευκαιρία και στο 65’ έπειτα από φάουλ ο Σραντς με ασύλλυπτο διαγώνιο σου μείωσε σε 3-2. Η Μίλαν στο φινάλε έψαξε το γκολ που θα έκανε το προβάδισμά της μεγαλύτερο και το πέτυχε στο 85’ με τον Λεάο, που «χάζεψε» έναν αντίπαλο και τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Στα άλλα ματς που έγιναν την ίδια ώρα, η Μαρσέιγ διέλυσε με 4-0 την Βιγιαρεάλ και πρέπει να δούμε κάτι αδιανόητο στη ρεβάνς για να μην είναι στους «8». Δύο φορές σκόραρε ο Ομπαμεγιάνγκ για την Ολιμπίκ, που πήρε επίσης ένα γκολ από τον Βερετού και ένα αυτογκόλ. Δύο φορές προηγήθηκε και η Ρέιντζερς στο Daz Luz, αλλά η Μπενφίκα είχε τις απαντήσεις και όλα έμειναν ανοικτά (2-2). Προβάδισμα για την Φράιμπουργκ μετά το 1-0 κόντρα στην Γουέστ Χαμ.

Πήρε τη ματσάρα του San Siro και προβάδισμα η Μίλαν (vids)